Šogad aizturēti 65 iereibuši vadītāji

Gunārs Pusts: "Cilvēki var mēģināt aizturēt iereibušus autovadītājus un izsaukt ceļu policiju, bet viņiem būs jāliecina par šādu faktu."
Kā rīkoties situācijā, ja cilvēks uz ielas redz, ka kāds ir manāmi iereibis, tomēr viņš sēžas automašīnai pie stūres un vēlas kaut kur doties? Vai vienaldzīgi noraudzīties, vai censties apturēt šo likumpārkāpēju?

Vidzemes reģiona policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja patruļpolicijas nodaļas satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Gunārs Pusts skaidro, ka cilvēki var mēģināt atņemt šim iereibušajam autovadītājam mašīnas atslēgas un ziņot ceļu policijai, tad, protams, viņiem ir jāliecina, ka konkrētais vadītājs tiešām ir braucis, vadītājam tiek sastādīts protokols, bet pēc tam cilvēkiem, kas izsauca policiju ir jādodas uz tiesu un jāliecina, ka šāds fakts ir bijis.

 

"Šādi gadījumi mūsu praksē ir bijuši. Arī nesen saņēmām zvanu no kāda veikala, kas ziņoja par iereibušu vadītāju. Mēs ieradāmies brīdī, kad vadītājs jau brauca prom, mums viņu izdevās aizturēt," stāsta G.Pusts.

 

Diezgan daudz ieriebušu velosipēdistu un mopēdistu

Šogad ceļu policijas inspektori par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā aizturējuši 65 vadītājus, starp tiem ir arī velosipēdu un mopēdu vadītāji.

 

"Turklāt gan velosipēdisti, gan mopēdisti parasti tiek aizturēti diezgan lielā alkohola reibumā. Šķiet, ka cilvēki neapzinās, ka arī velosipēds ir transportlīdzeklis, cita lieta, ja ar to netiek braukts, bet tas tiek stumts pie rokas, tiesa, tad cilvēks var tikt aizturēts par atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā cilvēka cieņu aizskarošā stāvoklī," stāsta G.Pusts.

 

Palaikam policisti aiztur arī kādu autovadītāju, kurš pavisam nesen vai tikko ir saņēmis autovadītāja apliecību un sēžas pie stūres alkohola reibumā.

 

Pagājušajā gadā, piemēram, reibumā ir aizturēti 144 autovadītāji, vēl pirms gada - 120, 2006.gadā 131 autovadītājs. Tiesa, apmēram līdzīgs skaits autovadītāju jau vairākus gadus tiek aizturēts par braukšanu bez vadītāja apliecības un reibumā, par ko tiek noteikta kriminālatbildība. 2006.gadā tie bija 46, 2007.gadā - 44, 2008.gadā - 41 autovadītājs.

 

G.Pusts vērtē, ka šogad šis skaits varētu būt nedaudz mazāks.

 

"Protams, tie, kas lieto alkoholu un brauc, tie arī to turpinās darīt. Situācija mainīsies tikai tad, kad pieaugs cilvēku izglītības un kultūras apziņas līmenis, tad mazināsies šie pārkāpumi. Četrus mēnešus šogad es strādāju Alūksnes policijā, tur, piemēram, ļoti maz bija gadījumu, kad autovadītāji tika aizturēti alkohola reibumā un bez vadītāja apliecības. Gulbenē mums tie ir vidēji 40 gadījumi. Arī pēdējo nedēļu laikā ir vismaz pa vienam šādam gadījumam," stāsta vecākais inspektors.

 

Katru mēnesi vismaz pāris iereibušie

Analizējot datus par alkohola reibumā aizturētajiem autovadītājiem, var secināt, ka visklusākais mēnesis ir bijis februāris, kad neesot aizturēts neviens iereibis autovadītājs, pārējos mēnešos ir vismaz pāris šādi gadījumi.

 

"Protams, kopumā šogad ir krietni mazāk autovadītāju, kas sēžas pie stūres reibumā. Cilvēki ir kļuvuši daudz apzinīgāki. Viņi brauc daudz uzmanīgāk un piesardzīgāk. Arī ceļu satiksmes negadījumu skaits šogad ir ļoti samazinājies. Pusgada laikā tas kritās uz pusi. Septembrī, piemēram, tika reģistrēti tikai četri nelieli ceļu satiksmes negadījumi. Krīze atstāj iespaidu uz visu," secina G.Pusts.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas