Steidz Gulbenes novada skolās uzlabot ventilācijas sistēmas 10

Pašvaldība vasaras brīvlaiku un Covid-19 pandēmijas periodu izmanto, lai tās pārraudzībā esošajās izglītības iestādēs tiktu sakārtota gaisa ventilācija, lai, atsākoties mācībām klātienē, mazinātos inficēšanās risks ar slimībām, kuras izplatās gaisa pilienu veidā.

Pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas darbiniekiem ir mērinstrumenti, kuri palīdz noteikt gaisa mitrumu un citus kvalitātes rādītājus telpās, “Dzirksteli” informē pašvaldības deputāts Gunārs Ciglis. Viņš arī norāda, ka visvairāk problēmu ir padomju gados būvētajās ēkās. Kā piemēru viņš min Stāķu pamatskolu, kura veidota padomju gados būvētās, pielāgotās telpās. Savukārt vecākās ēkās, kādas, piemēram, ir Lizuma pils – pašreizējā vidusskolas mājvieta, savulaik jau būvniecības laikā esot iestrādāta dabiskā ventilācija. Protams, pilis nebija paredzētas tik lielam daudzumam cilvēku, kā tagad. Iespējams, arī Lizuma pilī esot atsevišķas telpas, kurās ir problēmas ar ventilāciju.

Novada Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa “Dzirkstelei” saka – ļoti lielu problēmu ar ventilāciju nav nevienā novada izglītības iestādē. Ir radusies iespēja piedalīties Izglītības un zinātnes ministrijas projektu konkursā, lai dažās sava novada skolās ventilāciju sakārtotu līdz ļoti labam un pat izcilam līmenim. Šī iespēja tiek izmantota. Diemžēl konkursa noteikumi neparedz atbalstu projektiem par ventilācijas sakārtošanu bērnudārzos. Kā zināms, Gulbenes novadā ir 8 bērnudārzi, 5 pamatskolas, 3 vidusskolas un 3 profesionālās ievirzes skolas.

Pagājušajā nedēļā pašvaldība ir izsludinājuši četrus publiskos iepirkumus mehāniskās ventilācijas sistēmas tehniskās dokumentācijas izstrādei, autoruzraudzībai un būvēšanai četrās skolās: Stāķu pamatskolā par aptuveni 181 500 eiro, Tirzas pamatskolā par aptuveni 242 000 eiro, Rankas pamatskolā par aptuveni 484 000 eiro un Lejasciema vidusskolā par aptuveni 242 000 eiro. Piedāvājumus gaidīs līdz jūnija beigām.

Kad pašvaldība atklāta konkursa ceļā izvēlēsies būvdarbu veicējus, tiem pasūtījums būs jāīsteno 9 mēnešu laikā – liecina visu četru skolu konkursu nolikumi ventilācijas sistēmas izveidei. Norādīts arī, ka vismaz 40 procenti no kopējā būvējamā apjoma (finanšu izteiksmē) jāpaveic šogad.

Piemēram, Lejasciema vidusskolā, kuras kopējā platība ir 1667,3 kvadrātmetri, jāsalāgo gan apkures, gan ventilācijas sistēmas. Ventilācija tiks nodrošināta ar elektrības palīdzību, saglabājot skolu esošo telpu plānojumu. Taču nepieciešamības gadījumā jāveido ventilācijas gaisvadu tehniskais risinājums cauri sienām.

Visur, kur novadā tiek veikta pašvaldības pārziņā esošo izglītības iestāžu renovācija, tiek pievērsta uzmanība gaisa kvalitātes kontrolei. Gulbenes novada vidusskolas telpās Skolas ielā 12 reizē ar citiem darbiem tiek uzstādītas arī ventilācijas iekārtas gaisa apmaiņas nodrošināšanai. Darbu veikšanai izmantots arī Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums. Par skolas ēku Līkajā ielā 21 zināms, ka tur ventilācija ir ierīkota multifunkcionālajā zālē.

Pašvaldība šogad veikusi arī tirgus izpēti gaisa kondicionieru piegādei un uzstādīšanai Lizuma bērnudārza vecuma audzēkņu grupas telpās “Akācijās” un Tirzas pamatskolas “Skoliņā”.


Telpu vēdināšana ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem, ar ko ierobežot koronavīrusa izplatību skolās, taču svaiga gaisa nodrošināšanas iespējas tajās lielākoties nav apmierinošas. Jau janvārī Ministru kabinetā apstiprināts pasākumu plāns gaisa kvalitātes uzlabošanai izglītības iestādēs.

Tiek norādīts, ka efektīvākais veids normatīvajam regulējumam atbilstošas gaisa kvalitātes nodrošināšanai ir centralizētu ventilācijas sistēmu ierīkošana. Nozīme arī parastai vēdināšanai, kuras veikšanai svarīgi nosacījumi: starpbrīžos telpā neuzturas skolēni; vēdināšana tiek veikta ar pilnībā, nevis pusvirus atvērtiem logiem; starpbrīdim atvēlētais laiks maksimāli tiek izmantots vēdināšanai.

Avots: “Mk.gov.lv”

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Nepiekrītu

Lizumā pamēģiniet pastrādāt skolas virtuvē, tur ventilācija ne kāda. Kaut kā kontrolēs iziet ka viss ok, bet darba vieta vairāk kaitē, ne kā nopelni, lai izārstētos. Jāstrādā caurvējā, jo tvaiku, laiž pa logiem un durvīm.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.18 18:06

.

Sataisīs modernas ventilācijas sistēmas un beigās neviens tāpat iekšā neslēgs. :D Ir jau konkrēti piemēri zināmi.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.18 19:26

Paulis

Jaungulbenes Alejās ar Eiropas līdzfinansējumu veikta renovācija, t.sk. ierīkota arī jaudīga ventilācija. Jautājums...kāpēc ventilāciju ieslēdz tik reti...Pagrabā uz sienām mitrums... Visi zin, sākot ar Barinski un beidzot ar Antaņeviču un Andževu, bet klusē...

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.19 19:26

Dedukts

Tāpēc jau neievēlēja, ka klusē

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.20 09:40

Atbilde

Lūdzu meklē citu darbu! Es apbrīnoju direktori. Viņai ir dzelzs nervi,lai tiktu galā .

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.18 22:05

nepiekrītu

Es tur nestrādāju:) Dzelzs nervi , lai tiktu galā ar ventilāciju.....

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.18 22:56

?

Vai dome jau ir izsludinājusi konkursu uz "gaisa ostītāju" vakancēm skolās?

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.19 11:14

Atbilde

Ja tur nestrādā,tad nerunā to,ko nezini . Un neklausies,ko -- viena tante teica... Citiem nav nekādu problēmu strādāt.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.19 22:06

S

Priekš kam tas skolas tā pat skola nebūs jāiet jāpārdod visas skolas.

pirms 3 mēnešiem, 2021.06.25 07:37

Vietējās ziņas