Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Soda par vardarbību ģimenē

Konflikti visbiežāk rodas alkohola reibumā
Gulbenes policijas iecirknī par vardarbību pret laulāto šogad piemēroti divi lieli naudas sodi - katrs 300 latu apmērā. Par to informē Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma.

Visbiežāk izsaukumi - algas un pabalstu dienās D.Jukāma skaidro, ka situācija Gulbenes iecirkņa teritorijā neatšķiras no tendencēm visā Vidzemes reģionā. Absolūti lielākajā skaitā gadījumu, kad policija saņem informāciju par konfliktiem, vismaz viens no tajā iesaistītajiem ir bijis alkohola reibumā. Tā kā konflikti visbiežāk ir saistīti ar alkohola lietošanu, kas savukārt ir atkarīgs no alkohola iegādei nepieciešamiem līdzekļiem, biežāk izsaukumi tiek reģistrēti mēneša sākumā un datumos, kad tiek izmaksātas algas, pensijas un pabalsti.


Vainīgajiem sods tiek piemērots atkarībā no nodarīto miesas bojājumu smaguma pakāpes. Biežāk konflikti ģimenes locekļu starpā tiek kvalificēti pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa panta par maznozīmīga miesas bojājuma tīšu nodarīšanu. Šis pants ir spēkā kopš šī gada 1.janvāra.
Par miesas bojājuma, kas izraisījis īslaicīgas, maznozīmīgas sekas, bet nav izraisījis veselības traucējumus vai vispārējo darbspēju zaudējumu, tīšu nodarīšanu uzliek naudas sodu no 150 līdz 300 latiem. Par šā panta pirmajā daļā paredzēto pārkāpumu, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas vai ja tas izdarīts pret personu, ar kuru pārkāpējs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto, vai pret personu, ar kuru pārkāpējs ir vai ir bijis nereģistrētās laulāto attiecībās, vai pret personu, ar kuru pārkāpējam ir kopīga (nedalīta) saimniecība, uzliek naudas sodu no 300 līdz 500 latiem.

 

Ir "regulārie klienti"

Gulbenes Kārtības policijas nodaļas priekšniece Arta Kraukle atzīst - uzkrātā pieredze ļauj secināt, ka informācija par konfliktiem ģimenē tiek saņemta pietiekami laicīgi un policija ierodas notikuma vietā, pirms notikusi pāreja „no vārdiem pie darbiem". Saņemot izsaukumu uz šādu ģimenes konfliktu, varmāka tiek nogādāts policijas iecirknī un uzturēts tur līdz atskurbšanai un apstākļu noskaidrošanai. Šādos gadījumos tiek pieņemts lēmums atteikt uzsākt kriminālprocesu, jo cietušajam nav nodarīti miesas bojājumi. Ar savu rīcību - lamājoties un draudot - konfliktu izraisījusī persona ir pārkāpusi sadzīvē pieņemtās uzvedības normas, tomēr šīs darbības nesatur ne administratīva pārkāpuma, ne noziedzīga nodarījuma pazīmes.


Gandrīz katru nedēļas nogali policija izbrauc uz konfliktiem, kas izcēlušies pie atpūtas vietām vai iedzīvotāju plaši apmeklētu pasākumu laikā. A.Kraukle stāsta, ka arī Gulbenes iecirkņa teritorijā ir tā saucamie „regulārie klienti", kas ar reizēm gluži vai apskaužamu precizitāti nonāk policijas redzeslokā - par miera traucēšanu sūdzas kaimiņi. Bet, ja konflikts no vārdu apmaiņas pāraudzis kautiņā, policiju izsauc un palīdzību lūdz kāds no tajā iesaistītajiem.


Bieži informācija par konfliktiem ģimenes locekļu un vairāk vai mazāk pazīstamu iedzīvotāju starpā tiek saņemta no medicīnas iestādes, jo likums nosaka, ka par visiem gadījumiem, kad sniegta palīdzība pacientiem, kas, iespējams, cietuši no vardarbības, mediķiem noteikti jāinformē policija.


Par katru gadījumu, kad kāds no konfliktā iesaistītajiem guvis miesas bojājumus (vidējus vai smagus miesas bojājumus), tiek uzsākts kriminālprocess un tā gaitā nozīmēta ekspertīze, lai noteiktu miesas bojājumu smaguma pakāpi. Pagājušajā gadā Gulbenes iecirknī par vardarbību ģimenē nav uzsākts neviens kriminālprocess.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas