Svētkiem jāgatavojas laikus

Ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, un šosvētdien iedegsim jau trešo adventes sveci. Tautas lietišķās mākslas studija "Sagša" aicina šo laiku gaidīt un baudīt tā, kā to darījuši mūsu senči.

Studijas "Sagša" vadītāja Biruta Akmentiņa "Dzirkstelei" stāsta, ka pašlaik kultūras centrā interesentiem ir iespēja ne tikai apskatīt "Sagšas" veidoto izstādi "Baltie Ziemassvētki", bet arī pastrādāt darbnīcā.

 

Top dažādi telpu rotājumi

"Mūsu senčiem senatnē nebija tādi veikali, kādi tie mums ir tagad, kur var nopirkt dažādas skaistas lietas, bet skaistumu viņi mīlēja un svētkus gaidīja. To viņi darīja, rotājot savus mitekļus. Tāpēc mēs esam noorganizējuši darbnīcu, kurā top telpu rotājumi no pagātnes - puzuri, putniņi, eņģelīši un lukturīši," stāsta B.Akmentiņa.


Darboties darbnīcā "Senie Ziemassvētku rotājumi" tiek aicināti un gaidīti visi - gan mazie bērni kopā ar mammām, gan pieaugušie. Vecumam ierobežojumu nav. "Aicinām izjust svētku gaidīšanas prieku ar darbošanos. Izgatavot kaut ko ar savām rokām un izdomu, tā sagādājot sev prieku. Un mājās varbūt atradīsies vieta, kur šo darinājumu iekārt un visu laiku izjust labas, pozitīvas emocijas," teic B.Akmentiņa.


Darbnīca ir atvērta 16.decembrī no pulksten 16.00 līdz 18.00, 11. un 18.decembrī no pulksten 14.00 līdz 16.00, 13. un 20 decembrī no pulksten 10.00. līdz 12.00.

 

Ziemassvētku rotājumi noder

B.Akmentiņa norāda, ka materiāli, lai varētu strādāt darbnīcā, pašiem nav jānes, jo tie ir sagādāti, ir tikai jānāk un jādarbojas. Puzuri, kurus var pakārt pie sienas, griestiem vai iekārt eglītē, top no salmu vai niedru gabaliņiem, kurus saver uz vilnas dzijas. Tos var papildināt ar dažādiem rotājošiem elementiem: putnu spalvām, papīriņiem, krāsainu dziju.

 

Puzuru veidošana gan ir smalks un darbietilpīgs process, taču, rūpīgi un pareizi darināti, tie kļūst par gaumīgu rotājumu. Izrādās, ka mūsu senči savā dzīvē tāpat vien bez jēgas nav neko darījuši, jo arī par puzuriem ir dažādi ticējumi, piemēram, puzurus diegā vai zirga astrā pakar pie griestiem, lai gaisa strāvas iedarbībā tie lēni grieztos. Tautā tic, ja puzurs negriežas, tādās mājās kāds mirs.


Radošajā darbnīcā izgatavot var arī visdažādākā lieluma putniņus. Tiem pamatā ir koka gabaliņš, bet spārni top pēc paša cilvēka izdomas, piemēram, no papīra.


"Iesaku pamēģināt izgatavot lukturīšus. Pēc tam, tajos ieliekot aizdegtu svecīti un pakarot koka zarā, piemēram, pie mājas, rodas skaists skats," saka B.Akmentiņa.


Nekas mums netraucē izgatavot senos latviešu rotājumus arī tagad.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas