Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsts apmaksā 12 gadus veco meiteņu vakcināciju

Septembrī Latvijā sākusies valsts apmaksātā 12 gadus veco meiteņu vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi jeb pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju. Meitenes par to tiek informētas skolā. "Dzirkstele" to uzzināja valsts aģentūrā „Latvijas Infektoloģijas centrs".

Vakcinācija notiek ar ģimenes ārstu starpniecību. Meitenes pie ģimenes ārsta dodas un par vēlmi vakcinēties vai to nedarīt informē pašas vai arī kopā ar vecāku pārstāvi.


Latvijā Imunizācijas valsts programmas gaitā tiks izmantota Beļģijā ražotā vakcīna „Cervarix". Vakcinācijas iestādes katru mēnesi pasūta vakcīnu Latvijas Infektoloģijas centrā.

 

Eiropā ir reģistrētas divas vakcīnas pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju: četrvērtīga vakcīna „Gardasil" un divvērtīga vakcīna „Cervarix". Abas vakcīnas izgatavotas no vīrusiem līdzīgām daļiņām un nav infekciozas. Abām vakcīnām ir labi drošuma rādītāji. Abas vakcīnas aizsargā pret augsta riska 16. un 18. cilvēka papilomas vīrusu tipu; tiek lēsts, ka šie vīrusu tipi ir saistīti ar 73 procentiem dzemdes kakla vēža gadījumiem Eiropā.

 

Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu infekciju ir iekļauta imunizācijas programmā vairākās
Eiropas valstīs: Beļģijā, Dānijā, Grieķijā, Francijā, Īrijā, Itālijā, Lielbritānijā, Luksemburgā,
Nīderlandē, Norvēģijā, Portugālē, Rumānijā, Slovēnijā, Zviedrijā, Austrijā, Spānijā, Šveicē un Vācijā.

Eiropas Savienībā dzemdes kakla vēzis pēc krūts vēža ir otrais biežāk satopamais audzējs, kas skar sievietes 15 līdz 44 gadu vecumā. Ik gadu ES ir aptuveni 33 000 dzemdes kakla vēža gadījumu un 15 000 vēža izraisīto nāves gadījumu. Ar cilvēka papilomas vīrusu saista arī citus anoģenitālos ļaundabīgos audzējus, kā arī galvas un kakla vēzi gan vīriešiem, gan sievietēm. Daži zema riska šā vīrusa tipi gan vīriešiem, gan sievietēm izraisa ārējo dzimumorgānu kārpu veidošanos.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas