Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vardarbība starp bērniem palielinās 10

Gads Gulbenes novadā sācies ar konstatētiem vairākiem jauniem fiziskās un emocionālās vardarbības gadījumiem, ko skolas vecuma bērni pieļāvuši pret saviem vienaudžiem.

Nav tikai tā, ka sabiedrība tagad biežāk reaģē šādās situācijās. Dažāda veida vardarbības gadījumu bērnu starpā patiešām kļūstot vairāk. To “Dzirkstelei” stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Gulbenes iecirkņa Kārtības policijas nodaļas vecākā inspektore Kristīne Sidorova, kuras ikdienas darbs ir saistīts ar nepilngadīgo izdarītajiem likumpārkāpumiem.

Ar nepilna mēneša intervālu zināmi divi gadījumi, kad, atriebjoties vienaudzim, bērni skolā spārdījuši, mētājuši viņa skolas somu. Tā kā abos gadījumos somā ir atradies arī mobilais tālrunis, kas ticis sabojāts, ir radušies zaudējumi. Civiltiesiski cietušā bērna vecākiem ir tiesības piedzīt šos zaudējumus no nedarbu pastrādājušo bērnu vecākiem. Vienā no šiem gadījumiem vainīgajam ir 10 gadi, otrā gadījumā – 11 gadi. “Par to ir jārunā ar bērniem. Vispirms ir jārunā vecākiem ģimenē,” uzsver K.Sidorova.

Skolu pieredze šādu situāciju risināšanā esot atšķirīga. Normāli būtu, ja vispirms skolā mēģina kopā ar direktoru, sociālo pedagogu, psihologu un vecākiem izanalizēt situāciju, izrunāties, atrast pieeju bērnam, lai tas mainītu savu uzvedību. Tikai pēc tam kā nākamais risinājums seko vēršanās policijā, kur vairs audzināšana nenotiek un ir jārēķinās ar juridiskām sekām. Policija, protams, izvērtē pārkāpuma smagumu. Administratīvo pārkāpumu kodekss pieļauj par pirmo reizi izteikt brīdinājumu, nefiksējot to kā administratīvo sodu. Taču, ja seko nākamais pārkāpums, administratīvais sods noteikti tiks piemērots.

Valsts policijas Gulbenes iecirkņa darbinieki ar bērniem, kuri nonākuši konfliktā ar likumu un vēl nav sasnieguši 14 gadu vecumu, iespēju robežās, cenšas runāt vecāku klātbūtnē - to uzsver K.Sidorova.

Bērnu ar vardarbīgu uzvedību pie atbildības var saukt no 11 gadu vecuma. Ja bērnam ir mazāk gadu, par viņa uzvedību pilnībā atbild vecāki, kurus var saukt pie administratīvās atbildības par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Ja vardarbīgi ir uzvedies bērns, kurš atbilst vecuma grupai no 11 līdz 14 gadiem, pret viņu var tikt piemēroti audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Ja tāds bērns ir pieļāvis administratīvo pārkāpumu, par sodu lemj novada domes administratīvā komisija. Ja bērns pieļāvis kriminālpārkāpumu, lieta tiek skatīta Gulbenes rajona tiesā. Jāņem vērā, ka no 14 gadu vecuma bērns kļūst pilntiesīgs subjekts un atbildību nes pats.

K.Sidorova saka, ka, nonākot policijā, nepilngadīgie, kuri tik bravūrīgi ir uzvedušies skolā, ir spiesti saprast, ka nu būs jāatbild par savu rīcību. Esot gadījumi, kad bērns neatzīst savu vainu pat tad, ja notikušajam ir daudz liecinieku un notikušo noliegt nevar. Ja vēl vecāki klausās tikai savā atvasē un nedzird nevienu citu, prognozēt, kas nākotnē būs ar šādu jauno cilvēku, esot grūti. 

Iemesli tam, kāpēc bērni izturas vardarbīgi pret vienaudžiem, parasti esot jāmeklē ģimenē. Iespējams, mājās ir vardarbīga atmosfēra, skandāli, alkohola lietošana vai trūkst vecāku uzmanības. Parasti tā notiek, ja bērns dzīvo nepilnā ģimenē ar kādu no vecākiem vai vecvecākiem vai tad, ja vecāki ir aizņemti darbā un bērns aug savā vaļā. Gadoties arī, ka vardarbīgi skolā uzvedas bērns, kurš dzīvo šķietami labvēlīgā ģimenē, kurā viņam ir abi vecāki.

Fakti
◆ 2016.gadā no Valsts policijas Gulbenes iecirkņa novada domes administratīvajai komisijai nosūtīts 81 administratīvā pārkāpuma lietas materiāls. No tiem 55 saistībā ar nepilngadīgo pārkāpumiem, no kuriem lielākā daļa – par smēķēšanu vai alkohola lietošanu. Bijuši arī klaiņošanas gadījumi, skolas bastošana, uz ko Gulbenes novadā tendētas vairāk ir meitenes, nevis zēni.

◆ Šobrīd Valsts policijas Gulbenes iecirknī uzskaitē ir 5 nepilngadīgas personas, kas izdarījušas noziedzīgus nodarījumus un par kurām ir uzsāktas individuālās prevencijas uzskaites lietas. Savukārt nepilngadīgo likumpārkāpēju kontroles kartotēkā (pārsvarā nepilngadīgas personas vecumā no 7 gadiem, kas izdarījušas 3 un vairāk administratīvos pārkāpumus, tāpat par sistemātisku klaiņošanu (divas un vairāk reizes gadā), vai izdarījuši kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziedzīgu nodarījumu vecumā no 7 līdz 14 gadiem) pavisam ir 10 personas.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Aldis

Lūk arī rezultāts bērnu tiesību esamībai un pienākumu neesamībai. Ja vecāki ar savu atvasi galā netiek, tāds ir jāsviež ārā no skolas, citiem neaudzinātu mežoņu dēļ nav jācieš.

pirms gada, 2017.02.23 13:05

R

Pilnīgi piekrītu, viss sākas ģimenē! Ja ģimenē viss ir kārtībā un vecāki laicīgi ar bērnu runā un māja būt ētiskiem, tad skolā problēmu arī nav! Bieži vien uz ielas, veikalos, sabiedriskās vietās noskatos kā vecāki komunicē ar bērniem! Skats ir briesmīgs! Nav brīnums, ka izaug mežonēni ar tieksmi uz vardarbību! Viss sākas ģimenē!

pirms gada, 2017.02.23 14:20

mamma

Mums ģimenē nekad neviens nav roku pacēlis pret otru.Bet skolā pat skolotāja sita manam dēlam,raustīja un grūstīja piedraudot ar nesekmību,ja sūdzēsies.Daudz kas rodas skolā tieši.

pirms gada, 2017.02.23 14:32

Laila

Diemžēl,daudz vainas ir skolotājos.Ir bērni kuri var atļauties darīt visu!Un tieši šādu bērnu pēc citiem ir jāciešs.Skumji,bet tā nu tas ir!

pirms gada, 2017.02.23 16:29

lv

Un kur te skolotāju vaina, ja ir tie bērni, kuri var atļauties...? Tie rodas tikai ģimenēs, un arī tādās, kur it kā tieša vardarbība netiek novērota, toties ir t.s. emocionālā vardarbība, kas ir pat bīstamāka par īstajā laikā iedotu žagaru!

pirms gada, 2017.02.23 19:50

clever

Ja nav nosauktas konkrētas skolas un to vadība,tad šāda informācija ir tukša un bezjēdzīga.

pirms gada, 2017.02.24 08:17

mamma

es par problēmu vispār runāju,skolu iesūdzēt negribu.
mājās bērns redz tikai labo,izejot no mājām savāc pārējo.

pirms gada, 2017.02.24 09:33

Sašutusī

Un kas notiek parkos, vai bērnu rotaļu laukumos?!!
Atnāk bariņš puišeļu un vienkārši sāk grūstīt "miermīlīgos" bērnus, atņemt mantas, salauzt, izjaukt smilšu pilis acu priekšā, iemest drēbes peļķēs, iegrūst strūklakā pašu bērnu, atņemt velosipēdu un bez atļaujas izbraukāties - sabojāt.... Un pat nepakautrējas, ja uz tuvējā soliņa sēž kāds pieaugušais! Cik tālu tas viss var iet??!!!
Cenšos būt netālu, lai saviem bērniem vajadzības gadījumā būtu pieejama, bet kādam taču ir jāstrādā, un mūžīgi blakus nenostāvēsi!

pirms gada, 2017.02.24 10:12

Inga

Ir tāds bariņš bērneļu, tai skaitā arī jau jauniešu, kuri vienkārši klīst pa pilsētu un ālējas. Viņiem nav nekādu noteikumu, nekādu pieklājības normu - KO GRIBU, TO DARU!!! Tur arī sākas tā vardarbība... Man i jau sen nodarbina jautājums - vai tiešām vecākiem viņi vispār nav vajadzīgi?

pirms gada, 2017.02.25 11:30

Iemesls

Psihologi bērnam- ekstra. Postpadomju laikos bija stingrs uzstādījums, ko bērns drīkst un ko nedrīkst. Ar to pietika, lai pa lielam viss būtu kārtībā bez jebkādiem skolu psihologiem. Tagad valda visatļautība un neapskaužu pedagogus, jo tiem ar šo haosu jātiek galā. Jebkurš cēlonis rada rezultātu. Te nu tas ir :(((

pirms gada, 2017.02.24 13:13

Vietējās ziņas