Tūrisma rallijs apiet Stāmerienas pili 10

Ar milzīgu atsaucību sestdien, 17.maijā, Gulbenes novadā noritējušais tūrisma rallijs “Gulbja ligzdu meklējot” dalībniekos viesa jautājumu, kāpēc šā pasākuma apskates objektu sarakstā nebija leģendārās Stāmerienas pils. Pasākumu rīkoja novada pašvaldības aģentūra „Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”, kuras ģerbonī, lai cik odiozi tas būtu, ir saskatāmas tieši Stāmerienas pils aprises! Turklāt arī Gulbenes novada domes “Twitter.com” konta profilā ir tieši Stāmerienas pils.

“Mums nav nekāda kontakta,” par saskarsmi ar pils apsaimniekotāju Andreju Vīcupu “Dzirkstelei” saka aģentūras iepriekšminētās pašvaldības aģentūras direktore Iveta Kovtuņenko. Viņa esot mēģinājusi vairākas reizes piezvanīt A.Vīcupam, lai ar viņu sazinātos telefoniski, taču pils saimnieks neesot atbildējis uz zvaniem. Tajā pašā laikā I.Kovtuņenko uzsver: “Stāmerienas pils ir ļoti nozīmīga. Tas ir brends. Nenoliedzami!”


“Man ir pārsteigums, ka kāda pašvaldības amatpersona ir mēģinājusi ar mani kontaktēties! Tas izklausās vienkārši apbrīnojami! Ir taču arī e-pasta adreses, uz kurām šī aģentūra sūta savu informāciju,” Stāmerienas pils apsaimniekotājs A.Vīcups saka “Dzirkstelei”.


Nesadarbojas un pat kaitē?


Kad pagājušajā gadā tika ievēlēta Gulbenes novada jaunā dome, A.Vīcups esot cerējis, ka mainīsies pašvaldības attieksme pret viņu kā Stāmerienas pils apsaimniekotāju.


“Es biju aizgājis uz pārrunām pie Nikolaja Stepanova. Skumji. Diemžēl izmaiņas sadarbības virzienā nav notikušas – mani ierosinājumi joprojām ir bez atbildes. Vienīgā atbilde – tiesvedību turpināšana. Daudzi cilvēki, kuri mani pazīst, brīnās par Gulbenes novada pašvaldību, kura ar vissliktāko attieksmi izturas pret cilvēku, kurš pašvaldības īpašumā ir ieguldījis savus personīgos līdzekļus,” saka A.Vīcups.


Gadiem ieilgusī abpusējā tiesvedība starp pašvaldību un Stāmerienas pils apsaimniekotāju neko labu nav devusi ne vēsturiskajai ēkai, ne cilvēkiem, kuri vēlas redzēt šo objektu un baudīt tajā pasākumus. Jau vairāk nekā 10 gadus A.Vīcupam ir liegta iespēja novada būvvaldē vērsies ar būvniecības pieteikumiem, lai varētu sakārtot pili un nepieļaut, ka to turpina saēst laikazobs. Ir bijuši brīži, kad pilij, nesaskaņojot ar apsaimniekotāju, tikusi atslēgta elektrības padeve. A.Vīcups saka, ka viņam tāda attieksme sāp.


Tiesvedība nevar vien beigties


Novada domes intereses tiesvedībā ar Stāmerienas pils apsaimniekotaju A.Vīcupu periodiski pārstāvot gan novada domes Administratīvi juridiskās nodaļas vadītāja Vita Kravale, gan zvērināts advokāts Juris Kaksītis.


Kamēr tiesa turpinās, pašvaldībai savā īpašumā – Stāmerienas pilī - ir ierobežotas rīcības iespējas. Ne novada dome, ne pagasta pārvalde ar A.Vīcupu kā pils apsaimniekotaju nesadarbojoties. Visu informāciju, par to, kas notiek pilī, ikviens, pašvaldības darbiniekus ieskaitot, varot uzzināt no mājas A.Vīcupam piederošās lapas “www.stamerienaspils.lv”. Tur izlasīta informācija, ka interesentiem ir iespēja par maksu apskatīt gan pili, gan tās parku.


Par parku šajā sakarā esot izvērsusies diskusija. V.Kravale uzskata, ka šo jautājumu būtu jāpapēta Valsts ieņēmumu dienestam. Tas būtu jārosina Stāmerienas pagasta pārvaldei, kura apsaimnieko savu teritoriju.


“Es neko nekomentēšu,” “Dzirkstelei” saka Stāmerienas pārvaldnieks Ainārs Brezinskis, kurš uzsver, “īpašnieks pilij un tās zemei ir novada dome, lai viņi par to atbild.”


A.Vīcupam par to ir savs sakāmais: “Stāmerienas pils un parks ir vienots nekustamais īpašums, tas nav sadalīts atsevišķās daļās, kā to vēlas pašvaldība. Neraugoties uz pašvaldības daudzajiem aizliegumiem, dažādiem draudiem ar mani izrēķināties, krimināllietas rosināšanu, vairākkārtēju elektrības atslēgšanu, kā arī citām "cūcībām”, joprojām uzturu pie dzīvības visu nekustamo īpašumu - Stāmerienas pili un parku.”

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Sakari, sakari...

Ja godīgi, grūti iedomāties šādu nespēju sakontaktēties. Vairākas reizes piezvanīt... hmm... skan nepnopietni.

pirms 7 gadiem, 2014.05.23 17:09

jā jocīgi

Pagasts kopj parku, bet Vīcups to par naudu piedāvā ekskursantiem....Stāmerienā ir savs gids G.Vīksniņš kurš to visu var izdarīt...kaut kas neiet kopā!!!

pirms 7 gadiem, 2014.05.23 18:32

Redzēju

Nu Vīksniņš jau arī to naudu iekasē.

pirms 7 gadiem, 2014.05.23 22:23

so

Laikam Vīcups runāt neprot pa telefonu. Ha,ha!

pirms 7 gadiem, 2014.05.24 10:07

dalībniece

Jocīgi??? Mūsu maršrutā gan bija iekļauta Stāmerienas pils. Vai tad tā taka neskaitās? Kādēļ daudzajiem simtiem rallistu vajadzētu brist pa pils telpām. Pili no ārpuses apskatīt varēja, uz takas informāciju izlasīt arī, ko tad vēl? Tāpat nevienam nebija ne laika, ne vēlēšanās pēc kaut kādas nopietnākas ekskursijas. Visi skrējām kā traki, lai apmeklētu visas rallijā iekļautās vietas. Ja kādam gribas kašķi meklēt, tad punkti nebija arī Beļavas, Litenes,Jaungulbenes muižās utt.

pirms 7 gadiem, 2014.05.24 12:15

KELLIJA

Pils ir nolaista līdz ārprātam! Sen šo jautajumu vajadzētu kārtot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai.Izdzīt kaitnieku, kas, kā ķirmis, apzināti ļauj iet bojā skaitākajam Gulbenes novada arhitektūas objektam.Pārsteidz tā lielā vienaldzība. Sen varētu piesaistīt ES fondu naudu un saglābt, kas vēl glābjams.

pirms 7 gadiem, 2014.05.26 10:18

skaitītājs

"kurš pašvaldības īpašumā ir ieguldījis savus personīgos līdzekļus,"
un kur paliek naudiņa par sazāģētajiem lielajiem , resnajiem un , domāju arī , dārgajiem nodotiem baļķiem ?
un kas maksā par patērēto elektrību ?
un kur paliek maksa par pils un parka apskati ?Un tā nav maza...piem.kāziniekiem .
Bija pagasts , netika galā , tagad ir novads - vairāk speciālistu / novadā , protams , pagastos visi palika tie paši / UN ATKAL NEKĀ ...Skumji .

pirms 7 gadiem, 2014.05.26 12:12

atbilde

Neesi dzirdējis - Vīcups elektrību ražo pats.

pirms 7 gadiem, 2014.05.26 18:55

naudiņa..

Un kur paliek naudiņa, ko Vīksniņš par ekskursijām iekasē un Aizpurieši par zirgu izjādēm? Tak jau arī pa parku jāj un sūdus atstāj.

pirms 7 gadiem, 2014.05.26 19:08

veļu balss

Vīcups ar blēdīšanos un ierēdņu uzpirkšanu gribēja pili privatizēt, pat deklarēja kā savu dzīvesvietu. Tagad rit mūžīga tiesvedība, tādēļ nekas nemainīsies. Vīcupa patrons gan sēž uz Mākoņu maliņas un uzmana lietas.

pirms 7 gadiem, 2014.05.27 07:27

Vietējās ziņas