Vai Gulbenē sākusies epidēmija? 9

Cūku gripas analīzes maksā 52,40 latus
Vai var būt tā, ka jau šodien arī Gulbenes novadā cilvēki slimo ar tā saucamo cūku gripu? SIA "E.Gulbja laboratorija" vadītāja, ārste Anda Krišāne "Dzirkstelei" saka: "Latvijā šodien situācija ir tāda - visiem, kam laboratoriski ir konstatēts A gripas vīruss, visiem ir tieši H1N1 (cūku gripa). Sezonālā gripa pašlaik necirkulē."

Gulbenes slimnīcas infekciju nodaļas vadītāja Ērika Balode "Dzirkstelei" saka, ka pagaidām slimnīcā nav ievietots neviens pacients, kam būtu novērotas cūku gripas saslimšanas pazīmes. Viņa arī informē, ja tādi pacienti būs, tad, "ja būs pārliecība" par saslimšanu ar cūku gripu, tiks veiktas analīzes, lai gūtu apstiprinājumu diagnozei.  

Cūku gripas analīzes vienam pacientam izmaksā 52,40 latus. Ja cilvēks pats vēlas, Gulbenē var vērsties SIA "E.Gulbja Laboratorija", kur viņam šīs analīzes veiks, taču par to būs jāmaksā pacientam pašam.

 

"Pašlaik ambulatori šīs analīzes var veikt tikai par pašu pacientu līdzekļiem, jo valsts ar piektdienu ir pateikusi, ka par šīm analīzēm maksās tikai tad, ja pacients nonācis slimnīcā. Ģimenes ārstiem no saviem līdzekļiem šādas pacientu analīzes veikt vairs nav iespēju.Valsts atcēlusi apmaksāšanas līdzšinējo kārtību, jo nav jēgas tērēt naudu, lai konstatētu to, kas tāpat ir skaidrs," saka A.Krišāne.

 

Viņa stāsta, ka cūku gripas konstatācijai no pacienta ņem uztriepi no kakla un deguna. Laboratoriskās analīzes prasa laiku. Piemēram, pacients Gulbenē tikai pēc divām diennaktīm uzzinās savu analīžu rezultātu.

 

Tomēr A.Krišāne aicina katru pacientu kopā ar ģimenes ārstu izvērtēt reāli, vai patiešām ir nepieciešams veikt dārgās laboratoriskās analīzes cūku gripas konstatācijai.

 

"Vajadzētu cilvēkus orientēt uz to, ka ar analīzēm nevienu neārstē," saka A.Krišāne.

 

Viņa uzsver - ir skaidri zināms, ka pašlaik cirkulē cūku gripa.

 

"Ja pacientam ārsts novēro gripas klīniku (raksturīgās pazīmes), tad nav vajadzīgas laboratoriskās analīzes. Šīs gripas pazīmes ne ar ko neatšķiras no parastās gripas. Lēmums ir jāpieņem ārstam. Ja pacientam tiek novērota gripas klīnika, ārsts attiecīgi rīkojas, nosakot, kādas zāles ir vajadzīgas," saka A.Krišāne.

 

Latvijas Infektoloģijas centrā "Dzirkstele" uzzināja - centra jaunākā informācija liecina, ka saskaņā ar pagājušās nedēļas monitoringa (no angļu "monitoring" - uzmanīšana, novērošana) datiem arī Gulbenē sākusies cūku gripas izplatības epidēmija. Pie mediķiem pēc palīdzības vērsušies 158 pacienti, kas saslimuši ar augšējo elpošanas ceļu infekcijām vai pneimoniju.

Gulbenes ģimenes ārste Gunta Ezergaile, kas arī piedalās šajā monitoringā, "Dzirkstelei" saka: pagaidām viņa nevienam savam pacientam nav noteikusi cūku gripas diagnozi.

 

"Nevaru teikt, ka Gulbenē būtu gripa," uzsver viņa. Informāciju par savu pacientu saslimstību viņa apkopo pa vecuma grupām katru nedēļu.

 

Kopš pagājušās nedēļas Latvijā ir konstatēta noturīga gripas izplatīšanās, tāpēc vairs netiek ņemtas analīzes pilnīgi visiem saslimušajiem. Diagnoze tiek noteikta klīniski epidemioloģiskā ceļā jeb pēc simptomiem, izņemot īpašus gadījumus.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Gulbenes TV skaidri un gaiši un PATIESI izskaidroja situāciju.

pirms 11 gadiem, 2009.11.22 18:35

Ko var ņemties un tracināt tautu -- gripa kā gripa, tikai vietējām medijam jāuzbarojas reitingiem. Viss kārtībā - netraucat organismu!

pirms 11 gadiem, 2009.11.22 12:26

Es

Ja jau tiešām jāmaksā tik daudz par analīzi,tad domājams,ka to taisīs tikai treknais gals,bet pārējie var savas čajiņas mājā dzert.Ēdiet ķiplokus.

pirms 11 gadiem, 2009.11.18 11:11

Cik Gulbenes novadā ir ģimenes ārstu? Ja katram pa 2gadījumiem, kurus noziņo kā augšējo elpošanas ceļu saslimšanu (vīrusi ar t , klepu, kakla sāpēm utt) tad droši vien tie 158 sanāk. To ka atkal ir palaista kārtējā nekorektā ziņa ir skaidrs.
Ko dod analīzes? Suņu, kaķu, peļu nu tak sauciet kā gribiet. ārstēšana taču tāda pati kā pie jebkura vīrusa, tikai piesardzīgākiem jābūt un jādomā vai slimam apkārt vajag vazāties.
Ēdiet vitamīnus, esiet smaidīgi un laipni. Tādi slimo vieglāk:)

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 22:15

nezinitis

A kapec tad publiski ziņo ka Gulbenē epidemija? Vajag atsaukt, ja slimnīcā neviea nav un analīzes nemaz netaisa.

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 22:02

apdomigais

Stepanogradam un ccc -
pirms ko rakstīt, vispirms vajadzētu saprast, KO un par KO rakstīt...

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 20:33

ccc

sezat sava cuhna un nelieniet ara neaplipiniet citus. Vakar pateica zinas ka gulbene ir epidemija

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 15:41

vēl jau nav. bet, ja arī slimosim ar cūku gripu, pat neuzzināsim to, jo analīžu veikšana pašiem nav pa kabatai un valsts atsakās maksāt.

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 14:40

Vietējās ziņas