Trūkst kvalificētu kultūras darbinieku 6

Novadā jāveido vienota kultūrpolitika
Gulbenes novadā ir kultūras un tautas nami, kuros strādā ilggadēji vadītāji ar pamatīgām tradīcijām, tomēr ir arī tādas iestādes, kur šis darbs ir kūtrāks. Novada domes galvenā speciāliste kultūras jautājumos Edīte Siļķēna vēlas šo situāciju līdzsvarot.

"Mums ārkārtīgi trūkst kultūras darbinieku ar profesionālu izglītību. Arī kultūras darbinieka arodu izvēlas arvien mazāk jaunu cilvēku, jo viņus neapmierina zemais atalgojums par darbu. Esmu teikusi, ka pēdējais kultūras darbinieks izmirs līdz ar manu paaudzi, jo visi ir vecāki par mani. Šobrīd kultūras koledžā mācās tikai Beļavas pagasta kultūras nama vadītāja Sarmīte Viduce. No teātra vismaz desmit savus audzēkņus esmu virzījusi kļūt par režisoriem, bet neviens nav atgriezies atpakaļ. Kultūras darba specifika un minimālā alga jaunos atbaida. Kultūras akadēmijā sagatavo kultūras menedžerus, bet es nezinu, kur viņi paliek, ko menedžē," saka E.Siļķēna.

 

Kultūras iestādēs, kur strādā šā darba profesionāļi, ir arī daudz spēcīgu kolektīvu. Speciāliste uzskata, ka noteikti ir jāsaglabā Kalnienas tautas nams.

 

Nav tikai tradīciju kopums

 

I.Siļķēna atzīst, ka kultūra nav tikai tradīciju kopums un savas identitātes apzināšana, bet jebkura cilvēka vērtību skala un dzīvesveids, tāpēc to kā atsevišķu jomu nevar atdalīt no politikas, zinātnes vai biznesa.

 

"Novadā kultūra ir augstā līmenī, jo mums ir brīnišķīgas mūzikas un mākslas skolas, muzeji, bibliotēkas, amatiermākslas kolektīvi. Kultūras darbu veic profesionāli cilvēki, kuri nevar strādāt par velti. Viņiem šis darbs nav tikai izklaide, kā tas dažiem šķiet. Šobrīd galvenais ir nepazaudēt to, kas mums ir," saka E.Siļķēna.

 

Lauku pašvaldībās kultūras un tautas namiem jābūt vēl vairāk atvērtiem dažādām biedrībām un citiem formējumiem. Tiem jābūt kā saieta namiem, lai cilvēki varētu sanākt kopā un kaut vai parunāties," saka E. Siļķēna.

 

Veido kultūras komisiju

 

Kultūras komisijā strādās deviņi cilvēki. Viņi ir gatavi strādāt bez atlīdzības.

 

"Šāda komisija ir vajadzīga, lai novadā varētu veidot kultūrpolitiku," uzskata E.Siļķēna.

 

Ir izstrādāts arī komisijas darba nolikums. Komisijā, ko apstiprinās novada dome, strādās trīs kultūras namu vadītāji, mūzikas un mākslas skolas direktores, Gulbenes Vēstures un mākslas muzeja vadītāja, Gulbenes bibliotēkas direktore, Gulbenes kultūras centra direktors, kā arī novada domes deputāts.

 

"Šie cilvēki ir katrs savas jomas speciālists," saka E.Siļķēna.

 

29.septembrī seminārā E. Siļķēna aicina kopā visus novada kultūras iestāžu vadītājus mūzikas un mākslas skolu direktorus un pedagogus, bibliotekārus un muzeju vadītājus, amatierkolektīvu vadītājus un virsvadītājus, kā arī interešu izglītības pedagogus, lai viņi izteiktu savu redzējumu, kā dzīvot šodienā, sadarbojoties visām kultūras jomām.

 

"Šie visi ir cilvēki, kuri rūpējas par cilvēku garīgo attīstību. Gribu, lai arī novada vadība iepazīstas ar viņiem. Mums tikai šķiet, ka ir daudz kolektīvu vadītāju, bet diemžēl tā tas nav," saka E.Siļķēna.

 

Semināra dalībnieki strādās arī darba grupās.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Vispār jau jādabū kopā nauda un kvalitāte. Tas tad arī ir tas grūtākais. Jāpiestrādā pie marketinga, bet arī tam vajadzīga nauda utt. tāpat jau diezgan ir darīts ar pliku entuziasmu vien. Bet arī kultūras cilvēki pagaidām vēl nav garīgas būtnes un vēlas kaut ko nopelnīt- ar savām zināšanām un pieredzi, kura uzkrājas lēni un pamazām. Piemēri par ķīniešiem te nederēs...

pirms 11 gadiem, 2009.09.28 14:16

Arta

Lai tev izdodas ,esi viena no profesionālākajām šajā murgainajā domē.

pirms 11 gadiem, 2009.09.28 12:55

Kultūras pasākumi = nauda. Tādējādi kultūras pasākumu organizācija būtu jāuztic personām, kam ir "čuijs" uz naudas taisīšanu. Uzņēmējs vienmēr izštukos labāk, kā piesaistīt klientus.

pirms 11 gadiem, 2009.09.28 08:55

Varbūt izdosies vēl palikušos cilvēciņus kaut kur iesaistīt!

pirms 11 gadiem, 2009.09.27 22:20

Jā, lai tev izdodas visus šeit vēl esošos saturēt kopā!

pirms 11 gadiem, 2009.09.27 19:28

Anita

Edīt, mani vislabākie novēlējumi jaunajā darbā!

pirms 11 gadiem, 2009.09.26 15:35

Vietējās ziņas