Vai šogad gaidāmi plūdi?

Lai arī šonedēļ ir pat visai ziemīgi laika apstākļi, nedēļas nogalē tie jau atkal mainīsies – mākoņu un nokrišņu zonas daudzviet nesīs sniegu, kas pakāpeniski pāries slapjā sniegā un lietū, paaugstināsies arī gaisa temperatūra un nākamnedēļ kļūs vēl siltāks. Atnākot pavasarim, arī Gulbenes novadā ik gadu applūst atsevišķas teritorijas. Vai arī šogad mūsu pusē gaidāmi plūdi?

Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, Latvijas upes šobrīd pārsvarā klāj ledus sega. Hidrologi šīsnedēļas sākumā prognozēja, ka austrumu un centrālās daļas upēs šīsnedēļas laikā iespējama pat neliela ledus biezuma palielināšanās, savukārt vaļējos posmos varētu pastiprināties vižņu veidošanās. Šāgada pavasara palu prognozes liecina, ka arī Vidzemes upēs iespējama ledus sastrēgumu veidošanās un palieņu applūšana.


Ledus ir ļoti biezs


Laika vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas savā interneta mājaslapā raksta, ka daudzviet ledus ir kārtains, bet sniega upju krastos ir krietni mazāk nekā iepriekšējās ziemās. Ja tas kusīšot ar sauli un naktīs, piesals, nekas vairāk par tradicionālajiem pavasara paliem nedraudot.


Kādreizējā Velēnas hidrometeoroloģiskā posteņa darbiniece Ingrīda Biseniece stāsta, ka Gauju Velēnas pusē, piemēram, klāj ļoti bieza ledus sega. Ledus tur ir pat vairāk nekā 60 centimetrus biezs. “Ja ledus ir tik biezs un tas strauji kusīs, pali ir paredzami. Ledus būs sablīvējies. Tik biezs ledus nevar tik ātri salūzt kā 20 vai 30 centimetrus biezs. Sniega sega gan nav sevišķi bieza, bet, ja strauji kusīs, arī šiem ūdeņiem būs kaut kur jāpaliek. Ļoti stipri sasalusi ir arī zeme - vairāk nekā metru. Sniega sega nebija bieza, un lielais sals saldēja zemi. Un tā arī tik ātri neatkusīs,” spriež I.Biseniece. “Ledus iešana mūsu pusē parasti sākas marta beigās. Arī šogad tiek solīts, ka tā varētu sākties mēneša trešajā dekādē. Tad jau redzēsim, kas notiks.”


Jābūt gataviem


Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Gulbenes daļas komandieris, kas ir arī novada Civilās aizsardzības komisijas loceklis, “Dzirkstelei” stāsta, ka tuvākajā laikā, iespējams, jau nākamnedēļ esot doma saaicināt kopā mazo HESu īpašniekus un pārrunāt ar viņiem situāciju. “Nepieciešams veikt arī virkni vēl citu pasākumu. Vajadzētu norīkot novērošanas posteņus un apkopot informāciju par ledus apstākļiem, apzināt resursus, ko izmantot plūdu gadījumā, pārbaudīt kādā tehniskajā stāvoklī tie ir, pārrunāt evakuācijas kārtību, noskaidrojot, kur evakuēt cilvēkus, kā to darīt, kā rīkoties ar mājdzīvniekiem, jāprecizē aptuvenais māju iedzīvotāju skaits plūdu apdraudētajās teritorijās, jāapzina ēdināšanas iespējas, sadarbība ar sociālajiem dienestiem, medicīnas iestādēm un citiem dienestiem. Tas viss būtu jāapzina, lai plūdi mūs nepārsteigtu nesagatavotus. Protams, ir jāseko līdzi laika apstākļu prognozēm,” saka V.Griķis.

Viņš uzskata, ka lielāki vai mazāki plūdi būs arī šogad, tā mūsu novadā notiek katru gadu. “Kāda būs situācija šogad, grūti prognozēt. Ja dienā spīdēs saule un sniegs un ledus vienmērīgi kusīs, bet naktī atkal piesals, domāju, ka ārkārtējai situācijai nevajadzētu būt. Taču, protams, gataviem jābūt jebkurā gadījumā,” saka V.Griķis.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas