Tik daudz skolotāju nevajadzēs 5

Izglītības ministre: "Lai nenonāktu bezdarbnieku rindās, pedagogiem pašiem sev būs jāatrod nodarbinātība, piemēram, jākļūst par privātskolotājiem."
Izglītības ministre Tatjana Koķe vakar apmeklēja Gulbenes rajonu, lai klātienē tiktos ar izglītības iestāžu un pašvaldību vadītājiem un sniegtu atbildes uz izglītības darbinieku neskaidrajiem un sasāpējušajiem jautājumiem. T.Koķe apmeklēja arī Jaungulbenes arodvidusskolu un Tirzas pamatskolu.

T.Koķe tika iepazīstināta ar situāciju Gulbenes rajona izglītības iestādēs.

Gulbenes rajona padomes Izglītības pārvaldes Izglītības metodiķe Aīda Rozentāle norādīja, ka ir daudzas lietas, ar kurām mēs varam lepoties, piemēram, procentuāli ļoti augsts rādītājs ir absolventi, kuri ir saņēmuši apliecības par pamatizglītības ieguvi (97 procenti) un atestātu par vidējo izglītību (96 procenti), skolas sekmīgi piedalās starptautiskos projektos, daudzas skolas domā par fiziskās vides uzlabošanu, skolas tradīciju kopšanu un pilnveidi. Diemžēl pirmklasnieku skaits samazinās. 2007.gadā mūsu rajonā bija 272 1.klases audzēkņi, bet 2008. gadā - 235, kā arī izglītības iestādēs pārsvarā strādā pedagogi gados, maz ir jaunu pedagogu.

Jāsakārto  skolu tīkls

T.Koķe uzsvēra, ka neviena skola vai skolotājs nav vainīgi pie ekonomiskās krīzes, piebilstot, ka neizniekosim krīzi, jo tas esot iespēju laiks.
T.Koķe norādīja, ka ir jāveic skolu tīkla sakārtošana, jo ir zināms, ka no 1998.gada skolēnu skaits ik gadu par 11 000 krītas. Kā galveno uzdevumu skolu tīkla sakārtošanā izglītības ministre izvirza mācību programmu dažādošanu, tas ļautu noturēt skolēnus tur, kur viņi ir.


Vēl T.Koķe norādīja, ka parasti tiek atrasta nauda rūpju bērniem, bet ne talantīgiem.

"Tā nevar būt, jo talantīgi bērni ir jāatbalsta." Ministre izteica arī priekšlikumu palēnināt akreditācijas gaitu izglītības iestādēs, jo tas prasa lielus līdzekļus. "Lasot akreditācijas protokolus, nākas secināt, ka tie ir tikai formāli un neko nedod."


T.Koķe uzsvēra, ka algas tiks samazinātas par 20 procentiem. Esot gan cerība, ka no lielākām algām varētu noņem vairāk procentu, bet no mazākām algām attiecīgi - mazāk.

"Skaidrs ir arī tas, ka skolotājus turpmāk vajadzēs nevis vairāk, bet mazāk. Līdz ar to, lai nenokļūtu bezdarbnieku rindās, pedagogiem pašiem sev būs jāatrod nodarbinātība, piemēram, jākļūst par privātskolotājiem. Skolotājs ir ļoti gudrs un izglītots cilvēks, tāpēc viņam būs jāierauga iespējas," saka T.Koķe.

Uzdod neskaidrus jautājumus

Sarunas gaitā izglītības iestāžu pārstāvjiem un pašvaldību vadītājiem tika dota iespēja uzdot izglītības ministrei jautājumus. Pirmais jautājums, kurš izskanēja, bija - kas notiks ar skolotāju atvaļinājumu naudu vasarā? T.Koķe atbildēja, ka precīzi uz šo jautājumu viņa atbildēt nevar.

"Skolotājiem ar atvaļinājumu būs tāpat kā citiem sabiedriskajā sektorā strādājošajiem," vien piebilst T.Koķe.

Izskanēja arī jautājums par 12.klašu absolventiem, kuri ir neskaidrībā par to, kādi speciālisti būs nepieciešami nākotnē. Uz šo jautājumu izglītības ministre norādīja, ka izglītības sistēma nevar atbildēt uz īstermiņa vajadzībām, jo izglītība ir ilgtermiņā. Galvenais, lai jauniešiem ir zināšanas un elastīgums. Jaunajiem ir jāmācās tur, kur interesē. T.Koķe uzsvēra, ka viņai 12.klašu beidzējiem ir laba ziņa, proti, palielināsies stipendiju skaits, nevis to apjoms, kā arī augstskolas vairs tik ļoti nepaaugstina mācību maksu.


Kad izskanēja priekšlikums par to, ka skolās būtu nepieciešami divi psihologi, proti, viens skolēniem, otrs - skolotājiem, tad T.Koķe šajā situācijā saredzēja iespēju skolotāju pašnodarbinātībai. "Skolotājiem atliek vien rīkoties un darīt. Negaidiet, ka valsts jums tagad atnesīs kaut ko uz paplātes," norādīja izglītības ministre.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

:)

ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha (nebeidzami histēriski smiekli)

pirms 11 gadiem, 2009.04.11 18:44

--ES
Gribētu zināt,cik veci dati ir tavā galvā?
Pati mācos pedagoģiju Latvijas Universitātē-neklātienes studentiem mācības notiek tikai un vienīgi par pašfinansējumu,bet klātienes studentiem tās ir 8 budžeta vietas katrā programmā! (Konkrēti mūsu programmā bijām 32)

pirms 11 gadiem, 2009.04.11 10:10

Karlis

nabaga skolotaji, un tajos pagastos, kur vispar slegs skolas, ko lai tas skolotajas dara... shausmas.

pirms 11 gadiem, 2009.04.11 00:10

petruxa

par privātskolotājiem-ha,tikai kam?finansiālajās grūtībās nonākušie jau nevar maksāt vēl par privātstundām.Idiotisms!

pirms 11 gadiem, 2009.04.10 14:08

Es

Ja jau nevajadzēs tik daudz skolotāju, tad kāpēc nesamazina pedagoģijas programmās studējošo skaitu. Viņiem arī ir visvairāk valsts garantēto stipendiju. Ja jau nevajag, tad uz pāris gadiem samazinam par kādiem 50%.

pirms 11 gadiem, 2009.04.10 12:52

Vietējās ziņas