Stāmerienas pils būs struktūrvienība, nevis iestāde 14

Divu vienlīdz pārliecinoši argumentētu viedokļu pretnostatīšanā vietējie deputāti (ar balsu vairākumu) tomēr ir devuši priekšroku koncepcijai par Stāmerienas pili kā struktūrvienību pašvaldības aģentūrā “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”.
Tāds bija iznākums debatēm un balsošanai novada domes 24.septembra sēdē.
Par Stāmerienas pili kā aģentūras struktūrvienību nobalsoja 9 deputāti, 6 bija pret un 1 atturējās. Domes sēdē nepiedalījās un tāpēc nebalsoja deputāts Guntis Princovs.
Lēmums paredz, ka struktūrvienība “Stāmerienas pils” aģentūrā sāks funkcionēt ar 1.novembri.
Domes neatkarīgo deputātu frakcija bija piedāvājusi balsot arī par otru variantu - Stāmerienas pili kā atsevišķu pašvaldības iestādi. Tika akcentēts, ka šis priekšlikums saskan ar Stāmerienas pagasta iedzīvotāju domām. Tomēr par šāda pils statusa kā neatkarīgas iestādes izveidi deputātu balsojums bija neizšķirts – 8 par un 8 pret.
Diskusija domes sēdē atklāja, ka deputāti šaubās un nav nemaz tik pārliecināti par to, kādai īsti ir jābūt Stāmerienas pils nākotnei. Deputāts Anatolijs Savickis atgādināja, ka ne tik sen – pagājušā gada 30.decembrī – novada domes sēdē tika likts priekšā balsot par tūrisma aģentūras likvidāciju. Toreiz sēdē klāt bijušo deputātu balsojums bija 7:7. Kāda garantija esot, ka pēc laika atkal netiks aktualizēta aģentūras likvidācija. A.Savickis akcentēja – vēlas stabilu nākotni Stāmerienas pilij. Viņš arī pauda, ka šī pils ir vairāk nekā tūrisma objekts, tā ir vērtība pati par sevi un svarīga tieši kā kultūras produkts.
Deputāte Ieva Grīnšteine ieminējās, ka Stāmerienas pils pārvaldīšanas formu pašvaldība varētu mainīt, kad tiks pabeigti ēkas rekonstrukcijas darbi.
Novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs sacīja – Stāmerienas pilij kā iestādei būtu lielākas izmaksas ar savu personāldaļu, grāmatvedības uzskaiti. Tas prasītu papildu resursus. Savukārt, veidojot struktūrvienību, tūrisma aģentūrā būšot tikai papildu datu plūsma. Kolēģis Gunārs Ciglis atgādināja, ka novada pašvaldība jau daudzās jomās pierādījusi, ka iet centralizācijas ceļu. Ir notikusi sociālās, izglītības jomas centralizācija. Arī, piemēram, bibliotēku centralizācija.
Deputāte Guna Pūcīte aktualizēja to, kādā veidā tiks izraudzīts vadītājs Stāmerienas pilij. N.Audzišs teica, ka tā vai citādi notiks rīcība saskaņā ar likumu. Struktūrvienībai vadītāju var iecelt tūrisma aģentūras vadītāja, kā arī var tikt izsludināta pretendentu atlase uz amatu. Tūrisma aģentūras vadītāja Simona Sniķe teica – struktūrvienības izveides priekšrocība ir iespēja ar savām idejām startēt starptautiskos projektos un programmās.
Stāmerienas pagasta pārvaldes vadītājs Ainārs Brezinskis sacīja, ka iedzīvotājiem pagastā par visu ir savs viedoklis. Viņš esot runājis ar daudziem un skaidrojis, ka pils Stāmerienai netiek atņemta, tā paliek stāvēt savā vietā. “Mēs katrs esam tiesīgi izdarīt savus secinājumus,” viņš piebilda.
N.Audzišs pauda pārliecību, ka Stāmeriena ar laiku attīstīsies par Latvijas tūrisma meku. “Mēs kā pašvaldība darīsim visu, lai tas tā arī notiktu,” viņš teica.
Jau vēstīts, ka A.Brezinskis vadīja pašvaldības veidotu darba grupu, kuras uzdevums bija izvēlēties labāko formu, kā varētu tikt pārvaldīta Stāmerienas pils. Izkristalizējās divi priekšlikumi – par atsevišķu iestādi vai par struktūrvienību tūrisma aģentūrā. Darba grupa vienojās deputātu izvēlei virzīt abus priekšlikumus, tomēr jau sākotnēji vairākuma atbalstu guva struktūrvienības variants.   
Savukārt N.Audzišs “Dzirkstelei” atklāja, ka Stāmerienas pils struktūrvienības vadītājas amatā redz Edīti Siļķēnu, kura šobrīd tur jau veiksmīgi strādā kā pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas darbiniece.
Stāmerienas pils pieder pašvaldībai, ar tās gādību veiksmīgi iesākta un turpinās šā valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa atjaunotne.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

neaizvietojama darbiniece

Tā arī būtu teikuši, ka siļķēnai amatu ar krietnu algu vajag, citādi - tūrisms, attīstība, mēs pēc likuma. Laikam jau dižrežisorei Cēsīs lāga negāja.

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 10:18

Pēteris

Ābeļu ielā 2 rīta mītingi beigušies un parādās pirmā kuņģa sula!

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 10:24

Andris

Nu kādas muļķības! Stāmerienas pils ir vistīrākā uzņēmējdarbība-tikai atsevišķi, lai var strādāt ar pilnu sparu! Naktsmītnēs, ēdināšana, izstādes, pasākumi, kāzas, jubilejas u.c. Nu kur tagad kopā ar tūrismu, var redzēt, ka domāt ar galvu māk tikai neatkarīgie deputāti! Tūrisms ir tikai pārsvarā reklāma un mārketings! Stāmerieniešiem un neatkarīgajiem pilnīga taisnība, tā ir PILS!

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 11:27

:)

Andris = Iveta :p

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 12:20

Andrim

Jau gatavojies nākamā gada vēlēšanām, neatkarīgais tu mūsu?

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 12:35

Babans

Tā jau būs tīrākā uzņēmējdarbība, ar ko pašvaldībai nav jānodarbojas. Kā lielie ieguldījumi (remonti, restaurācijas u.t.t.), tā lai maksā visi novada nodokļu maksātāji, kā iekasēt no tūristiem tā - paši, paši? Lai taisa SIA Baroniņš, īrē pili, maksā renti pašvaldībai tādu, ka iekštelpu remontam, uzturēšanai un aizņēmuma apmaksai sanāk. Uz priekšu!

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 18:02

sils

A naudu fasādesrekonstrukcijai gan vajadzēja no visa novada - Jaungulbenes sils tika pārdots! Tad nu lai arī ir visam novadam!

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 11:55

!

Esot arī neatkarīgie klauni un klaunneses?Bet kā viņi tur ievēlējās-tas kurš nodeva vienreiz -nodos vienmēr, nekompetento bars.

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 12:39

Urbis

Siļkei silta vietiņa vienmēr atradīsies...

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 19:34

Ha ha ha

urbim vienmēr būs kāds cokums

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.28 20:26

Objektīvs

Lai nevillotos, saliksim prioritātes: 1. “SP” kultūrvēsturiskā vērtība; 2. Šī KV vērtība - apskates = tūrisma objekts. Un nevis otrādi, mīļie stāmernieši! Rezumē: SP nevar būt no kultūrvēstures atrauta struktūr vai neatkarīga vienība. Tādēļ taisnība ir tiem deputātiem, kuri balsoja par SP iekļaušanu TA, un paldies tiem deputātiem, kuri, nespējot izšķirties uz vienu vai otru pusi, savu balsi neatdeva vieglprātīgi:) . Vai TA noturēsies ilgtermiņā, rādīs laiks. Ja vajadzēs, tad varēs meklēt citus adekvātus risinājumus, kas nedelvavē vēsturisko nozīmi, kā tas jau noticis ar Tvaiku. Peļņas blakusrisinājumi saskaņā ar mūsdienām ir nepieciešami, bet - neattālinoties un /vai nepazaudējot tās vēsturisko nozīmi.

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.29 11:10

Acs

Nedrīkst aizmirst vienu! Jāatceras vēsture, bet jāiet līdzi laikam, dzīvojam 21 gs! Kultūras ministrs par muzejiem teica, ka jābūt mūsdienīgai, modernai iespējai izzināt un iepazīt vēsturi.

pirms 9 mēnešiem, 2020.10.01 08:13

Objektīvs

No bijušā SP īpašnieka nevarības saglābjot šo pili E.Siļķēnas kundzes vadībā, viņas vadība arī turpmāk garantētu, ka ar šo pili viss būs pareizā kārtībā. Jautājums tikai, vai viņa piekritīs mainīt dzīvi un karjeras iespējas Cēsīs atpakaļ pret Gulbenes novadu. Tā, lūk.

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.29 11:17

??? ???

Vai arī jums, novadnieki, izskatās pēc vienas konkrētas personas ieinteresētības iegūt šo pašvaldības nu jau iekārojamo objektu sev? Ar objektu Gulbenē vēl ir par maz?

pirms 9 mēnešiem, 2020.09.29 11:54

Vietējās ziņas