Spārītes un Emzes parkā Gulbenē ar krāsu iezīmēti desmitiem koku 13

Ikviens, kurš šoziem slēpo vai pastaigājas Spārītes un Emzes parkā, ir ievērojis ar spilgtu oranžu vai sarkanu krāsu iezīmētus kokus. Šādi iezīmēto ir daudz – desmitiem koku. Vai tas nozīmē, ka viņi tiks nozāģēti?

“Koku atzīmēšana tika veikta nevis zāģēšanai, bet gan topogrāfiskās uzmērīšanas nepieciešamībai. Darbu veicēji šoreiz, iespējams, izvēlējās pārāk spilgtu krāsu, kas varētu maldināt. Iepriekš topogrāfija ir taisīta Spārītes parka daļai, tagad - Emzes parka daļai (ap Emzes ielu un Emzes dīķi). Atzīmes ir veikuši mērnieki līguma izpildei. Koki nav atzīmēti zāģēšanai. Daži iedzīvotāji bija vērsušies pašvaldībā ar šādu satraukumu, jo šoreiz izmantotā spilgtā krāsa varēja maldināt. Mēs pateicamies par vērīgumu un interesi notiekošajos procesos,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada pašvaldības vecāka sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane.

Sakopj teritoriju
“Ja kādu dienu koku ciršana tiks organizēta, tā nenotiks bez pašvaldības vides aizsardzības jautājumu komisijas un Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) atļaujas/saskaņojuma. Jebkurā gadījumā pie Spārites un Emzes parku kopšanas darbiem mēs iesaistīsim DAP, informēsim par plānoto, uzklausīsim iestādes speciālistu viedokli, un tikai tad rīkosimies dabā,” saka G.Kalmane.
Viņa akcentē, ka šobrīd pašvaldība mērķtiecīgi virzās uz šo parku teritorijas sakopšanu, tiek veikti dažādi darbi pašu spēkiem. “Attīstības un projektu nodaļas speciālisti aktīvi strādā pie dažādu projektu izstrādes un finansējuma piesaistīšanas,” stāsta G.Kalmane.
Viņa atgādina, ka septembrī, kad notika iedzīvotāju sapulce par šo abu parku kopšanu, pašvaldība sanākušajiem izklāstīja savas ieceres un vaicāja arī iedzīvotāju viedokli. “Konceptuāli visi kopā toreiz vienojāmies, ka jāsāk rīkoties, lai saglabātu šīs Gulbenes dabas bagātības,” saka G.Kalmane.
Apsaimnieko biotopus parkā
Šobrīd Emzes un Spārītes parkā koku uzmērīšana ir veikta saskaņā ar projektu “Biotopu apsaimniekošanas pasākumu ieviešana Emzes parkā”, ko plānots pabeigt līdz 30.novembrim – klāsta G. Kalmane.
Projekta gaitā notiks vērtīgo koku un krūmu stāva novērtējums Emzes parka kultūrvēsturiskajā daļā (27,50 hektāri) un kopšanas plāna izstrāde kultūrvēsturiskajai daļai; ozolu alejas koku vainagu kopšana Emzes ielā (apmēram 100 kokiem); vērtīgo koku un krūmu stāva kopšana saskaņā ar izstrādāto kopšanas plānu; dendroloģiskā piesārņojuma mazināšana, veicot mazvērtīgo audžu un invazīvo sugu audžu izgriešanu, atbrīvojot vērtīgo dendroloģisko stādījumu no piesārņojuma un noēnojuma riskiem; dendroloģisko stādījumu un dabas vērtību topogrāfiskā uzmērīšana parka kultūrvēsturiskajā daļā (apmēram 21 hektārā).
Projekta kopējās izmaksas ir 35 000 eiro, no tām Latvijas vides aizsardzības fonda finansējums ir 23 901 eiro, bet pašvaldības līdzfinansējums – 3984,20 eiro. Neattiecināmās projekta izmaksas ir dendroloģisko stādījumu un dabas vērtību topogrāfiskās uzmērīšanas izmaksas 7114,80 eiro, kas tiek apmaksātas no pašvaldības budžeta.


Fakti


Emzes parks (ar ko vēsturiski saprot iekļautu arī Spārītes parka daļu) ir 19.gadsimtā veikts aizsargājams dendroloģisks stādījums.

Emzes parka teritorijas lielāko daļu aizņem meži (146 hektāri
jeb 87 procenti no parka platības). Parka mežos sastopamas gandrīz visas vietējās Latvijas mežu koku sugas. Parkā sastopami 23 introducētu sugu pārstāvji – Eiropas lapegles (Larix decidua), Sibīrijas baltegles (Abies sibirica), balzāma baltegles (Abies balsamea) un citas. Parkā ir sastopama ozolu aleja gar dīķa ceļu.
avots: www.daba.gov.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 13

Noverotajs

Ja nelauj izzaget mezu tad keramies klat pie lapenes kura nevienam netrauceja.intresanti kas tas par divainu projektu pie sparites parka nevienam nezinot nema un sazageja citu meistaru darbu ta mes taupam lidzeklus.

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.12 20:04

Drausmas

Kad sakops mežu ejot uz mazdārziņiem kāda drūms mežš izkatāa un kādu gaismas laternu būtu uztādijuši?

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.13 07:30

Par ķiegeli

Pie Spārītes parka ir maza automašīnas stāvvieta. Vai esat pamanījuši, ka pie iebrauktuves ir "ķieģelis"? Tātad iebraukt aizliegts. Tālāk ir vēl viens "ķieģelis". Tālāk braukt aizliegts... Kāds var paskaidrot, kāpēc tā? Tur drīkst novietot auto? Vai atbrauks pašvaldības policija un uzliks sodu?

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.13 08:54

...

Pie iebrauktuves "ķiegelis" uzlikts, lai šķīdoņa laikā neizbraukātu stāvlaukumu. Kad laukums apžūs, "ķieģeli" noņems!

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.13 17:40

!!!

Emze ir pārvērtusies par džungļiem. Sen bija laiks iztīrīt.

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.13 11:07

Tam...

Paldies par paskaidrojumu. Bet daudzi to pat nepamana... Var iekulties nepatikšanās.

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.13 20:12

Juris

Kad kaut ko normālu sāks darīt priekš pilsētas tik tukši runā par projektiem,bet nekas nenotiek ,Alūksne malači atkal izsita sporta halli un vēl viss kalt ko šeit mudaki nevar brīvības ielu sakārtot līdz galam kā arī pilsētas stadionu ,kādi tie basketbola laukumi

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 07:04

Jaņis

Tūlit viss bus čikiniekā. Sporta pārvaldnieks it basketbolists no Rugājiem. Visiem būs jauni basīša laukumi un grozi

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 19:32

Kārlis

Alūksnē būs motormuzejs, moderns sporta centrs, ekskursiju vilcieniņš, ekspozīcija Pilssalā, ielas tiks asfaltētas ar ietvēm un velo celiņiem, parks labiekārtots, viss būs...pie mums parki gadiem jāgaida un ielas, ak kungs!

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 22:14

Ilze

Es arī esmu mērnieks.Un bieži mēru arī topogrāfijas.Pirmo reiz dzirdu ,ka uzmērot būtu jākrāso koki.

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 15:13

. Urbis

gan jau zāģēs,cita iemesla dēļ kokus tā neapkrāso.Biju,redzēju,tur droši vien būs kailcirte.....lai nu beidz bāzt batonus ausīs visiem.

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 15:41

Aldis

Mums ir 2x taisīta topogrāfija, ne reizi ne viens koks nav iekrāsots! Kas tie par ziliem brīnumiem?

pirms 6 mēnešiem, 2021.03.14 22:11

Vietējās ziņas