Valsts zāles kompensēs skopāk

Kompensējamo medikamentu patēriņš jāierobežo par 12 miljoniem latu
Šogad vairākās diagnožu grupās samazināsies zāļu kompensācijas apjoms. Tas nesamazināsies tajās slimību grupās, kur līdz šim bija simtprocentīga kompensācija. Veselības ministrijas preses sekretārs Oskars Šneiders informē, ka 100 procentu apmērā kompensēs medikamentus cukura diabēta un onkoloģiskajiem pacientiem.

100 procentu kompensācija saglabāta visām diagnozēm, kurām tā bija līdz šim, kā arī ir atstāta iespēja kompensēt medikamentus individuāliem slimniekiem. Situācija visvairāk mainīsies pacientiem, kuri līdz šim saņēma medikamentus ar 90 vai 75 procentu kompensāciju. Tas nozīmē, ja 2008.gadā kāda medikamenta kompensācijas apmērs bija 90 procenti, tad šogad tie ir 75 procenti. Savukārt, ja pērn tie bija 75, tad šogad tikai 50 procenti.

 

No 75 uz 50 procentiem

Turpmāk no nepieciešamo medikamentu daudzuma līdzšinējo 75 procentu vietā kompensēs tikai 50 procentus pacientiem, kuri sirgst ar acu un to palīgorgānu, ausu un aizauss, ādas un zemādas slimībām, kā arī ar asinsrites slimībām, piemēram, reimatismu, sirds išēmisko slimību, akūtu miokarda infarktu un citām sirds slimībām.

 

Līdzīgs kompensācijas samazinājums ir arī vairākām infekciju un parazitārām slimībām, piemēram, akūts un hronisks C hepatīts, B hepatīts, sifiliss, jostas roze, arī muskuļu un saistaudu slimībām, tādām nervu sistēmas kaitēm kā Alcheimera slimība, medikamentiem, kas nepieciešami psihisku un uzvedības traucējumu novēršanai, piemēram, demencei, šizotipiskiem traucējumiem, garīgai atpalicībai, arī uroģenitālās sistēmas kaitēm.

 

No 90 uz 75 procentiem

75 procentus no nepieciešamo zāļu daudzuma kompensēs astmas slimniekiem, kuri līdz šim saņēma 90 procentus, bet bērniem līdz trīs gadu vecumam, kas sirgst ar elpošanas sistēmas slimībām, tie būs tikai 50 procenti.

 

Līdzšinējo 90 procentu vietā 75 saņems pacienti, kuri sirgst ar hipofīzes hiperfunkciju, priekšlaicīgu pubertitāti, primāru olnīcu mazspēju un vēl vairākām endokrīnās, uztures un vielmaiņas kaitēm, kā arī ar Parkinsona slimību. Līdzīgs samazinājums ir arī muguras smadzeņu bojājumu seku, kā arī augšējās un apakšējās ekstremitātes nerva bojājuma novēršanai.

 

Pēdējos gados ir ievērojami palielinājies pacientu skaits, kuriem nepieciešami valsts kompensētie medikamenti. Zāļu cenu aģentūra steidz izvērtēt lētāku medikamentu iekļaušanu kompensējamo medikamentu sarakstā. Vairāk tiks kontrolēta šo medikamentu izrakstīšanas kārtība. Procentu samazinājums visvairāk skars cilvēkus ar nelieliem ienākumiem

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas