Solītie miljoni – “ielāps uz caurām biksēm” 2

Zemnieki nenosauc konkrētu cilvēku, kas varētu stāties demisionējušā zemkopības ministra Mārtiņa Rozes vietā
Lauksaimniecības tehnika un vieglās automašīnas, kas vakar bloķēja ceļus pie Rīgas un arī dažas galvaspilsētas ielas, vakar vēlu vakarā atgriezās mājās. Lai gan zemnieku ekonomiskās prasības tika apmierinātas, piešķirot piensaimniecības atbalstam 27 miljonus latu, tomēr zemnieki uzskata, ka tas ir tikai neliels "ielāps uz caurām biksēm". Īstas skaidrības nav, kas varētu stāties demisionējušā zemkopības ministra Mārtiņa Rozes vietā.

15 miljoni latu tiks ņemti no akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži", 7 miljoni no privatizācijas fonda līdzekļiem. Vēl 5 miljoni rasti, pārdalot Zemkopības ministrijai atvēlētos līdzekļus.

Naudu iztērēs ātri

Gulbenes rajona lauksaimnieki uz Rīgu devās 12 automašīnās, lai protesta akcijā līdz ar citiem savu viedokli paustu aptuveni pussimts cilvēku. Galgauskas pagasta zemnieks Stanislavs Gžibovskis piedalījās protesta akcijā uz apvedceļa, kā arī zārka vešanā uz Ministru kabinetu.

"Akcija kopumā bija mierīga. Zemnieki - disciplinēti un savaldīgi. Man ministra M.Rozes ir mazliet žēl, jo viņš ir daudz izdarījis. Neredzu kandidātu, kas varētu stāties viņa vietā," saka S.Gžibovskis.

Zemnieks uzskata, ka šie miljoni ir tikai ielāps. Ja nesekos pārdomāta lauksaimniecības politika, tad naudu ātri iztērēs. Pavasari viņš gaida optimistiski, uzskatot, ka cilvēkiem būs vajadzīga pārtika, tāpēc sēšot graudus.

"Esmu pārliecināts, ka izkļūsim no krīzes un piena lopkopībai būs nākotne. Grūti būs tām saimniecībām, kas nodarbojas tikai ar vienu lauksaimniecības nozari," uzskata S.Gžibovskis.

Reāli jāpelna
Stradu pagasta zemnieku saimniecības "Jaunkapenieši" saimniece Līga Strade uzskata, ka ar 27 miljoniem labi, ja pietiks gadam.

"Mūsu saimniecībai šie 27 miljoni neko nedod. Nauda, kas paredzēta ciltsdarbam, bioloģiskās saimniecības vispār neskar. Ir jāatbalsta ražošana," saka L.Strade.

Dzintars Biziks saimnieko Beļavas pagasta zemnieku saimniecībā "Laimiņi" un nodarbojas ar piena lopkopību, aprūpējot 72 govju ganāmpulku. Viņš domā, ka lēmums par 27 miljonu latu piešķiršanu ir tikai solījums.

"Es kā zemnieks reāli neesmu redzējis konkrētu dokumentu, kādiem mērķiem naudu izlietos, kā sadalīs šo summu. Arī kredītu atmaksas termiņa atlikšana uz gadu, neko neatrisinās. Zemniekiem ir jādod iespējas reāli pelnīt, lai atmaksātu bankām naudu," saka Dz.Biziks.

"Laimiņu" saimnieks uzskata, ka ir jāmeklē tirgus produkcijas eksportam, kā arī jāierobežo ievestās produkcijas daudzums "Ar to, ko spējīgi saražot Latvijas lauksaimnieki, varam pabarot visu valsti, bet tā vietā ļaujam ieplūst leišu produkcijai," saka Dz.Biziks.

Sadala miljonus

No 27 miljoniem latu 17 miljoni piešķirti, lai Lauku attīstības fonds varētu turpināt apgrozāmo līdzekļu garantiju izmaksu ražotājiem, kooperatīviem, kā arī pārstrādātājiem, tā nodrošinot kredītsloga atvieglošanu, kā arī esošo kredītu restrukturizēšanu. 10 miljonus latu krīzes radīto zaudējumu dēļ papildus lauksaimnieki saņems, lai saglabātu augstražīgus ganāmpulkus ar izslaukumu virs 5000 kilogramiem piena gadā. Ganāmpulkam jāatbilst Latvijas audzēto piena šķirņu govju ciltsdarba programmās definētajiem ģenētiskās kvalitātes kritērijiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Ilze

Lauksaimniekiem arī pašiem vairāk vajag domāt, kā kooperēties, kā veidot savas produkcijas pārdošanas vietas. Nevar tikai gaidīt un pēc pāris mēnešiem ar traktoriem braukt uz Rīgu pēc naudas. Protams, neizdzīvos tie, kuru kūtīs ik pēc 10 km būs piecpadsmit govis.

pirms 11 gadiem, 2009.02.05 07:19

Una

Vietā jānāk kādam no protesta organizētājiem un darbos jāparāda, kā panākt vienlīdzīgus maksājumus ar Rietumeiropas zemniekiem.

pirms 11 gadiem, 2009.02.04 22:01

Vietējās ziņas