Tiesā par pamudināšanu lietot trankvilizatoru 1

Nepilngadīgie apreibšanai lieto nezināmas izcelsmes tabletes
Gulbenes rajona tiesa pagājušajā nedēļā piesprieda nosacītu sodu kādam 15 gadus vecam puisim krimināllietā par trīs vienaudžu pamudināšanu apreibināšanās nolūkā lietot stipras nervu zāles - psihotropo līdzekli "Klonazepamu".

Gulbenes rajona tiesā "Dzirkstele" uzzināja, ka puisim noteikta brīvības atņemšana uz deviņiem mēnešiem nosacīti ar deviņu mēnešu pārbaudes laiku un pienākumu reģistrēties Valsts probācijas dienestā, piedaloties tā organizētajās lekcijās par atkarībām un apreibinošo vielu kaitīgumu.


Piespriež maigu sodu
Tā kā puisis agrāk nav bijis konfliktā ar likumu, aug labvēlīgā ģimenē un tiek pozitīvi raksturots skolā, ir sportists un ir nepilngadīgs, tiesa ņēma vērā šos faktus tiesa noteica apsūdzētajam vieglāku sodu nekā paredz likums par viņam inkriminētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem.
Tiesneses Guntas Gulbinskas paziņotais sods apsūdzētajam pilnībā sakrita ar prokurores Dzintras Boktas prasīto. Šādu sodu par piemērotu atzina arī zēna aizstāve Arta Kokta, kura saskaņā ar likumu bija valsts nozīmēta advokāte nepilngadīgajam.


Apsūdzētais - 1993.gadā dzimušais E. - tiesā viņam uzrādīto apsūdzību atzina, izdarīto nožēloja. Pēc viņa lūguma tiesa krimināllietu izskatīja bez pierādījumu pārbaudes.


Draugs norij 3 tabletes un atslēdzas
Saskaņā ar apsūdzību 17.novembrī pēc pulksten 18.00 E. parkā satika savus draugus - divus 15 gadus vecus puišus un 14 gadus vecu meiteni - kuri lietoja alkoholu un uzcienāja ar to arī E. Viņš savukārt draugu priekšā no kabatas izvilka desmit baltas tabletes caurspīdīgā maisiņā un teica, ka ar tām var apreibināties. Pats nezinādams, kas tās īsti ir par tabletēm, E. tās bija nopircis par trim latiem no kāda nepazīstama cilvēka uz ielas Gulbenē, paļaujoties uz mutiski teikto, ka šo tablešu lietošana dos reibuma efektu.


E., meitene un viens no draugiem izdzēra pa tabletei, bet ceturtais draugs vispirms norija vienu tableti, bet pēc brīža vēl divas, lai ātrāk tiktu pie cerētā reibuma. Līdztekus pusaudži turpināja dzert degvīnu. Tādējādi E. nelielā daudzumā - ne vairāk par 0,06 gramiem - bija realizējis sevišķi bīstamu psihotropo vielu "Klonazepamu". Trīs tabletes izdzērušais puisis atslēdzās un bez citu palīdzības nespēja nokļūt mājās. Dēlu ieraugot, puiša mamma, kas pēc izglītības ir mediķe, uzreiz konstatēja, ka pusaudzis ir lietojis vēl kaut ko bez alkohola.


Ekspertīzē noskaidrojās, ka E. draugus cienājis ar "Klonazepamu", kas ir viena no bīstamākajām psihotropām vielām, kas medicīnā domāta trauksmes sindroma mazināšanai, lielākoties zāles rada miegainību un nogurumu, taču kaifu ķērēju aprindās nereti tiek izmantotas arī apzināti apreibinošos nolūkos.  


Vecāki stingrāk kontrolēs
Tiesā apsūdzētais un cietušie klāstīja, ka tabletes lietojuši ziņkāres mākti. Visi pauda, ka notikums viņiem būs mācība vairāk šādu pieredzi neatkārtot. Tiesnese jauniešiem vaicāja, kā viņi nebaidījās lietot tabletes, neko nezinādami par tā sastāvu.

 

"Tik pat labi jums varēja iedot aspirīnu vai parastus vitamīnus. Var jau no nostrādāt placebo efekts un cilvēks noreibst pat no vitamīniem," sacīja G.Gulbinska.

 

Viņa uzsvēra, ka bez jokiem šādi eksperimenti var beigties daudz traģiskāk - ar letālu iznākumu.


Savukārt viena cietušā zēna mamma tiesai uzsvēra, ka pēc šā notikuma visu četru bērnu vecāki vairs akli nepaļaujas uz savu pusaudžu teikti un vairāk kontrolē, kur, ar ko kopā atrodas viņi un kā pavada brīvo laiku. 

 

Fakti
Par pamudināšanu nepilngadīgos lietot psihotropās vielas Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem.

Par psihotropo vielu realizēšanu nelielā apmērā Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas