Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šogad novadā – vēl neviena encefalīta gadījuma

Pašlaik dabā ir augsts ērču blīvums, jo sastopamas arī nepieaugušas ērces, kas ir grūti pamanāmas. Tādēļ, pat īslaicīgi ejot pa zāli, krūmiem vai briksnāju, ir jābūt sevišķi uzmanīgiem un ik pa brīdim jāapskata apģērbs un mati.

“Katru dienu divi trīs cilvēki ierodas slimnīcā izvilkt ērces. Par laimi, pagaidām nevienam nav konstatēts ērču encefalīts, bet ar Laimas slimību, iespējams, inficēti ir vairāki. Apstiprināts ir viens saslimšanas gadījums. Nevar teikt, ka ērču aktivitāte būtu augstāka nekā citos gados,” informē SIA “Gulbenes un Balvu slimnīcu apvienība” Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Alda Buša.

Ārste infekcioniste Ērika Balode norāda, ka tieši vakcinācijas dēļ neviens nav saslimis ar ērču encefalītu, bet diemžēl pret Laimas slimību vakcīnu nav. Ārste atgādina, ka, dodoties dabā, vajadzētu izvēlēties gaišu apģērbu, uz kura ērces ir viegli pamanāmas. Tad tās var nolasīt. “Arī suņiem un kaķiem ir jānolasa ērces, bet to nevajadzētu darīt ar kailām rokām. Ja ērci saspiež, var inficēties ar Laimas slimību, jo tās ierosinātājs atrodas ērces zarnu traktā,” skaidro Ē.Balode.

Par inficēšanos ar Laimas slimību liecina sarkani plankumi, kas parādās pēc nedēļas vai divām nedēļām, kā arī paaugstināta temperatūra, locītavu un galvas sāpes. “Tad ir jādomā, vai ir bijis kontakts ar ērci vai arī tā ir vienkārši vīrusa saslimšana. Var vakcinēties vēl tagad sezonas laikā, tikai viena pote neveidos imunitāti. Vajadzīga vēl otra pote pēc divām nedēļām,” uzsver Ē.Balode.

Ērču aktivitāti ietekmē ne tikai globālās klimata izmaiņas, bet arī ērču fizioloģiskie cikli, kuros aktivitātes kāpumi mijas ar kritumu. Šovasar tā nav augsta, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Jansone informē, ka maijā un jūnijā tika novērots ērču aktivitātes pacēlums, turklāt tas bija augstāks nekā pagājušajā gadā šajā laikā. Īpaši augsts risks ir tā sauktajos endēmiskajos rajonos, starp kuriem Gulbenes novada nav. Tomēr visiem un visur, arī vakcinētiem cilvēkiem, ir jāpielāgo apģērbs tā, lai ērce zem tā nevarētu tikt, jo vakcīna pasargā tikai no ērču encefalīta, bet ne no Laimas slimības un ērlihiozes. Slimību profilakses un kontroles centra informācija liecina, ka šogad līdz 27.jūnijam apstiprināti 17 ērču encefalīta, 6 ērlihiozes un 74 Laimas slimības gadījumi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas