Vārnas Spārītes parkā baida cilvēkus

Gulbenē, Spārītes parkā, lidot vēl neprotoša vārnēna vecāki, aizstāvot savu mazuli, baida cilvēkus.

"Dzirkstele" sestdien pēcpusdienā novēroja kā divas pieaugušas vārnas biedējoši zemu lidoja cilvēkiem, kas gāja pa taciņu bīstami tuvu pļaviņai, kurā, kā izrādījās, kūņojās vārnēns.

Vārnu pāris, skaļi brēkdams, pavadīja labi ilgi un tālu katru, kas gāja garām šai vietai vai centās doties tās virzienā. Visātrāk un precīzāk, kā novēroja "Dzirkstele", uz šo sacelto putnu trauksmi reaģēja suņi, kas kopā ar saimniekiem šajā brīdī pastaigājās pa parku. Pret suņiem vārnas izturējās visnegantāk - pielidoja tuvu dzīvniekam un knāba. Tāpēc suņi muka no turienes, ko kājas nes.

Ornitologs Andris Avotiņš no Madonas rajona "Dzirkstelei" skaidroja, ka tā ir tipiska aina pilsētas parkā, kur ligzdo vārnas.

"Viņu mazulis mācās lidot. Taču putnēns vēl nav tik stiprs, lai ilgi noturētos lidojumā. Tāpēc viņam vajag atpūsties. Tikmēr vecāki pašaizliedzīgi sargā savu bērnu, kā jau to dara visas dzīvās radības, kam ir spēcīgs instinkts," sacīja A.Avotiņš.

Arī drosmīgs cilvēks šādā situācijā, kā norādīja ornitologs, var palīdzēt vārnu ģimenei.

"Vajadzētu pacelt vārnēnu no zemes un nolikt kādā augstākā vietā, piemēram, pusotru metru virs zemes. Tad putnēnam būs vieglāk atkal pacelties spārnos," teica ornitologs.

Viņš klāstīja, ka vārnas ir vārnas ir pieradušas pie cilvēku sabiedrības un nebaidās diktēt savus noteikumus, kad runa ir par sugas turpinājumu.

A.Avotiņš pauda, ka vārnas cilvēki bieži vien uzskata par kaitīgiem putniem, taču tā spriest neesot pareizi. Pirmkārt, vārnas esot putni - sanitāri, otrkārt, viņu vītajās ligzdās uz dzīvi mēdzot apmesties citi putni, turklāt arī aizsargājamas sugas, piemēram, cielavas, piekūns, ausainā pūce.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas