Vecgulbenes muižā atjauno dārzniecību 2

Vecgulbenes muižas kompleksā aiz oranžērijas ēkas, kurā pašlaik atrodas Gulbenes Vēstures un mākslas muzejs, ir sākusies muižas dārzniecības atjaunošana. Tās pirmo kārtu plānots nodot ekspluatācijā jau šajā gadā.

Top ziemas siltumnīca "Augustā saņēmām būvatļauju, lai sāktu Vecgulbenes muižas dārzniecības ziemas siltumnīcas būvniecību. Šobrīd gandrīz pilnībā jau ir ielikti siltumnīcas pamati. Siltumnīca tiks būvēta sešos dažādos līmeņos. Apmēram pēc nedēļas sāksies siltumnīcas konstrukciju montāža," stāsta Vecgulbenes muižas kompleksa projektu vadītājs Jānis Ločmans.

 

Moderno ziemas siltumnīcu ekspluatācijā nodos šogad, jo ir noslēgts līgums ar Lauku atbalsta dienestu par šīs siltumnīcas izbūvi, tāpēc darbi jāpaveic līgumā noteiktajos termiņos. Daļa finansējuma būs Eiropas fondu nauda, bet daļa - īpašnieku līdzfinansējums. Nākamajā pavasarī siltumnīcā jau būs izaudzēti stādi un ziedi, muižas teritorijas apzaļumošanai un citiem gadījumiem.

 

Pavasarī turpināsies darbs pie siltumnīcas apkārtējās teritorijas labiekārtošanas, veiks bruģēšanu un citus darbus. Tas būs muižas dārzniecības atjaunošanas otrais posms. Siltumnīcas kopējā platība ir 1300 kvadrātmetri. Vienā siltumnīcas daļā tiks veidota tropu māja jeb oranžērija.

 

"Tas būs tikai pagaidu risinājums, jo mēs ceram nākotnē atjaunot oranžēriju tās vēsturiskajā izskatā ēkā, kur tā savulaik ir atradusies. Par to, kur atradīsies Vēstures un mākslas muzejs, lems Gulbenes pašvaldība. Ir iecere muzeju pārvietot uz Sarkano pili," stāsta J.Ločmans.

 

Stāda kokus

"Šobrīd Vecgulbenes muižas kompleksā turpinās teritorijas labiekārtošana, lai gan laika apstākļi šovasar daudzo nokrišņu dēļ tam nebija īpaši labvēlīgi, tie traucēja parka apzaļumošanai. Parkā esam sākuši stādīt kokus un dekoratīvos krūmus atbilstoši parka apzaļumošanas projektam," stāsta J.Ločmans.

 

Vienlaikus ar šo projektu norisinās darbs pie vairākiem citiem projektiem, lai varētu sākt apgūt Eiropas un dažādu citu fondu finansējumu.

 

"Ar nepacietību gaidām brīdi, kad tiks atvērti Eiropas fondi, lai varētu uzsākt Vecgulbenes muižas kompleksa Baltās pils atjaunošanu. Tai jau ir sagatavots tehniskais projekts. Tagad atliek rast labāko iespēju atbalsta finansējuma piesaistei, jo Baltās pils atjaunošanai ir nepieciešami vairāki miljoni latu," stāsta J.Ločmans.

 

Piesaista klientus

Vecgulbenes muižas kompleksā darbs tiek organizēts tā, lai maksimāli piesaistītu klientus, tomēr jūtams, ka noslogojums samazinās. Tas ir saistīts ar valsts ekonomisko situāciju.

 

"Mēs esam gatavi sarīkot jebkāda mēroga pasākumus, arī starpvalstu nozīmes pasākumus. Septembrī kompleksā viesojās plaša tūrisma firmu delegācija no Krievijas. Tas nozīmē, ka dibinām jaunus sadarbības kontaktus. Ceram, ka pie mums brauks tūristi arī no citām valstīm, lai gan šogad Latvijā kopumā tūrisma nozarē ir ievērojams kritums, īpaši no Eiropas valstīm. Pie tā vainojami mūsu katastrofāli sliktie ceļi, jo daudzi tūristi baidās izbraukt ārpus no Rīgas," uzsver J.Ločmans.

 

Vecgulbenes muiža piedāvā organizēt ne tikai masu pasākumus, bet arī komunālās saimniecības pakalpojumus, kuru skaits nākotnē pieaugs. Šobrīd jau iespējams rast palīdzību ainavu arhitektūras projektu izstrādē, dārzu ierīkošanā un to uzturēšanā, zāliena pļaušanā, iespējama arī dažādu stādu piegāde.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vietējās ziņas