Vai sodiem jābūt vēl bargākiem? 6

Sodus par braukšanu reibumā ir plānots dubultot
Ministru kabinets ir akceptējis grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz dubultot dubultot maksimālio naudas sodu par braukšanu reibumā, nosakot to līdz 1000 latiem.

Vadīšanas tiesību atņemšanas maksimālo laiku iecerēts palielināt līdz 4 gadiem. Šis Likumprojekts gan vēl ir jāatbalsta Saeimā.  

Iespējams, sodi būs vēl bargāki

Par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, ja alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā ir 0,2 - 0,5 promiles, vadītāju, kura stāžs ir mazāks par diviem gadiem, varētu sodīt ar 200 - 400 latu lielu naudas sodu un atņemt autovadītāja apliecību uz sešiem mēnešiem. Ja vadītājam konstatētu 0,5 - 1,0 promili, viņam piemērotu administratīvo arestu 5 - 10 diennaktīm, naudas sodu 400 - 600 latu apmērā un atņemtu vadīšanas tiesības uz vienu gadu. Grozījumi arī paredz, ka, konstatējot 1,0 - 1,5 promiles alkohola reibuma, vadītājam varētu piemērot 5 - 10 diennaktis administratīvā aresta, naudas sodu 600 - 800 latiem un uz diviem gadiem atņemt vadīšanas tiesības. Savukārt pārsniedzot 1,5 promiļu alkohola koncentrāciju organismā, vadītājam varētu piemērot administratīvo arestu 10 - 15 diennaktīm, naudas sodu 800 - 1000 latu apmērā un atņemt vadīšanas tiesības uz četriem gadiem.

 

Pašlaik maksimālais naudas sods par braukšanu reibumā ir 500 lati, savukārt maksimālais termiņš, uz kādu ir iespējams atņemt vadīšanas tiesības, ir 2 gadi.

 

Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš uzsver, ka nekur Eiropā par braukšanu dzērumā neesot tik zemi sodi kā Latvijā. E.Zivtiņš ir pārliecināts, ka pienāks laiks, kad par braukšanu reibumā maksimālais sods sasniegs pat 5000 latu un šis pārkāpums tiks kriminalizēts.

 

Cīņai jāizvēlas citas metodes

Kāds autovadītājs "Dzirkstelei" bilst, ka viņš nevar iedomāties, kādam vajadzētu būt soda mēram, lai cilvēki sāktu baidīties un nebrauktu reibumā.

 

"Viss sākas ar to, ka ir noteikta robeža 0,5 promiles, līdz kurām ir atļauts braukt, taču šī robeža ir tik viegli pārkāpjama. Visi parasti iedzer dažas glāzītes un cer, ka gan jau nebūs šī pieļaujamā norma pārsniegta. Manuprāt, vajadzētu noteikt, ka šādas pieļaujamās normas nav un pie stūres var sēsties tikai un vienīgi skaidrā," saka autovadītājs.

 

Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Gunārs Pusts, kā arī citi ceļu policijas inspektori uzskata, ka diez vai sodu palielināšana samazinās dzērājšoferīšu skaitu.

 

"Domāju, ka tādējādi radīsies problēmas ar viņu aizturēšanu. Ja cilvēks brauks ar mašīnu, kura maksā 200 latus, viņš, visticamāk, izvēlēsies bēgt, iespējams, arī izraisot satiksmes negadījumu," spriež G.Pusts.

 

"Manuprāt, ar dzērājiem vajadzēja cīnīties ar citām metodēm, nevis ar soda bardzību. Pirmkārt, cilvēkam jau būtu no mazotnes jāieaudzina, ka to darīt nedrīkst, tad arī nebūtu šādu problēmu. Iespējams, arī vajadzēja tāpat kā Igaunijā uzreiz noteikt cietumsodu par vadīšanu reibumā. Viņiem nav arī pieļaujamās normas, kā tas ir pie mums. Man šķiet, ka tā būtu labāk."

Pievieno komentāru

Komentāri 6

zigis

Tūkstotis latu sods nekur neder.Tad jau neviens nemaksās,atstās to auto policijā,lai rūsē un pirks citu.Paskatieties,kādas ir autiņiem cenas,par 300 latiem var nopirkt un braukt atkal.Bet tiesības gan vajadzētu atņemt uz 4 gadiem,kaut gan,kam ir nauda,tas dabūs arī tiesības.

pirms 10 gadiem, 2009.11.15 10:48

jadod braukt bomziem,vismaz tie 15 sutkas bus paedusi

pirms 10 gadiem, 2009.11.13 23:34

pekka

tas viss ir galiigi garaam,vinji tak brauc peec tam bez tiesiibaam.visus straadaat likt,lai tiira pilseetu,staigaa celmalas uzkopj,lai dara kautko.
diez kam tagad buus tas 1000 ko samaksaat???

pirms 10 gadiem, 2009.11.13 12:40

!!!

Sodi ir labi, pilnigi atbalstu, dzerajiem pie stures nav jasez... :):):)

pirms 10 gadiem, 2009.11.13 10:53

Varētu jau ieviest kā Igaunijā,cilvēki kaut cietumā būtu paēduši un jumts zem galvas :)

pirms 10 gadiem, 2009.11.13 10:12

Vietējās ziņas