Tirzā atjauno pieminekli

Tirzas pagasta attīstības biedrība pieminekļa restaurācijā iegulda apmēram 1320 latus
Tirzas pagasta attīstības biedrība valsts svētkos dzimtajai pusei uzdāvināja jauku dāvanu - ar viņu gādību tika atjaunots I pasaules karā un brīvības cīņās kritušo Tirzas draudzes locekļu piemineklis. Kapu uzraudze Dace Bariņa un gide Astrīda Baldone stāsta, ka ikvienam tirzmalietim ir liels prieks par atjaunoto pieminekli. Viņas atklāj, ka nekad nevarējušas iedomāties, ka piemineklis ir tiks skaists. Tagad tas izskatās kā jauns, arī uzrakstus var redzēt jau pa lielu gabalu. Gan D.Bariņa, gan A.Baldone uzskata - ja piemineklis netiktu atjaunots, tas aizietu postā.

Tirzas pagasta attīstības biedrības valdes priekšsēdētājs Nils Treijs stāsta, ka ir pagājuši 80 gadi, kopš tālajā 1928.gada 9.septembrī (pēc citām ziņām 2.septembrī) kapusvētku dienā Kancēna kapsētā šo pieminekli iesvētīja virsmācītājs Edgars Bergs no Rīgas.

Piemineklis ir tapis pēc arhitekta Aleksandra Birzenieka un tēlnieka Vilhelma Treija projekta pēc Brāļu kapu komitejas Tirzas nodaļas pasūtījuma un par Tirzas draudzes locekļu un Brāļu kapu komitejas saziedotajiem līdzekļiem. Pieminekļa fondā bija saziedoti 2377 lati.

Netika remontēts

"Diemžēl 80 pastāvēšanas gados piemineklis netika nopietni remontēts. Astoņdesmitajos gados tika veikti atsevišķi pieminekļa šuvju atjaunošanas un apkārtnes sakārtošanas darbi. Arī pēc neatkarības atgūšanas pagasta padome organizēja atsevišķus remonta un apkārtnes sakopšanas darbus. Tirzmalieši pašu organizētās talkās darīja, ko varēja, lai sakoptu pieminekļa apkārtni. Diemžēl reti kurš vairs atcerējās, kā piemineklis izskatījās sākotnēji," stāsta N.Treijs.

Taču laikazobs darīja savu. Nokrišņu skaloti kaļķa javas sāļi uz kādreiz tik skaistajām granīta virsmām izveidoja neglītu, vietām pat četrus milimetrus biezu un akmenscietu kalcija hidroksīda garozu.

"Šīs erozijas iemesls ir ar kaļķa javu mūrētā pieminekļa 80 gadu ilgusī atmosfēras nokrišņu iedarbība. Pieminekļa augšējā daļā varēja novērot, ka šuves vietām izskalotas līdz pat 10 centimetriem, citur no kaļķa javas palikusi pāri tikai smilts. Cik ilgi piemineklis vēl izturētu bez nopietna remonta, ir grūti pateikt, bet skaidrs, ka jau tuvākajos gados varēja sākties pakāpeniska pieminekļa sabrukšana," vērtē N.Treijs.

Izmanto jaunas tehnoloģijas

Tieši tādēļ 2007.gada nogalē biedrības biedru sapulcē tika pieņemts lēmums līdz valsts svētkiem atjaunot pieminekli, šim mērķim tika rezervēti nepieciešamie finanšu līdzekļi. Šāgada pavasarī tika pasūtīts pieminekļa restaurācijas projekts akmens restauratoriem Inesei Sudrabai un Edgaram Purviņam, un oktobrī sākās darbi, kurus veica tirzmalietis Dainis Krišāns. Elektrību būvdarbiem ziedoja netālo Kancēna māju īpašniece Dita Degtere.

"Lielākās grūtības bija saistītas ar kaļķa notecējumu notīrīšanu. Sākotnēji paredzētās vissaudzīgākās ķīmiskās metodes efektu nedeva. Tika izmēģinātas vairākas citas, bet arī tad kaļķa garoza nepadevās. Ar kopējiem pūliņiem tika atrasts risinājums - samērā jauna tehnoloģija - mazgāšana ar ūdens un smilšu maisījuma strūklu. Granīta kāpnes no gluži melnām pārvērtās par gaiši pelēkām. Pēc pieminekļa šuvju rūpīgas aizpildīšanas tika tīrītas arī no misiņa lietās lauvas galvas bareljefa un uzrakstu plāksnes," stāsta N.Treijs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas