Vai oktobrī sagaidīsim pirmo slapjo sniegu? 5

Ticējums saka: ja rudenī daudz riekstu, bet sēņu maz – būs auksta un sniegaina ziema. Ja oktobrī vēl siltas dienas, tad silts būs arī Ziemassvētku dienās. Ja Veļu mēnesī bieži salnas, tad pavasaris būs vēls, tā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs savā interneta mājaslapā.

V.Bukšs norāda - ja seko ticējumiem par laika apstākļiem 16.augustā un rudens attīstības gaitai laikā ap Bērtuļiem (24.augusts), tad oktobris būs vairāk sauss nekā slapjš un rudenīgi vēss. Atbilstoši nozīmīgām dienām aprīlī un augustā kopumā

Veļu mēnesis būs vējains, ar tuvu vidējiem šā mēneša temperatūras un nokrišņu rādījumiem. Vērojot, kādi laika apstākļi bija nozīmīgās dienās laikā ap 8.aprīli un vasaras izskaņā, oktobris varētu būt tuvu vidējam, bet ar noslieci uz vēsāku. Savukārt siltas dienas, kuras šogad piedzīvotas pēc 17.septembra, rāda, ka Veļu mēnesis būs mazliet siltāks un sausāks nekā parasti.

Apkopojot vērojumus, V.Bukšs raksta, ka mēneša pirmajā pusē, pārsvarā līdz Vecajam Miķelim (12.oktobris), būšot vēl salīdzinoši silts un sauss. Dažviet temperatūra var pakāpties līdz plus 18 grādu atzīmei. Naktis būs dzestras un daudzviet iespējama salna. Nokrišņi būs īslaicīgi.

Oktobra vidū - vairāk vējainu dienu un nokrišņu, vēss, nereti lietus, krusa un Latvijas ziemeļaustrumos - pirmais slapjais sniegs. Vēlāk un mēneša beigās pārsvarā būs īslaicīgi nokrišņi un vairāk vējainu dienu.

Dienas pēc 20.oktobra būs rudenīgi vēsas un naktīs - biežāk salna. Mēneša beigās iespējamas arī pirmās rudens vētras.

Kopumā oktobris varētu būt tuvu vidējiem rādījumiem temperatūru un nokrišņu ziņā. Tuvāk jūrai būs nedaudz siltāks, Latvijas austrumos - nedaudz vēsāks.

Rudens mēnesī, pārsvarā līdz Vecajam Lapkritim (14.oktobris), lido dzērves un zosis. Mēneša vidū arī gulbji sāk pārvietoties. Ja pēc 20.oktobra gulbji vēl nelido, tad, kā vēsta ticējums, ātrāk par Ziemassvētkiem ziemu nav ko gaidīt. Ja oktobra vidū ierodas zīdastes, tad Somijā jau snieg.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Viļka

Šitas bezdētājs gan ir auns, prognozēt ka kautkad būs auksts un kautkad silts es arī nojaušu......

pirms 5 gadiem, 2015.10.04 12:46

es

viņš tikai prognozē, kā būs laiks rādīs....

pirms 5 gadiem, 2015.10.04 18:08

ussr

cūkas liesa gan rādīja ko citu-vienmērīgu,pavasarī pārbaudam ? :)

pirms 5 gadiem, 2015.10.04 18:33

Interneta vērotājs

Gismeteo gan rāda jau piektdienas naktī (9.oktobrī) -1.

pirms 5 gadiem, 2015.10.05 16:54

Komentārs

sen jau vairs neiet pēc senču novērojumiem. Cik var bukšot pa tukšo...

pirms 5 gadiem, 2015.10.15 17:57

Vietējās ziņas