Uzliesmo bīstama un lipīga cūku slimība

Ļeņingradas apgabalā uzliesmojusi bīstama un ļoti lipīga cūku slimība - Āfrikas cūku mēris. Lai nepieļautu slimības izplatību Latvijā un pasargātu meža un mājas cūku populāciju no inficēšanās, Pārtikas un veterinārais dienests ir noteicis vairākus drošības pasākumus.

Uzņēmumiem, kuri nodrošina transportu cūku eksportēšanai uz Krieviju, pēc atgriešanās Latvijā ir jāveic atkārtota transportlīdzekļa dezinfekcija. Citiem dzīvus lopus pārvadājošiem transporta līdzekļiem tāpat kā līdz šim uz robežas būs jāuzrāda dokuments, kas apliecina, ka pēc dzīvnieku izkraušanas Krievijas pusē tam veikta dezinfekcija.

 

Zemkopības ministrijas speciālists Kaspars Funts, norāda, ka privātpersonām, kas ieceļo Latvijā no Ļeņingradas apgabala, muitas un robežsardzes darbinieki veiks bagāžas kontroli, kā arī neatļaus ievest gaļu un tās produktus.

 

Ir noteikts, ka dzīvnieku novietnēs Latvijā ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi, piemēram, cūkas nedrīkst nonākt saskarē ar kautuvju blakusproduktiem, kritušiem dzīvniekiem, novietnē jāveic regulāri deratizācijas pasākumi un citi.

 

Ja dzīvnieku novietnē konstatēta saslimšana ar Āfrikas cūku mēri, tad jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šī slimība dzīvnieku turētājam rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

 

Latvijā šī slimība cūkām nekad nav reģistrēta, tomēr Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti skaidro, ka slimību izraisošo vīrusu cūkas cita citai nodod gan tieša kontakta ceļā, gan caur inficēto cūku ekskrementiem, kā arī transmisīvi ar konkrētas ģints ērču līdzdalību.

 

Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams, tomēr Latvijā to var ievazāt ar pārtikas produktiem. Vīruss ārējā vidē ir ļoti izturīgs, piemēram, sālītā šķiņķī tas saglabājas 140 dienas, saldētā gaļā - daudzus gadus, bet pie plus 4 grādiem - 150 dienas.

 

Dzīvnieki iet bojā 7 līdz 10 dienu laikā no inficēšanās brīža. Slimības inkubācijas periods ir 5 līdz 19 dienas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas