Upenes ziedo labdarībai 4

Lejasciemietis Gunārs Lapkašs: "Latvijas vērtīgākajām ogām nav piekrišanas."
Lejasciema pagasta iedzīvotājs Gunārs Lapkašs audzē upenes un par brīvu tās kā labdarību atvēl tiem, kam tās ir vajadzīgas. Tās jau saņēmusi Gulbenes slimnīca un Lejasciema pirmsskolas izglītības iestāde. Katru gadu tās saņem arī Grostonas draudzes pamatskola Madonas rajonā.

"Ja ļautu šajā laikā, kad cilvēkiem ir tik grūti un visam nepietiek naudas, ogām nobirt, es būtu liels grēcinieks, jo katra palīdzība ir nozīmīga, tāpēc piezvanīju uz Gulbenes slimnīcu un izteicu piedāvājumu, kas tika laipni pieņemts, Tikai ogas gan pašiem bija jāsalasa," saka G.Lapkašs. Šinīs dienās viņš sazināsies arī ar valsts sociālās aprūpes centru "Litene" un arī tam izteiks savu piedāvājumu. Savas ģimenes vajadzībām nepieciešamo upeņu daudzumu saimnieks jau salasījis.  

Ogu vairāk nekā lapu

 

Upeņu krūmi rindojas četrās 100 metrus garās rindās. "Ogu raža šogad ir izcila un necerēti liela. Vairākiem krūmiem ogu ir pat vairāk nekā lapu," vērtē G.Lapkašs.

 

Vēl upeņu ir daudz, tāpēc saimnieks aicina cilvēkus, kuri vēlas savām vajadzībām salasīt upenes, ar viņu sazināties.

 

"Pirms kāda laika ap upenājiem sabēru zāģskaidas. To iedarbība ir lēna, bet šogad tā devusi cerētos rezultātus. Nekādu citu mēslojumu nedodu," stāsta G.Lapkašs.

 

Par upeņu ražu, kas šogad tomēr esot salīdzinoši mazāka, nesūdzas arī lejasciemiete Valda Šķendere, kuras saimniecībā upenāji aug 5,5 hektāru platībā.

 

"Stādījumi ir sešus gadus veci, bet pēc šāda laika tie noteikti jāatjauno, krūmus vienkārši nopļaujot un ļaujot ataugt jaunām atvasēm," saka V.Šķendere.

 

Mēģinājis "samesties" kopā

 

G.Lapkašs interesējies par iespējam nodot upenes kādam ogu pieņemšanas uzņēmumam, bet, sazinoties ar šādu uzņēmumu Rankas pagastā, no šīs ieceres atteicies, jo par kilogramu ogu tur solīts maksāt tikai 20 santīmu.

 

"Turklāt pieprasīja tikai liela izmēra upenes, bet, kā zināms, pie ķekara ir dažāda lieluma ogas. Tas nozīmē, ka tās jāšķiro. Tas nav to vērts," uzskata G.Lapkašs.

 

Viņš konsultējies ar citiem upeņu audzētājiem, pat no Alūksnes rajona, par iespējām "samesties" visiem kopā un pārdot lielāku ogu daudzumu, bet arī no šīs ieceres attiecies. "Alūksnieši šo ieceri vienreiz jau bija izmēģinājuši realitātē, vedot upenes uz Pūri, lai tur nodotu pārstrādei, bet ieņēmumi tik tikko spējuši nosegt ceļa izdevumus. Tad jau labāk nodarboties ar labdarību," saka G.Lapkašs.

 

Saimnieks ir izbrīnīts, ka Latvijā šīm visvērtīgākajām ogām nav piekrišanas, un atceras laiku, kad upenes vedis uz Ļeņingradu, kur dažās stundās pārdota visa lielās automašīnas krava.

 

V. Šķendere vairākus gadus upenes ved uz nakts tirgu Rīgā.

 

"Lai gan ceļš ir tāls un viss šis process līdzinās riņķa dejai, tomēr ir iespējams nopelnīt tik daudz, lai pietiktu izdzīvošanai. Mums tur ir izveidojusies sava klientūra, kas regulāri interesējas, kad vedīsim ogas," stāsta upeņu audzētāja.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

zinātāja

es - tā ir tikai žurnālista kļūda,pie kuras Tu piesējies.Neba nu G.Lapkašs izlemj,kuru bildi publicēt.

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 19:53

mazdēls

Tas ir mana vectētiņa dārzs,kurā aug pilnīgi viss! Tāpēc nepiesienies! :)

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 19:33

nu

kāda starpība, kādas ogas ir bildē. Galvenais, ka ziedo citiem!

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 09:42

es

Fotografija gan izskatas vairak pec janogam nevis upenem.

pirms 11 gadiem, 2009.08.20 03:59

Vietējās ziņas