Uzņēmējiem - apjukums 4

Cels cenas, bet darbiniekus neatlaidīs
Pievienotās vērtības nodokļa likmes palielināšana satrauc vietējos uzņēmējus. Lai varētu izdzīvot, visticamāk, nāksies celt cenas, taupīt uz algām, taču darbiniekus uzņēmēji centīsies neatlaist.

SIA "Apgāde - Gulbene" valdes locekle Ruta Vilciņa laikrakstam atzīst, ka cenas tiks paceltas.

 

"Par darbinieku vai algu samazināšanu pašlaik netiek domāts, jo tiks darīts tā, lai tomēr samazināšana nenotiktu. Bet spriest par to, kā būs tālāk, es nezinu. Tagad ir tāda nenoteiktība un apjukums, kāds, manuprāt, vēl nekad nav bijis," saka R.Vilciņa.

 

Uzņēmējs, SIA "Vilibo" rīkotājdirektors Vitauts Bošs spriež, ka ir grūti paredzēt, kas vispār sagaida mazos uzņēmējus.

 

"Mūsu uzņēmumā darbinieku skaits, visticamāk, netiks samazināts, katrā ziņā pašlaik par to nav domāts, taču lielākiem uzņēmējiem droši vien tas būs jādara. Visiem būs jāmēģina izdzīvot. Ir skaidrs, ka patērētājiem būs jārēķinās ar cenu kāpumu," saka uzņēmējs.


Mēģinās izdzīvot

Pazeminātā nodokļu likme 5 procenti atcelta viesu izmitināšanas, frizieru un apbedīšanas pakalpojumiem, tā palielināta līdz 21 procentam.

 

Gulbenes viesnīcas vadītāja Zlata Kallase "Dzirkstelei" stāsta, ka, izsverot visus plusus un mīnusus, nosprieduši, ka uz pakalpojumu, tas ir, uz numuriņiem, cenas pagaidām netiks palielinātas.

 

"Taču skatīsimies, kā būs tālāk. Spriests tika arī par līdzekļu ekonomēšanu. Lielākie izdevumi ziemas sezonā ir siltumenerģija un elektrība. Te tad arī būs jāekonomē, jo viesnīca ir liela un izdevumi mums ir milzīgi. Citur jau nav kur ekonomēt. Numuriņi ir jāuztur kārtībā, ir jāmaina gultas veļa," saka Z.Kallase.

 

Viesnīcas vadītāja atklāj, ka jau šobrīd šis tūristu samazinājums ir krietni jūtams.

 

"Jau pēdējos divos mēnešos cilvēku apgrozījums ir mazāks apmēram par 50 procentiem. Pagaidām vēl turamies, strādājam, taču, ja būs vēl mazāk, tad strādāsim ar zaudējumiem," secina Z.Kallase.

 

Apbedīšanas pakalpojumu "Ritums" īpašniece Rudīte Tuča "Dzirkstelei" saka, ka līdz ar pievienotās vērtības nodokļa palielināšanu apbedīšanas pakalpojumiem noteikti paaugstināsies cenas.

 

"Bija doma nākamajā gadā nepacelt cenas, bet tagad vienkārši esam spiesti to darīt. Manuprāt, tas ir ļoti muļķīga šādā jomā uzreiz pielikt tik lielu pievienotās vērtības nodokli. Zārkus jau, protams, pirks, bet vai izmantos citus mūsu pakalpojumus? Diezin vai. Darbiniekus gan negrasāmies atlaist," saka R.Tuča.

 

Cenu kāpums vai mazākas algas?

Salona "Stils" īpašniece un friziere Guntra Sproģe saka, ka frizieru darbs jau tā nav sevišķi labi atalgots.

 

"Būs divi varianti - vai nu jātaupa uz algu rēķina, vai arī jāceļ cenas. Taču cenas mēs nevaram īpaši celt, jo jau tagad klientu ir kļuvis krietni mazāk, cilvēki vienkārši nespēs vairs norēķināties. Arī darbinieku atlaišana neko neatrisina. Es gan vēl optimistiski ceru, ka varbūt spēsim pielāgoties un atradīsies kaut kāds risinājums, taču varbūt tā arī ir tikai ilūzija. Šī situācija vēl nav aptverama. Es tikai nesaprotu, kā valdība tā var izlemt mūsu visu vietā," spriež G.Sproģe.


Jāizvērtē rezerves

Lizuma pagasta SIA "Dimdiņi" saimnieks Normunds Audzišs iesaka uzņēmējiem tomēr atrast iekšējo optimismu un gudrību, visām situācijām pieiet praktiski.

 

"Ir gudri jāizplāno un jāanalizē, rūpīgi jāizvērtē saimniecības iekšējās rezerves. Jāieslēdz lielāks uzraudzības režīms gan finansēs, gan ražošanā, padomājot, vai viss notiek efektīvi. Ir jāvieš optimisms savos darbiniekos," saka N. Audzišs.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Mēs

Tagad topā būs garie mati un krāsas no MAXIMAS.Neiesim uz frizētavām ar!

pirms 12 gadiem, 2008.12.16 22:52

Es

Jā nu cenas nav zemas frizētavās bez 20 ls nav ko darīt,tā,ka mati aug un mēs esam sievietes,kam jābūt skaistām ar lakatu galvā nestaigāsim ,domāju,ka nagus atliksim treknākiem gadiem,bet matiem tomēr naudu atradīsim.Lai veicās visām frizētavām šajos grūtajos laikos!

pirms 12 gadiem, 2008.12.16 17:10

ika

Nu un bus vel dargaka! cita varianta nav, vispar domaju, ka daudzas mazas frizetavas beigs pastavet, un nevienam no ta labak nebus!

pirms 12 gadiem, 2008.12.15 14:15

Anda

Ko var pukstēt- Stils visu laiku ir dārgāka frizētava. Tālāk jau nav kur celt Gulbenē cenaS!!

pirms 12 gadiem, 2008.12.15 13:07

Vietējās ziņas