Tirzas upē pieduļķojuma vairs nav 2

Ir pazudis pieduļķojums Tirzas upē aiz Galgauskas HES, kuru pagājušās nedēļas sākumā pamanīja novada iedzīvotāji, informējot par to arī "Dzirksteli".

"Tas, ka šis pieduļķojums ātri pazuda, liecina, ka nekāds lielais pieduļķojums nemaz nav bijis! Tomēr Galgauskas HES teritorijā notiekošo būvniecību laikā dabai nodarītie zaudējumi tiks aprēķināti un par upes pieduļķošanu, lai cik liela vai maza tā būtu bijusi, tiks samaksāts," "Dzirkstelei" saka Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks Kontroles daļas vadītājs Jānis Lūkins. Galgauskas HES pilnvarotā persona Mārtiņš Gailis "Dzirkstelei" stāsta, ka būvdarbu laikā bijis norobežots dambis, lai būvbedrē neplūstu iekšā ūdens.

 

"Tajā dienā, kad bija redzamas duļķes, mēs to pagaidu dambi, kas norobežoja būvi no upes, norakām," saka viņš.

 

M.Gailis arī skaidro, ka būvdarbi spēkstacijā notiek tāpēc, lai uzstādītu jaunu, dubulti regulējamu, automātiski regulējamu turbīnu, kas strādās dabiskās pieteces režīmā. Uz vietas ir palikušas arī vecas turbīnas, taču turpmāk tiks samazināta to darba jauda.

 

"Tādā veidā mēs novērsīsim ūdens svārstības Tirzas upē uz leju no Galgauskas HES. Upes ūdeņu līmenis svārstīsies tieši tik daudz, cik tas notiktu, ja šajā vietā hidroelektrostacijas nemaz nebūtu. Ja no augšas pa upi nāks daudz ūdens, piemēram, lietus ūdeņi, tad darbosies gan jaunā turbīna, gan vecās turbīnas un laidīs cauri visu ūdeni. Ja ūdens daudzums samazināsies, tad strādās tikai jaunā turbīna, turklāt - ar nelielu jaudu. Tiks nodrošināts, ka cauri turbīnai iztek viss tas ūdens, kas dabiski pietek. Mēs vairs nestrādāsim ūdens uzkrāšanas režīmā, kā tas notika līdz šim. Strādāsim tā, lai Tirzas upē nodrošinātu ūdens līmeni dabiskas pieteces apjomā," saka M.Gailis.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

333

Bet dikis bus atpakal vai udens limens paliks nolaists ka bija sogad? Slikti ja paliks ta ka tagad, vairs nav tik smuks skats, bet kaukada tuksa bedre.

pirms 9 gadiem, 2011.11.28 21:34

makšķernieks

Kad tiks domāts par zivju ceļa izbūvi?

pirms 9 gadiem, 2011.11.28 17:51

Vietējās ziņas