Sporta stundā meitene lauž roku 44

Notikums liek domāt par saskarsmes kultūru
Spēlējot futbolu sporta stundas laikā, 11.klases skolniecei klasesbiedrs trāpīja ar bumbu pa kreisās rokas apakšdelmu zem delnas. Meitene pēc tam skolotājam sūdzējās par sāpēm rokā. Viņš iztaustīja traumēto roku, sniedza pirmo palīdzību. Tā kā medmāsas skolā tajā dienā nebija, viņa atradās kursos Rīgā, skolotājs ieteicis meitenei pašai doties uz slimnīcu pie ķirurga uz pārbaudi, ko viņa arī izdarīja. Rentgens parādīja kaula lūzumu. Nākamajā dienā meitene skolā ieradās ar saģipsētu roku, kas pārējiem licies pārsteigums.

"Dzirkstelei" par šo gadījumu, kas 8.oktobrī noticis Gulbenes novada valsts ģimnāzijā, pavēstīja cietušās meitenes mamma. Viņu pārsteidz tas, ka pašai nācies zvanīt uz skolu un iztaujāt par šo gadījumu, kā arī prasīt, lai starp bērniem, skolotājiem un vecākiem notiktu izrunāšanās. Mamma citē Izglītības likumu un akcentē skolas pedagogu atbildību par bērnu drošību, veselību, dzīvību laikā, kad viņi atrodas skolā.  

Kaula lūzumu redzēt nevarēja

Sazinoties ar sporta skolotāju Ģirtu Boku, "Dzirkstele" noskaidroja, ka viņš pašu traumas gūšanas brīdi nav redzējis. Tas noticis mācību stundas beigās. Skolotājs ir pārliecināts, ka šeit nav bijis tīšas pārestības un tas ir negadījums, taču zēns, kas trāpīja ar bumbu meitenei pa roku, pēc Ģ.Boka domām, nemācēja uzreiz cietušajai atvainoties.

 

Skolas sociālā pedagoģe Arta Bērziņa "Dzirkstelei" stāstīja, ka puisis tomēr vēlāk ir atvainojies klasesbiedrenei.

 

"Varbūt viņš neizdarīja to tā, kā meitene gaidīja. Taču tas ir atkarīgs no tā, kas bērnam iemācīts ģimenē," saka viņa.

 

Sporta skolotājs saka, ka tūlīt pēc negadījuma vizuāli meitenes rokai kaula lūzumu redzēt nevarēja. Viņš bilst, ka sports ir sports un traumas var gūt ikviens. Viņa praksē ir pērn noticis gadījums, kad skolēns saļimis skrienot. Izrādījis, ka viņš lauzis kāju. Tajā pašā laikā skolotājs ir dilemmas priekšā, kā viņam, kas nav mediķis, izvērtēt sporta sundās skolēnu gūto traumu nopietnību, kuros gadījumos ziņot vecākiem un kuros ne, jo bērni nereti krīt, sasitas.

 

Ģ.Boks saka, ka sporta stundās cenšas diferencēt skolēnu fizisko slodzi atbilstoši viņu sagatavotībai un veselības stāvoklim. Arī ar konkrēto skolnieci skolotājs turpmāk uzmanīšoties.

 

Vajadzēja ziņot skolnieces vecākiem

Gulbenes Valsts ģimnāzijas mācību pārzine Dzidra Sjomkāne "Dzirkstelei" saka, ka gadījums pedagogu starpā ir pārrunāts.

 

"Prakse ir, būs mācība," bilst viņa.

 

Kļūda esot tā, ka sporta skolotājs uzreiz pēc negadījuma neziņoja cietušās meitenes vecākiem, kā arī klases audzinātājai par to, ka skolniecei mācību stundas laikā traumēta roka.

 

Dz.Sjomkāne stāsta, ka ar cietušās meitenes mammu ir izrunājusies klases audzinātāja, savukārt sociālā pedagoģe runājusi ar klases skolēniem.

 

"Skolas vārdā atvainojos meitenes vecākiem par šo situāciju, ka sākumā netika novērtēta gūtās traumas nopietnība un sporta skolotājs nepiezvanīja vecākiem," saka viņa.

 

Skolas sociālā pedagoģe A.Bērziņa uzsver: "Turpmāk par ģimnāzijā sporta stundās gūtajām skolēnu traumām vienmēr tiks ziņots bērnu vecākiem."

 

Viņa piebilst, ka mūsdienās bērni ir kļuvuši veselības ziņā trauslāki. Dažādu traumu skaits palielinās. Tā ir jaunās paaudzes problēma, kas liecina par nepareiziem ēšanas ieradumiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 44

Ramina

Nu tad sanāk, ka tās mazgadīgās palaistuves, kas savā 10 klasē jau ir redzējusi vairāk večus neka maukza vācijā, nav spējīga sportā piedalīties ???
tāpēc jau ir tā,ka pus gulbenes beibēm aborti skaitāmi uz abu roku pirkstiem, plus vēl sadzemdējušas nabadzību...
labāk būtu spēlējušas futbolu un lauzušas rokas.. nebūtu laika par pišļu domāt !

pirms 11 gadiem, 2009.11.05 12:38

Andra

Atvainojos- "skolai ir arī pienākumi nevis tikai tiesības"

pirms 11 gadiem, 2009.10.22 13:00

Andra

Ei,box21 (aļa Ģirts Boks?),vai tiešām joprojām skolā fizkultūras(sporta) stundās meitenes, bez 5 min pieaugušas, sievietes, tiek piespietas dzenāt futbolbumbu??? Nudien absurds, kas nebeidzas. Pilnīgu piekrītu, ka darīja pareizi, skolao ir arī pienākumi nevis trikai tiesības, un šie pienākumi tiklab attiecas uz 1. kā uz 11. klases skolēniem!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.22 12:58

_

Kā var būt tādi cilvēki?! Kam negadās?-tas ir sports, nevis kaut kāda zīmēšanas stunda.. Vai tad tiešām meitene tik maza, ka pati nesaprot kas jādara?.. Pilnīgs vājprāts.. :(

pirms 11 gadiem, 2009.10.21 15:28

atbildība

Naf ko šūmēties. Atbildīgo par notikušo izskaitļot ir samērā viegli. Vienkārši atbildot uz jautājumu:"Kurš maksātu, ja meitenes roka būtu apdrošināta par ...., nu, piemēram 10000 Ls?" Tas, kurš maksātu, ir atbildīgs arī šajā gadījumā, jo, kā mēs labi zinām, apdrošinātāji vienmēr atrod vainīgo.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 19:53

keta

Ramina acimredzot pati ir garīgi atpalikusi, ja jau citus tā apsaukā!Skolas darbiniekiem ir PIENāKUMI ARI, JA TU NEZINāJI, NE TIKAI TIESīBAS!Nez kādas lamas no tavas mutes būtu dzirdamas, ja tā notiktu ar TAVU bērnu!Kaut gan-visdzrīzāk, šadu vārdu rakstītājai bērnu nav.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 17:04

patiesi, patiesi

padomājiet gan, kurš te kuru aizskar... vai rūpes par bērnu izpaužas, skraidot pa pasauli un klaigājot??? šī pati māte ir kliegusi šī paša bērna klātbūtnē, ka netic savai meitai... nu, jā, katrs jau savas "rūpes" izpauž citādi. Cits ar maigumu un gādību, cits ar trokšņa celšanu ... katram savs, katram savs...

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 17:01

keta

box21!
Klausies tu-ja jau tu pati esi skolotāja, nav ko te visus uzskatīt par muļķiem un putekļiem!Kas ir ko-taisnība acīs kož????????!Tā MAMMA DARīJA ABSOLūTI PAREIZI!Ja ar manu bērnu tā būtu noticis, darītu tieši tāpat!
un vēl-kāda tev, augstdzimūsī skolotāj, vispār darīšana vai bērna vecāki strādā prestiža vai vienkārša darbā??Šķiru dalīšana, ko????Liekule!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:59

patiesi

Tiešām beidziet aizskart māti un viņas meitu, kura patiesībā ir cietusī. Un kas no tā, ka zināsiet mātes vārdu??? Nenorādietmeitenei uz diētām, jo arī sportisti gūst traumas ar visām savām diētām. kaut kāds sviests te šobrīd notiek. neviens nekad nevarr zināt, kas ar viņu var notikt...

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:54

Neo vismaz sirds ir īstajā vietā. Par to - visu cieņu! Ko dod gramatikas pārzināšana, ja cilvēkā ir tikai auksts prāts, bez sirds siltuma un arī bez sirdsapziņas.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:33

Atbilde NEOOO!!!!
Bērns ir skolā drošībā, tas nekas kad skolotājs atbilb par viņiem, ej un izseko viņiem visiem līdzi it sevišķi starbrīdī, kad viņi izklīst kā skudras apkārt pa Gulbeni. Ārpus skolas kad notiks ar viņiem - kas atbildēs???
Cik es zinu ka tai meitenei nebija sastiepums, bet gan sasitums.
Un futbolā kurā nav tikai jāspārdās un bumbai jāripo pa zālīti vai pa zemi, un ar rokām nav jāspēlē, tapēc ir domāts volejbols, ja vēlās spēlēt ar rokām.
Es saprotu, kad vecāks ieraugot var dabūt sirdstrieku, bet tad jau var atnākt pati uz skolu un parunāt kā tas viss ir noticis. Nevis skriet uz DZIRKSTELI.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:26

nu gan!

Kas tad cīnīsies par savu bērnu, ja ne māte, vecāki? Un varbūt pietiks taisnoties un aizskart māti un meiteni. Kaut viens būtu saņēmies un vienkārši pateicis - lūdzu, piedodiet, tā gadījās... Bet nē, tas latvietis taču acis izknābs tam, kas būs atļāvies kādu kritizēt un izteikt savus uzskatus!

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:14

Džineta

Neo,iemācies pareizi rakstīt!!! Skatos,ka skolu esi maz apmeklējis,tāpēc gudri spriedelē. Brīnums,ka zini tādu vārdu kā -nopelt. Padomā par šīm lietām,ko rakstīju.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 16:13

neo

tak es runasu isi un konkretu man uz jums ir nosplauties kas tikai mak kritizet jo kaa saka "Citu acis adatu redzat bet pasu acis pat balkji neredz" un so es atiecinu kas mak tikai nopelt...
otra lieta kad skola ir vieta kur vecaki atstaj savus bernus drosiba jo zin kad berns bus tur drosiba un ja kas notiks tad vecakiem zinjos un ari bernam palidzes lai butu kartiba un ja tagad skatoties so situaciju kad cilvekam pasam bija jamekle palidziba tad kas tad vispar taa pa skolu kad spej taa vienaldzigi noskatities uz cilveku un pateikt kad tas ir tikai sastiepums jo tomer futbols nav vienkarsa bumbas spardisana un kada jega vispar no sporta skolotajjeim kad nespej iemacit pareizi spelet speli kura balstaas uz saspelesanos nevis lai tikai pasparditu kautko un plus vel bezjega kur spert jo ja taa spele tad kada jega vispar spelet.
un box21 es gribetu redzet tevi kad butu musu vieta gan meitenes vieta kura salauza roka un mates vieta kad majas ierauga kad meita atnak ar salaustu iegipsetu roku,
jo kaa skatos kad te normali cilveki ir palikusi loti maz
visu cienju7 parejiem kas ir saprotosi un zin un saprot sis lietas bet es nopelju tos kas tikai mak kritizet bet taa sakot doma par savu labumu jo tadi cilveki nakotne neko nesasniegs jo mak tikai slikto redzet un skatas ari tur kur nevajag

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 15:46

Apbrīnojama cietsirdība no komentētāju puses. Nekulturāli, nežēlīgi, rupji. Fui. Nekādas iejūtības. Iedomājieties sevi meitenes vietā, kurai sāpēja un sāp. Iedomājieties sevi vecāku lomā, kad jūsu bērns pārnāk mājās no skolas ar lauztu roku. Itin nemaz nespējat just līdzi? Neceriet, ka kāds jutīs līdzi jums, ja nonāksiet mainītās lomās.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 15:24

Jā Kas

Vai kāds zin par šo jocīgo mammu ,kas skrien uz Dzirksteli?

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 14:25

box21

Ļoti cienijamā Judīte Anža!!!!
Laikam ikdienas darbs, stress jums sagādā lielas problēmas dzīvē, varbūt darbā "Dimdiņos". Vai jūs vispār zināt, ko jūsu meita dara dzīvē vispār?
1.Kur viņa dzīvo?
2.Ko viņa vispār ēd dienas laikā un cikos?
3.Kur mācās un kas ir vispār skolas direktors?
4.Kuri skolotāji māca jūsu bērnam vispār mācību priekšmetus skolā?
5.Kādas attiecības ir ar draugiem un skolas biedriem?
6.Ja kādas problēmas ar bērnu, jūs ziniet uz kurieni jums ir jāiet runāties, nevis skriet uz DZirksteli un kladzināt kā vista izdējusi olu.Tam ir domāta skolas direktore vai sporta skolotājs, ja nezinat ko darīt un kā viss ir bijis.
Padomājiet māmiņ ka jūsu akcijas ir nenormāli cēluša. Malacis - tā turpināt un ārdīt visiem sejas ārā.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 13:40

a-s

ja pedagogi visi pēc kārtas būtu darījuši, kas viņiem pienākas: sporta skolotājs sniedz palīdzību ziņo klases audzinātājai , skolas administrācijai par notikušo, klases audzinātāja ziņotu par notikušo bērna vecākiem, ja nebija mediķa pašai vajadzējai aizvest bērnu pie mediķa u.tt. nekādu rakstu avīzē nebūtu, un ja visi klusēs, pieņems to kā normu, tad nebrīnaties cien. pedagogi ,ka Jums aizrāda vai norāda... lai šis atgadījums paliek uz katra pedagoga sirdsapziņas, vairāk tādu māmiņu, kas uztraucās par to , kas un kā notiek skolā ar viņas bērnu, un galvenais par attieksmi......

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 10:20

akvai

Tā jau ir: jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas! Skolotāji taisnojas, izskaidrojas, nervozē, kamēr ,,šie mēsli"aizpeldēs un nāks citi. Māte ir sev pievērsusi sabiedrības visžēlīgo uzmanību, meitenei roka ģipsī, vai fizkultūras skolotājs ir pie notikušā ,,vainīgs" vai nav? Un kas notiks, ja kāda trauma paties būs smaga? Liela skola, daudz audzēkņu, visi stresaini! Nomierinieties taču! Nav pasaules gals! Liekas, ka te ļoti gribas kādam, lai atvainojas un vai tad tas nav izdarīts? Varbūt liela atvainošanās jāpublicē tanī pat avīzē, uz kuru tik naski (ceturtajā stāvā) aizspērās māte? Meitenei novēlu, lai klases biedri ir saprotoši, neķircina par sāpīgo reakciju un jādomā šinī pusaudža vecumā par kaulu stiprumu -pilnvērtīgu dietiņu!

pirms 11 gadiem, 2009.10.18 20:04

Arta2

turpinājums. No rīta sameklēju " vainīgo" tika pārrunāts notikušais, cietušo meiteni nesatiku, jo nebija skolā, tad kad man bija iespēja viņu satikt, jo tas nav vienīgais gadījums par kādiem ikdienā nākas uztraukties un runāt, audzēkņus mācīt un vecākus informēt. Puiša māti izdevās sazvanīt tikai ceturdien, puisis vecākus bija informējis par notikušo. Ar meiteni runāju trešdien, viņa bija saprotoša un man šķiet noraizējusies par to , ka māte ir tik uztraukta. Arī ar sporta skolotāju pārrunājām šo gadījumu un no kļūdām mācīsimies. Jebkurā gadījumā es pārdzīvoju un īsti nesaprotu, kas man, kā sociālajam pedagogam, bija jādara citādāk.

pirms 11 gadiem, 2009.10.18 19:03

Vietējās ziņas