Uzsāk Lizuma “Tautumeitas” glābšanas darbus 11

Ir sācies darbs pie skulptūras “Tautumeita” Lizuma pagastā atjaunošanas. Darbus veic tēlnieks Ivars Drulle.
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka lizumnieši tika aicināti glābt vienu no pagasta simboliem - skulptūru “Tautumeita”. Tēlnieks I.Drulle tika veicis skulptūras izpēti, sagatavojis tāmi un apņēmies to restaurēt. Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzeja vadītāja Vaira Briede uzsver, ka lizumniešiem šī skulptūra ir ļoti svarīga, jo tā tik ilgus gadus ir nostāvējusi Lizumā.
Skulptūras atjaunošanai cilvēki saziedoja 3241,09 eiro. Lizuma pagasta pārvaldes darbinieki sagatavoja sastatnes, un I.Drulle ir sācis skulptūras atjaunošanas darbus. Ir paredzēts ne tikai atjaunot skulptūru, bet arī labiekārtot tās apkārtni.
I.Drulle “Dzirkstelei” stāsta, ka atjaunošanas darbus uzsācis 16.jūnijā un šobrīd tiek darīts melnais darbs. “Ņemu nost drūpošās daļas, kas savā ziņā ir jau bīstamas, un skatos, kas tur notiek. Skulptūra ir diezgan sliktā stāvoklī. Vēl daži gadi un tā pati no sevis sāktu drupt. Skulptūra ir lāpīta, bet tas ir darīts ar nepareiziem materiāliem un nepareizām krāsām, līdz ar to tā nav dabūjusi kārtīgi elpot, jo zem tā nepareizā apmetuma ir sairis oriģinālais materiāls. Dažās vietās skulptūra ir bēdīgā stāvoklī. Bet, par laimi, citās vietās tā ir sveikta un vesela, un tas ļauj viņai turēties kopā,” stāsta I.Drulle.
Viņš cer, ka laika apstākļi būs labvēlīgi, jo tad, kad veicis Mārtiņa Lutera pieminekļa atjaunošanas darbus pie Gulbenes luterāņu baznīcas, bijusi lietaina vasara, tāpēc darbs ieildzis divreiz ilgāk, nekā bijis paredzēts. “Tagad ir labs laiks, bet galvenais, lai nav lietus. Es skulptūrai sagatavošu speciālu “mētelīti”, un, kad tuvosies negaiss, es tai šo “mētelīti” uzvilkšu, lai tā nesamirkst,” saka I.Drulle.
Redzot, ka pie skulptūras notiek rosība, vietējie nav vienaldzīgi. “Tā kā “Tautumeitai” defekti vairāk ir svārku daļā, vietējie uztraucas, lai es neatstāju to bez svārkiem,” smaidot saka I.Drulle.
Atjaunotās skulptūras atklāšanas pasākums plānots 8.augustā. I.Drulle norāda, ka darbus, visticamāk, pabeigs agrāk. “Tur nav darba diviem mēnešiem, bet domāju, ka tas būs tāds simbolisks notikums,” uzsver tēlnieks.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

devils

Vai "glābšana" šoreiz nav pārāk stiprs vārds, jo apzīmē kaut ko, kas saistīts ar izmisumu. Nav taču nekāda izmisuma. Lizumnieši taču nav izmisuši, ja nu vienīgi tie trakumi "ar īslaicīgu palikšanu bez svārkiem". Domāju, ka reāli un prātīgi šis process ir vērtējams kā "restaurācija" vai "atjaunošana".

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.19 16:13

nu

nu, ja "Tautumeitu" neglābs, tad tā sabruks. Tad glābjam vai ļaujam sabrukt?

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.19 16:40

kā jau latwānijā

Viss ir jānovelk līdz sabrukumam,un tad nu sāksim kaut ko glābt.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.20 12:04

nepareizie materiāli jopcik

Krievu laikos nekāda materiālu izvēle nebija,aizsmērēja ar cementa javu.Nevajag noniecināt un kritizēt iepriekšējo remontētāju darbu,bez tā jau sen tā skulptūra būtu nogāzusies uz mutes.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.20 19:22

t

Jāiesaka māksliniekam lai aizbrauc uz Kandavu (Vāni) tur atrodas otrs oriģināls skulptūrai tautumeita, varbūt aī tur ir darbiņš!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.21 09:40

privātīpašums

Bez saskaņošanas ar zemes īpašnieku nemaz tur tā nevar iet un skatīties.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.21 10:29

t

Man jau arī nepatiktu ja "privātīpašums", pastaigātos gar manu māju bez atļaujas, tomēr projām tevi no turienes nedzīs ja būsi pieklājīgs!
Bet ja cienījamais mākslinieks tiešām izprot restaurācijas darbus un saprot arī kaut, ko no materiāliem tad lai veicas darbos!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.21 17:36

balīgi skatīties

Āmurs kreisajā rokā un tik zvetē,ka nedabuj pa knaģiem.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.21 10:20

Aija

Par tādu naudu būs tautumeita apsudrabota. Bet ja godīgi,pašu cilvēki arī sataisītu par tādu naudu. Kārtīgu strādnieku pietiek,dzērāju arī pietiek. Kā saka-vienu klusu dzērāju atlaiž, citi vēl lielāki paliek un turpina braukt ar traktoriem un vienmēr blakus alus vāles. Kā vienmēr,cilvēku šķirošana sit augstu vilni.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.21 10:28

kaarleens

Jāuzrīko lidzīga glābšanas akcija Gosupes velnam!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.23 11:11

Rūdis

Kāposts tak no viņa baidās! Vēl netik sen cīnījās par nojaukšanu.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.23 16:54

Vietējās ziņas