Uzbrūk lakstu puve 2

Postošā sēnīšu infekcijas slimība skārusi visus kartupelājus, bet zemniekiem trūkst naudas, lai to ierobežotu

 

Šī vasara ir labvēlīga kartupeļu lakstu puves attīstībai, jo ir paaugstināts gaisa mitrums un ir silts un sutīgs laiks. Šobrīd visvairāk ir izplatīta šīs bīstamās sēnīšu slimības stublāju un lapu forma. Tā konstatēta gan lielās kartupeļu platībās, gan mazdārziņos. Novada kartupeļu audzētāji atzīst, ka lakstu puve diemžēl ietekmēs bumbuļu ražu.

Trūkst naudas miglošanai

 

Galgauskas pagasta kooperatīvās sabiedrības “Kopdarbs” vadītājs Kārlis Matīss stāsta, ka šogad kooperatīvā sabiedrība kartupeļus audzē apmēram 14 hektāru platībā, un lakstu puve ir skārusi visu platību, tāpēc arī raža būs ievērojami mazāka. “Mums nav tādu līdzekļu, lai iegādātos līdzekļus slimības apkarošanai. Lai pasargātu kartupeļu stādījumus, tie vismaz divas reizes ir jāmiglo, bet ķimikālijas ir dārgas, tāpēc esam spiesti paļauties uz Dievu. Kā būs, tā būs. Jau tagad skaidrs, ka raža būs par 50 procentiem mazāka,” saka K.Matīss. Lakstu puvei nespējot pretoties pat tās kartupeļu šķirnes, kas citkārt spējušas turēties pretī infekcijai. K.Matīss audzē divas agrīnās kartupeļu šķirnes 'Vineta' un 'Laura'. “Domāju, ka jau nākamajā nedēļā pļausim lakstus, lai augusta beigās varētu novākt ražu. Ilgāk gaidīt nav jēgas, lai slimība neskartu arī bumbuļus,” spriež K.Matīss. Pērn kooperatīvā sabiedrība kartupeļus pārdevusi par apmēram 15 santīmiem kilogramā, bet šogad pie mums izaudzētās kartupeļu ražas cenu “nositīs” kartupeļi, ko ieved no Polijas.

 

Mēģina vēl glābt

 

Lizumnietis Uldis Pūcītis, kurš ir kartupeļu audzētājs ar daudzu gadu pieredzi, šinīs dienās steidz glābt to, kas vēl glābjams, jo lakstu puve ieperinājusies tikai vienā stādījumu daļā. “Ja lakstu puve stādījumus skārusi ievērojami, tad miglošana vairs nelīdzēs. Daudz kas ir atkarīgs, cik agri vai vēlu kartupeļi ir stādīti. Ceru, ka man izdosies ar miglošanu infekciju ierobežot, lai gan ir skaidrs, ka cerētās kartupeļu ražas nebūs, jo cīņa ar lakstu puvi ir dārgs prieks,” saka U.Pūcītis. Augu aizsardzības speciālists V.Bleidelis atgādina, ka pirmo smidzinājumu vajadzējis izdarīt tikko parādījušās slimības pirmās pazīmes, izmantojot fungicīdu ar sistēmas vai lokālu sistēmas iedarbību. Ik pēc noteikta laika smidzinājums ir jāatkārto. “Augu aizsardzības līdzekļu sarakstā ir iekļauts plašs līdzekļu klāsts lakstu puves ierobežošanai,” piebilst V.Bleidelis.

 

Nomiglo par vēlu

 

Daukstu pagasta kartupeļu audzētājs Ivars Veismanis stāsta, ka stādījumu pret lakstu puvi vienreiz nomiglojis, bet izrādījies, ka miglošanu vajadzējis veikt krietni ātrāk. “Nokavētās miglošanas dēļ efekts bija pretējs un kartupeļiem nokalta laksti. Atliek cerēt, ka bumbuļi vēl briedīs, un par ražu varēs spriest, kad tiks lasīti kartupeļi. Miglošana ir efektīva tad, ja tā tiek veikta agri,” saka I.Veismanis. Lauksaimnieks galvenokārt ir norūpējies par to, vai slimība nebūs skārusi kartupeļus, kas lielākoties tiek audzēti sēklai. “Ja arī kartupeļi nebūs lieli, man tas problēmas neradīs. Galvenais - ceru, ka miglošana būs spējusi pasargāt bumbuļus no inficēšanās,” piebilst I.Veismanis.

 

Kartupeļu lakstu puve ir starp postošākajām kartupeļu slimībām, kas stādījumus inficē katru gadu. Tās nodarītie zaudējumi ir atkarīgi no kartupeļu šķirnes izturības pret lakstu puvi, iestādītā sēklas materiāla kvalitātes un laika apstākļiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

peeterim

Tev tikai kimikatu barstisana prata pat uz kartupeliem! UN tad vel brinas ka cilveki ar vezi mirst.

pirms 11 gadiem, 2009.08.05 05:30

PATIESIBA IR TUR LAKSTOS

ES SODIEN AIZGAJU UZ DARZU UN REDZEJU KAAA VISSS IR NOPUVISSS ..ES SAKU PRATOTT UN TADD PECC 15 MIN GAJAAA MILZIGS PUVEKLISSS KAS IZNICINAJA VISUS LAKSTUS..UN ES TEICU TAM PUVEKLIM LAI AIZIET CIEMOS PIE PETERA PAPŪTTT..CERAMS KA TU NEDUSMOJIES..TA GADIJAS AR TO LIELO LAUNO PUVEKLI.

pirms 11 gadiem, 2009.08.04 22:38

Vietējās ziņas