Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Stāmerienietis Vilis Kļaviņš: "Man Atē izpirka visu!" (papildināts) 5

Pagājušajā sestdienā Alūksnes novada Viktora Ķirpa Ates muzejā svinēja tradicionālos Pļaujas svētkus, ko sauc arī par Appļāvībām, Apjumībām un Jumja dienu. Lai gan spēcīgas lietusgāzes mijās ar sauli, tuvāki un tālāki ļaudis bija atbraukuši uz svētkiem, lai vērotu, kā norit senie amati Vidzemes lauku sētā. Vairāk foto šeit.

Šogad Pļaujas svētkus apmeklēja liels skaits interesentu, jo daudziem Pļaujas svētku apmeklējums jau kļuvis par vasaras izskaņas un septembra otrās sestdienas neiztrūkstošu pasākumu. Pļaujas svētkos bija padomāts par visām paaudzēm. Par to liecināja arī automašīnu stāvlaukums, kur visiem braucamrīkiem nepietika vietas. Stāmerenietis Vilis Kļaviņš, kurš Pļaujas svētkos piedalās jau piekto gadu, stāsta, ka pasākuma norises vietu noteikti apmeklējis vismaz pusotrs tūkstotis apmeklētāju, kas nemitīgi mainījušies.

 

"Man blakus saimnieces uz uguns vārīja zupu. Pērn viņas pārdeva 400 porcijas zupas, bet šogad tās bija aptuveni 700 porcijas. Es pats piedalījos paraugdemonstrējumos - rādīju, kā dzen kandžu. Jāteic, ka par šo procesu apmeklētājiem bija liela interese. Devu arī nogaršot. Sieva Marija savukārt tirgoja pašcepto maizi. Viktora Ķirpa Ates muzeja direktore Natālija Pomerance pat gribēja slēgt ar mani līgumu par sadarbību, lai es Pļaujas svētku laikā neizdomātu aizbraukt kaut kur citur," stāsta V.Kļaviņš.


Pļaujas svētkus kuplināja arī Alūksnes, Gulbenes, Balvu un Valmieras novadu folkloras kopas, Tautas lietišķās mākslas studijas, kā arī Vidzemes amatnieki. Starp viņiem bija gan keramiķe Laimdota Kliesmete, gan čaklās rokdarbnieces no studijas "Sagša".

 

Svētku apmeklētāji, atsaukuši atmiņā senos amatus, iemēģināja tos, labprāt piestāja arī pie tirgotāju stendiem, lai, piemēram, nolūkotu kādu rotaslietu, iegādātos svaigi kūpinātas zivis, šīs vasaras ziedu medu, ar hēliju pildītu balonu un daudz ko citu. Pašu izaudzētās rudens veltes apmeklētājiem tirgoja arī bērni.

 

Izrādās, Pļaujas svētkus šogad apmeklējis rekordliels apmeklētāju skaits - 2300!

 

N.Pomerance priecājas, ka Pļaujas svētku laikā apmeklētāji uzdāvinājuši muzejam jaunus eksponātus.

 

"Kungs no Rankas pagasta mums uzdāvināja interesantu atmiņu stāstu un fotogrāfiju par Otes dzirnavu melderi, kurš tur strādājis no 1905. līdz 1921.gadam, bet Gulbenes novada ļaudis - bumbas, ar kādām senči veļu mazgājuši. Visticamāk, tās ir no kaučuka, bet vēl pētīsim, kas tas ir par materiālu. Šo dāvinājumu jau uzreiz likām lietā un varējām apmeklētājiem parādīt ko jaunu. Turpmāk ikviens tās varēs aplūkot muzeja krājumā," saka N.Pomerance.

 

Sadarbībā ar ilzeniešiem šogad Pļaujas svētkos pirmo reizi notika animācijas filmu veidošana dzirnavu ēkā. Savu ieguldījumu svētkiem sniedza arī Ilzenes, Alūksnes, Apes un Gulbenes puses floristi, dāvājot skaistus dekorus.


Pēc kārtīgas strādāšanas pienācās arī atpūta - Gulbenes Tautas teātra izrāde "Trīnes grēki".

 

N.Pomerance pauž gandarījumu, ka muzeju svētkos "gāza riņķī" un ieguldītais darbs jau nes augļus.

 

"Vislielākais gandarījums bija, kad Mirdza Ķirpa ar meitu Māru atzina - šogad svētkos esot valdījusi tāda atmosfēra kā muzeja dibinātāja Viktora Ķirpa laikā... Mēs esam sasnieguši to, uz ko tiecāmies, bet neapstāsimies. To attīstīsim un popularizēsim, arī turpmāk apliecinot, ka Latvijas mazākajā pagastā ir viens no visapmeklētākajiem Ziemeļvidzemes pagastu muzejiem - visas Latvijas muzejs!" saka N.Pomerance.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

To : 14.09.2011. 09:05:59

Gaida tevi darbā ... latvieti

pirms 8 gadiem, 2011.09.14 12:05

es

Tad nu gan ir ko rādīt - kandžas dzīšanu. Večiem nav ko citu skatīties - tikai dzeršana prātā. Degradējušies galīgi.

pirms 8 gadiem, 2011.09.13 20:22

Vietējās ziņas