Vai novadā uzņēmējdarbības vide paplašinās?

Novadā pērn sasniegts jaunreģistrēto uzņēmumu skaita rekords
Aizvadīto 11 gadu laikā pērn Gulbenes novadā bijis salīdzinoši visvairāk jaunreģistrēto uzņēmumu. Saskaņā ar "Lursoft" datiem pagājušajā gadā no visiem jaunreģistrētajiem uzņēmumu veidiem novadā vispopulārākās bijušas SIA, pavisam jaunreģistrētas tika 55. Pērn novadā no jauna reģistrēta tikai viena pilnsabiedrība, viena firmas filiāle, viena zemnieku saimniecība, deviņi individuālie komersanti. Starp jaunreģistrētajiem uzņēmumiem nav nevienas kooperatīvās sabiedrības.

"Uzņēmējdarbības vide novadā diezin vai paplašinās. Tā domāju kaut vai tāpēc, ka daudzi uzņēmēji izmantoja iespēju pārreģistrēt savu darbību kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, kā SIA. Daļa šo uzņēmumu faktiski nedarbojas," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes deputāts, zemnieku saimniecības "Lācīši" īpašnieks Stanislavs Gžibovskis.  

Arī Gulbenes novada domes deputāts Dzintars Poļaks uzskata, ka uzņemējdarbības vide Gulbenes novadā šobrīd "stāv", jo faktiski daudzi izmantoja iespēju "legalizēties" vai pārreģistrēt savu darbību, cerot uz atvieglotiem nodokļiem.

 

"Kāds uzņēmums aiziet bojā, kāds rodas no jauna. Tādu uzņēmumu, kas sāk no nulles, pašlaik nav daudz, tomēr pa kādam rodas," komentē viņš.

 

Tie paši vēži citā kulītē

Valsts ieņēmumu dienesta dati gan neliecina, ka uzņēmējdarbības vide Gulbenes novadā būtu vērsusies plašumā. Lielākoties jaunreģistrētie uzņēmumi esot "tie paši vēži citā kulītē". Pagājušajā gadā individuālajiem komersantiem bija izdevīgi pārreģistrēties kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Turklāt daudzi steidza izmantot iespēju reģistrēt SIA ar pamatkapitālu, kas samazināts teju līdz vienam latam.

 

Pērn saskaņā ar "Lursoft" datiem novadā no jauna reģistrētas 28 mazkapilāta SIA.

Gulbenes novada dome "Lursoft" datu bāzē ieguvusi informāciju par 2010.gadā pašvaldības teritorijā jaunreģistrētajiem uzņēmumiem. Ir zināms, ka novadā pērn no jauna reģistrēti 67 uzņēmumi, bet likvidēti 37. Situācija ir ievērojami labāka nekā 2009.gadā, kad tika reģistrēti 36 jauni uzņēmumi un likvidēti 39.

Salīdzinājumam 2008.gadā tagadējā Gulbenes novada teritorijā tika jaunreģistētas 46 SIA, 16 individuālie komersanti un 2 pilnsabiedrības, 2007.gadā - 42 SIA, 26 individuālie komersanti, 1 firmas filiāle, 2006.gadā - 49 SIA, 6 individuālie komersanti, 1 zemnieku saimniecība, 1 kooperatīvā sabiedrība.

 

Pašvaldības ietekme - minimāla

Gulbenes novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas teritorijas plānotāja Marta Mikolaja situāciju vērtē kā samērā stabilu.

 

"Bankroti novadā plašumā neiet. Pērn novadā nav dibināti lieli uzņēmumi. Mazie uzņēmēji, kas reģistrējušies kā juridiskas personas, tomēr plāno nodarboties ar uzņēmējdarbību un vismaz vēlas nodrošināt savu ģimeni. Arī tas ir apsveicami," "Dzirkstelei" saka M.Mikolaja.

 

Viņa uzskata, ka pozitīvās tendences veicināja izmaiņas likumos. Pašvaldībai tur nevarot daudz ko ietekmēt. Novada domē gan izveidota un darbojas Uzņēmēju sadarbības komisija piecu cilvēku sastāvā. Šajā komisijā ir deputāti D.Poļaks un S.Gžibovskis, SIA "Konto" valdes loceklis Agris Koris, SIA „Datu apstrādes centrs" valdes loceklis Kaspars Raģelis SIA „KRK Vidzeme" galvenā grāmatvede Linda Bokaldere.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas