Steidz sēt

Zemnieki šajā pavasarī strādā taupības režīmā
Šobrīd jau visos rajona pagastos put tīrumi, jo tajos izbraukušas sējmašīnas, minerālmēslu kaisītāji, miglotāji un kultivatori. Šajā pavasarī zemnieki daudz rūpīgāk plānot katru minerālmēslu devu, skaita kilometrus, izvēloties taisnāko ceļu līdz konkrētam laukam, kā arī precīzi ievēro laiku, kad ziemāju sējumiem jādod papildmēslojums.

Strādās maksimāli precīzi Lejasciema pagasta SIA "Lejasciema grauds" valdes priekšsēdētāja Benita Pilsnibure norāda, ka citādāk nemaz nevar būt, jo arī lauksaimniekiem ir jābūt taupīgiem.

 

"Pagājušajā nedēļā ļoti cītīgi gatavojām tīrumus, kas ir ļoti izkaltuši, lai šonedēļ sāktu sēju. Esam pakļauti klimatiskajiem laika apstākļiem, tāpēc jāstrādā maksimāli precīzāk. Šajā pavasarī strādāsim ļoti taupīgi un rūpīgi, ievērojot visus agrotehniskos termiņus. Rēķinām katru braucienu, katru minerālmēslu devu un degvielas litru. Nevar būt tā, ka uz vienu un to pašu lauku braucam vairākkārt. Ja ir laiks sēt minerālmēslus, tad tas ir jādara, nevis jāatliek uz citu dienu. Apzināmies, ka, lai kas arī būtu rudenī, tagad tīrumi ir jāapstrādā," saka B.Pilsnibure.

 

"Lejasciema grauds" plāno apsēt no 250 līdz 300 hektāriem. Galvenokārt tiks sēti vasaras kvieši un rapsis, jo šobrīd runā, ka pēc tiem būs pieprasījums. Ir doma sēt arī auzas un zirņauzas lopbarībai. "Laikus domājam arī par līgumu slēgšanu, lai varētu pārdot izaudzēto ražu. Pagājušā gada pieredze liecina, ka tiem, kuriem nebija sadarbības līgumu, radās grūtības ar ražas pārdošanu. Mums tā nebija," stāsta B.Pilsnibure.

 

"Lejasciema grauds" rudenī sniegs arī kalšu pakalpojumus apkārtējiem zemniekiem.

 

Apņēmības pilni strādāt

"Lizuma pagasta lauksaimnieki ir pilni apņēmības strādāt, jo zemniekiem taču valdība ir "jāstutē", tāpēc tagad, kamēr uz tīrumiem var uzbraukt ar smago lauksaimniecības tehniku, ir jāsēj visas graudaugu kultūras. Vienīgi kartupeļus ir mazliet par agru stādīt. Ja sakām, ka šodien ir slikti, tad, nomierinot saku, ka būs vēl sliktāk, bet laukiem ir jāizdzīvo, lai palīdzētu citiem. Lāpstas un izkaptis jau vēl ir saglabājušās," saka Lizuma pagasta lauku attīstības speciāliste Inta Serģe.

 

Lizuma pagasta SIA "Brīvzemnieki" valdes priekšsēdētāja Gunta Biteniece stāsta, ka šonedēļ ir plānots pabeigt graudaugu sēju. Tiks apsēti apmēram 250 hektāri.

 

"Šajā pavasarī strādājam ar citu apziņu, lai darītu to, kas ir jādara. Šobrīd sējam miežus. Jau ir iesētas auzas un zirņauzas. Visu, ko izaudzējam, izēdinām pašu lopiem, jo "Brīvzemnieki" nodarbojas arī ar piena lopkopību," stāsta G.Biteniece.

 

Visam nepietiek naudas

Lejasciema pagasta lauku attīstības speciāliste Alda Krēsliņa stāsta, ka pagastā esot zemnieki, kuri aprīlī neesot saņēmuši maksājumus, uz kuriem cerējuši, tāpēc nepietiekot līdzekļu sējas darbiem. Savukārt rajona lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne papildina, ka dārgi esot minerālmēsli, kuru cena atšķirībā no graudiem nav mazinājusies.

 

"Vairāki lauksaimnieki mēģinājuši bankā saņemt naudu tā sauktajiem apgrozāmajiem līdzekļiem, bet bankas lielākoties sniedz palīdzību tām saimniecībām, kurām ir grūtības atmaksāt lielos kredītus," saka M.Motivāne.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas