Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Stādu bizness kļūst skopāks 2

Izdevumi ir lielāki nekā ieņēmumi, bet pircējiem - mazāk naudas
Pavasaris puķu, dārzeņu, skujeņu, rožu, košumkrūmu un citu augu stādu audzētājiem ir laiks, kad iespējams finansiāli papildināt ģimenes budžetu. Tomēr visi Gulbenes tirgū sastaptie stādu audzētāji atzina, ka izdevumi, lai izaudzētu stādus, ir lielāki nekā ieņēmumi par tiem. Vairāk foto šeit.

Gulbeniete Aija stāsta, ka šim pavasarim esot sarūpējusi tādus pašu stādus kā pērn. Pieprasīti esot asteru, lauvmutīšu, samteņu, kāpostu un tomātu stādi. Vairāk nekā pagājušajā pavasarī cilvēki pērkot arī dažādu garšaugu stādus, piemēram, rozmarīnu, baziliku, pētersīļus, selerijas un citus.

 

"Tomēr ar katru gadu šis nelielais sezonas bizness kļūst arvien smagāks, jo dēstiem paredzētā kūdra ar visām minerālvielām kļūst arvien dārgāka. Lai apsildītu siltumnīcu, arī malka jāpērk par lielu cenu. Varbūt šobrīd vairāk var nopelnīt ar lielo puķu stādiem, bet ar mazajiem peļņa ir maza. Es nevaru prasīt, lai maksā vairāk nekā 20 santīmus par asteres stādu. Esmu nolēmusi nākamajā gadā vairāk ar stādu audzēšanu nenodarboties, jo šis nav viegls bizness," saka Aija.

 

Sēklas kļuvušas dārgas

Beļaviete Iluta Liepiņa dažādas nokarenās un dobēs stādāmās puķes uz tirgu ved jau otro gadu. Viņa atzīst, ka par peļņu var runāt tikai tad, ja netiek rēķināts stādu audzēšanā ieguldītais darbs.

 

"Lielu peļņu gūt nevar, tāpēc arī man tas galvenokārt ir sirdsdarbs. Šopavasar tirgū vairāk piedāvāju puķes. Pērn bija arī tomāti, bet tiem ir liela konkurence," pārliecinājusies Iluta. Kā jaunumu puķu audzētāja šogad piedāvā diascijas, kas skaisti izskatās, iestādītas balkona puķu kastēs vai uzkarināmā puķu podā.

 

Aija Gātere šogad pirmo reizi izaudzējusi cinerāriju stādus. Tā ir puķe, kas vasarā skaisti greznos dobi, bet ziemā - palodzi. Viņa apliecina, ka daļa agrāko pircēju sākuši paši vairāk audzēt dažādus dēstus.

 

"Iepriekšējos gados ļoti labi pirka asteru stādus, bet šogad noiets ir mazāks. Arī sēklas kļuvušas dārgākas. Nopērc paciņu, tajā - dažas sēkliņas, un tās pašas ne visas sadīgst. Ļoti dārga ir kūdra. Sarēķinot visus izdevumus, peļņa ir ļoti minimāla. Agrāk gan labi varēja nopelnīt," saka A.Gātere.

 

Viņa apņēmusies stādus tirgū pārdot līdz Jāņiem, jo tad visam esot jābūt apstādītam un apsētam.

"Tirgū vasaras puķes jāpērk tādas, kas vēl nav "izkūkojušas prātu" jeb nav ziedos, jo tad tās labāk ieaugs. Savukārt ziemcietes nevajag dalīt," iesaka Ausma Leišavniece. Tirgū pircējiem viņa daudzus gadus piedāvā galvenokārt ziemcietes, tāpēc novērojusi, ka pircēju salīdzinoši esot mazāk.

 

Cilvēkiem mazāk naudas

Aigars, kurš uz Gulbenes tirgu atbraucis no Balviem, salīdzina, ka vienudien stādus labāk pērkot Gulbenes tirgū, bet otru - Balvu tirgū, lai gan cilvēku pirktspēja esot līdzīga kā vienā, tā otrā vietā. Sestdienās pircēju esot vairāk. "Stādu audzēšana ir finansiāls papildinājums ģimenes budžetā, bet ieņēmumi noteikti būtu daudz lielāki, ja puķu stādus un skujeņus audzētu krietni lielākā vairumā," uzskata Aigars.

 

Ilggadēja stādu audzētājas pieredze ir arī Irēnai Mičulei no Gulbenes. Viņa pārliecinājusies, ka šogad pircēju plūsma esot ļoti nevienmērīga. "Iespējams, to iespaido algas un pensijas dienas. Man ir savas kundes, kas stādus pie manis pērk katru gadu. No tā ir atkarīgi arī ieņēmumi. Var just, ka cilvēkiem ir mazāk naudas. Arī mani izdevumi katru gadu palielinās. Ja to neizjūtu, iegādājoties sēklas, jo strādāju tikai ar profesionālām sēklām, tad dārga ir kūdra un kurināmais, lai apsildītu siltumnīcas," stāsta I.Mičule.

 

Vēlas tikai kārtību

Stādu tirgotāji neslēpa arī savas vēlmes, cerot, ka tās saklausīs tirgus saimnieki. Viņi vēlas, lai būtu vismaz viena pārvietojamā tualete. Tualete gan esot lielveikala "Elvi" telpās, bet varētu būt arī ārpus telpām. Vairs neesot pieejams arī ūdens, tāpēc stādu audzētāji to ņem līdzi dažādos traukos. Būtu vajadzīga arī atkritumu tvertne. Tika norādīts arī uz krietni pamanāmo izcilni asfaltētajā tirgus laukumā. Aiz tā aizķeroties, esot pakritis ne viens vien cilvēks. Dažviet satrupējuši arī koka balsti zem tirgus nojumju grīdas. Tie aizstāti ar stikla pudelēm.

 

"Ja mums ir jāmaksā prāva nauda par tirdzniecības vietām, tad gribētos, lai tās būtu arī sakārtotas," bilda tirgotāji.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

333

Tomatus, papriku un citus, cilveki jau pasi sak audzet. Seklas uz katra stura pardot. Tirgus vel nezini ko nopirksi. Man ar tomatiem ta bija. Tapec vai nu nemu no pazinam vai cakarejos ar audzesanu pats. Pukes cita lieta, vismaz ja zied tad tocno zini ka bus ista. Ar koku stadiem ar ir ka ir, tur vispar ap 5gadiem jagaida, kamer uzzinasi ko isti nopirki. Bus ka anekdota, kad vecis staigaja pa tirgu ar laci un mekleja pardeveju, kas vinam pagajusa gada juras cucinu pardeva.

pirms 9 gadiem, 2011.05.30 12:54

pircējs

Gulbenes cenas stādu tirgū nestāv līdzi pat Rīgai.Tantuki tādi plēsēji .

pirms 9 gadiem, 2011.05.30 09:47

Vietējās ziņas