Sodu par braukšanu bez OCTA varētu dubultot

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs izstrādājis priekšlikumus grozījumiem likumdošanā, kas ļautu būtiski palielināt administratīvo sodu par piedalīšanos ceļu satiksmē ar transportlīdzekli, kuram nav obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA).

Sods varētu divreiz pārsniegt pašreiz noteikto soda apmēru. Apdrošinātāju biroja speciālisti norāda, ka priekšlikumi par grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā tika iesniegti Finanšu ministrijā, bet šajās dienās finanšu ministrs tos jau ir nodevis Saeimai.

 

"Ņemot vērā iedzīvotāju dzīves līmeņa paaugstināšanos pēdējos gados un izmaiņas ekonomiskajā situācijā, ir nepieciešams pārskatīt soda apmērus par braukšanu ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA. Pretējā gadījumā varētu palielināties to ceļu satiksmes dalībnieku skaits, kas brauc bez OCTA. Mūsu ierosinājums, ka administratīvie sodi ir jāpalielina no 80 līdz 150 latiem līdzšinējo 50 latu vietā. Savukārt, ja pārkāpums veikts atkārtoti gada laikā, tad autovadītājam tiek uzlikts sods 180 līdz 250 latu apmērā," ierosina apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

 

Šāds palielinājums saistīts ar to, ka par neapdrošinātu transportlīdzekļu radītajiem zaudējumiem tiek maksāts no apzinīgo autovadītāju maksātajām prēmijām. Tas nozīmē, ja neapdrošināto transportlīdzekļu skaits ceļu satiksmē palielināsies, pastāv risks, ka varētu pieaugt polišu cenas.

 

Kā liecina apdrošinātāju dati, ik gadu ceļu satiksmē piedalās apmēram 3 procenti transportlīdzekļu, kuriem nav OCTA. Tas secināts, ņemot vērā neapdrošināto transportlīdzekļu izraisīto ceļu satiksmes negadījumu īpatsvaru uz kopējo negadījumu fona.

 

Piedalīšanās ceļu satiksmē ar neapdrošinātu auto ir ļoti nopietns pārkāpums daudzās Eiropas Savienības valstīs, kur sods var būt ne tikai naudas izteiksmē, bet tas var draudēt pat ar transportlīdzekļa vai tā numurzīmes konfiskāciju un tiesas darbiem. Administratīvie naudas sodi dažādās Eiropas Savienības valstīs atšķiras, bet pamatā tie ir krietni augstāki, nekā autovadītājam izmaksātu gada polise.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas