Vēlas saskaņotību un darba kultūru 31

Attīrot elektropārvades līnijas nākas ciest arī saimnieku koptajiem kokiem
Līgo pagasta "Stūrās" firmas strādnieki, kas atbrīvo elektropārvades līnijas no apauguma, ir nogriezuši zarus pamatīgam ozolam, radot nepievilcīgu skatu. Cietuši arī ozola pakājē augošie dekoratīvie krūmi. Daļa zaru ir aizvilkti tālāk no pagalma, bet resnākā zaru daļa atstāta. Pilnībā nogriezta arī saimnieku koptā lazda. Mājas saimnieki ir neizpratnē par šādu rīcību.

"Mēs saprotam, ka zem elektropārvades līnijas nekas nedrīkst augt augstāk par pusotru metru, bet kāpēc vajadzēja nogriezt lazdu, ko mēs paši bijām apgriezuši un sakopuši atbilstoši prasībām? Pēc nogriešanas viss bija turpat atstāts. Mums visu vajadzēja savākt, meklēt tehniku, lai izrautu celmu un šo vietu sakoptu. Kā var iebraukt privātīpašumā un, neko nesaskaņojot, kaut ko darīt? Turklāt aiz sevis neko nesavācot," neizpratni pauž Kaija Strade.  

Savu izdara un pamet

Savukārt viņas māsa Biruta Tropa stāsta, ka jūnijā sākumā "Stūrās" ieradušies firmas pārstāvji, lai brīdinātu, ka ir jātīra līnija, bet neesot norādīts, kad konkrēti tas notiks.

 

"Katram ir jādara savs darbs, bet mums sāp attieksme. Visu var nokārtot cilvēciski aprunājoties, nevis ierodoties piecos no rīta, nogriežot lazdu un visu pametot. Traucējoša ir atstātā nesakārtotība aiz šā darba veicējiem. 27.jūnijā zarus apgrieza arī lielajam ozolam pagalmā. Varbūt turpmāk ar līniju attīrīšanu saistītos darbus varētu vairāk saskaņot ar saimniekiem. Mums nepatīk darba kultūra," norāda B.Tropa.

Līgo pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Doņuks apliecina, ka elektropārvades līniju attīrīšanu vajadzētu saskaņot ar privātās mājās saimnieku. To būtu vēlams darīt, ja nākas izgriezt lielākus kokus.

 

"Firma, kas veic šo darbu, darbojas noteiktajā joslā un uzskata, ka nekas nav jāsaskaņo. Tai ir raksturīgi tā strādāt - iebraukt jebkurā vietā, kaut ko nogriezt un visu atstāt. Nezinu, kas pēc tam visu tīra un savāc. Varbūt tas šai firmai arī nav jādara, jo arī gar valsts ceļa malām nekas netiek savākts pēc elektropārvades trases attīrīšanas. Esmu novērojis, ka kaudzēs gan zarus saliek," stāsta U.Doņuks.

 

Zari un koki jāsavāc īpašniekam

Pie speciālista, kas koordinē elektropārvades līniju attīrīšanu, "Dzirkstele" noskaidroja, ka elektropārvades trases katru gadu tiek attīrītas no krūmiem un kokiem, kas tiek nozāģēti un novietoti gar elektropārvades līnijas ārējo malu, jo koksne, kas tiek nozāģēta, attīrot līniju, nav šā darba veicējas firmas īpašums.

 

Koksne, sākot ar zariem un beidzot ar stumbru, pieder īpašniekam. Izrādās, ka arī līgumā par elektrolīniju attīrīšanu nav paredzēts zarus un koku stumbrus novietot noteiktā vietā. Ja gadījumā pats zemes īpašnieks nespēj to izdarīt, tad par to ir jāvienojas atsevišķi. Koksne pēc līniju attīrīšanas firmas strādniekiem ir jānovāc tikai pilsētu un pagastu teritorijās. Speciālists nenoliedz, ka, tiklīdz ir nozāģēts kāds koks, rodas domstarpības ar zemes īpašnieku. Elektropārvades līnijas īpašnieka zemes plānā ir norādītas kā apgrūtinājums, jo līnija paredz noteiktus ierobežojumus. Zem tās nedrīkst augt ne koki, ne krūmi, īpaši, ja tie sasnieguši kritisko attālumu un var traucēt elektropārvades kabelim. Šis attālums ir atkarīgs no konkrētās elektropārvades līnijas.

 

Zem līnijas saimnieks var audzēt rozes vai burkānus. Ja tomēr mežs aug, tad tas periodiski tiek izgriezts, ja vien pats īpašnieks to nav izdarījis. Veicot elektropārvades trašu tīrīšanu, tiek ievēroti Aizsargjoslas likumā noteiktie aizsargjoslu platumi. Privātīpašuma saimniekus firma iepriekš brīdina, ka tiks veikti trases attīrīšanas darbi. Vēsturiski jau padomju gados šīs elektropārvades līnijas tika ierīkotas tad, kad vēl nepastāvēja privātīpašums. Šobrīd, kad līniju kopšanā prasa ievērot noteiktus attālumus, nākas izzāģēt vai apzāģēt pat dižkokus un augļu kokus, kas nedrīkst atrasties zem līnijas. Biezi vien šie koki, kā tas noticis arī šajā gadījumā ar simtgadīgu ozolu, pēc apzāģēšanas neizskatās īpaši pievilcīgi, bet saimniekam ir jāizvēlas: vai nu uz līnijas guļ ozola zars un nav elektrības, vai otrādi.

Pievieno komentāru

Komentāri 31

Aleksandrs

ko laj dariit ka tava teritorija pagasts parvalde izgriez kruumus? un saka ka vinjiem slikti redz manu teritoriju!!!

pirms 9 gadiem, 2011.08.10 09:50

333 Tiešām slims cilvēks,var manit ,ka pats notiem griezējie vin ir.

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 14:43

333

Ne nu pietiek te mulkibas rakstit. Cik jus gribat par to zaru, lai nozaget? Ta ir JUSU zeme un pasiem jarupejas par to lai tur butu tirs un sakopts. Nevis tagad jums par to jamaksa. Velak vel pieprasisiet par melioracijas tirisanu naudinu vai par pamesto papiriti. Ta jau valsts maksa lai jus kaut zali noplautu sava ipasuma. Daudz te tadu jaunsaimnieku tagad, kas tik suc naudu no visadiem fondiem. Naudu savaks, bet tik un ta nekas netiks izdarits. Kad jusu maja paliks tadas lazdas vai kada koka del, bez elektribas kadas 2 dienas, tad jus dziedasiet pavisam citu dziesminu.

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 14:05

To 333

Var redzet ka pasam vaj arstu un arsteties. Par naudu runajot tika skaidri pateikts, ka lai latvenergo maksa zemju ipasniekiem par kopsanu zem linijam, nevis kaut kadam vienas dienas firmelem. Neviens neko nezaude, bet ieguveji visi. .5 metri uz katru pusi no ass, izlasi kartigi, vel neesmu redzejis, ka kada lazda varetu saplest vadus, ja nu vadi ir galigi sapuvusi un stabi ari.
Izskatas ka esi tas pats nedarbu daritajs un tagad centies glabt savu pecpusi. Bet iesaku jau laicigi iet un sakopt ka ari vienoties ar saimniekiem par nodaritajiem zaudfejumiem

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 09:51

Sasmidinaji

Man pie kajas, kas tu tads esi. Tulit saksu skraidit un visadus daunus gar lukoiliem meklet. Vel numurus uz stabiem limet. Nomerinies, iedzer kadas zales un paguli. Varbut paries. Ja ne, es saubos, ka varesu palidzet, mekle arstu. Nezinu, kas tagad Liepina vieta strada Gulbene, ieteiktu.

pirms 10 gadiem, 2011.07.10 07:08

333 Piebrauc pretim" Lukoilam",vai vienkarsi samekle mani. Es Esmu Janis Broks Un es neesmu sis majas saimnieks.Ja bail ,tad vismaz atsuti savu tel. numuru.Kamer neesi apcurajies.

pirms 10 gadiem, 2011.07.10 05:48

333

Bet man te oponet salasijas tas majas ipasnieki. Jo citiem pofig jusu krumi. Linijam jabut tiram un ja pasi to nedarat to izdarija ka maceja citi. Turpmak parejie zin, labak pasiem darit laicigi, nevis sagaidit vandalus ar zagiem sava pagalma. Paldies par aicinajumu, gan jau kaukad nobrauksu gar jusu maju, apaskatisu. Visu labu...

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 20:20

?

Nesaprotu to 333, droši vien pats esi pie vainas, ka tik sparīgi oponē...Kur ir teikts, ka kādam vajaga naudu un ka saimnieki slinki? Ja māc šaubas par kārtību šīs mājas apkārtnē, aizbrauc un apskaties...Tas ko šīs firmas stradnieki izdarīja nav darbs, bet nedarbs, tā kārtīgi cilvēki nestrādā. Neviens viņiem neprasīja, kopīgi vienojoties varēja izdarīt sakarīgāk!

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 14:40

To 333

gribētos pajautāt, cik koku pats savām rokām esi iestādijis un apkopis? Spriežot pēc komentāriem tāds pilsētas dzīvokļa sēdiņš vien esi, kurš tik vien jēdz kā lasīt likumus un komentēt citu neizdarības.

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 13:41

333

Kadu vel naudu jamaksa zemes ipasniejam par tirisanu? Te ta jau daudzi pat latvanus sava pagalma nespej noplaut nerumajot par krumiem. Tiesi otradi jaliek soda naudu, lai piespiest sos slinkus kaut savus sudus savakt. Ja nemt vera ka tas lazdas bija 2.5m ,bet atlauts 1.5m. viss tika izdarits pareizi. Un ja tie ipasnieki tagad iedomajas naudinu nokast vel sev par darbu kura tika vinu vieta izdarita. Tad agrak vajadzeja pakustinat pakalu un sarunat lai liniju parvieto mala. Ja jau tie krumi tik dargi.

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 12:47

xx

Nu redz cik skaisti uzrakstit likuma, ka tiem griezejiem jabridina rakstiski un viss jasavac. Gulbene augstspriegums nez vai bus lielaks par 20 kilovoltiem. Un zemspriegums 0.4 kw. Lidz ar to 2.5 m no ass linijas uz katru pusi. Tatad nekadu lielo griesanu nevar taisit.
Un vel kas, Man nav vajadzigs, lai kaut kads mudaks staiga un griez, lai maksa to naudinu zemes ipasniekiem un vini pasi kops labpratigi sis stigas. Nebus nekadu problemu nekur.

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 11:53

Izrādās pēc likuma Aizkapiem un Ievu gravai draud totāla koku izgriešana.Liekas ,ka pilsētā vienīgāš vietas kur ir gaisvadi?Kaut gan šiem tak 2nedēļas iepriekš jābrīdina.Ceru ,gan jau ar vīriem sarunāšu,lai tak atstāj jasmīnus unceriņus.

pirms 10 gadiem, 2011.07.09 00:28

Vismaz likums ievieš skaidrību, kurš šajā gadījumā ir vainīgs....

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 22:08

(2) Aizsargjoslas gar elektriskajiem tīkliem veido:

1) gar elektrisko tīklu gaisvadu līnijām pilsētās un ciemos — zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas abpus līnijai:

a) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu līdz 20 kilovoltiem— 2,5 metru attālumā no līnijas ass,

b) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu 110 kilovoltu — 7 metru attālumā no malējiem vadiem uz ārpusi no līnijas,

c) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu 330 kilovoltu — 12 metru attālumā no malējiem vadiem uz ārpusi no līnijas;

2) gar elektrisko tīklu gaisvadu līnijām ārpus pilsētām un ciemiem, kā arī pilsētu lauku teritorijās — zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas abpus līnijai:

a) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu līdz 20 kilovoltiem — 6,5 metru attālumā no līnijas ass,

b) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu 110 kilovoltu — 30 metru attālumā no malējiem vadiem uz ārpusi no līnijas,

c) gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu 330 kilovoltu —30 metru attālumā no malējiem vadiem uz ārpusi no līnijas;

3) gar elektrisko tīklu kabeļu līnijām — zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas kabeļu līnijas katrā pusē 1metra attālumā no kabeļu līnijas ass. Ja kabelis atrodas tuvāk par 1metru no ēkas vai būves, tad šajā kabeļa pusē aizsargjoslu nosaka tikai līdz ēkas vai būves pamatiem;

4) gar elektrisko tīklu kabeļu līnijām, kuras zem ūdens līmeņa šķērso virszemes ūdensobjektus, — ūdens platība, ko visā dziļumā no ūdens virsmas līdz gultnei ietver paralēlas plaknes 100 metru attālumā katrā pusē no kabeļu līnijas ass;

5) ap elektrisko tīklu sadales iekārtām, fīderu punktiem un transformatoru apakšstacijām — zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacīta vertikāla virsma 1 metra attālumā ārpus šo iekārtu nožogojuma vai to vistālāk izvirzīto daļu projekcijas uz zemes vai citas virsmas. žojumi aizsargjoslās

(1) Vispārīgos aprobežojumus aizsargjoslās nosaka likumi un Ministru kabineta noteikumi, tos var noteikt arī ar pašvaldību saistošajiem noteikumiem, kas izdoti to kompetences ietvaros.

(2) Ja objektam ir noteikta aizsargjosla, tā īpašniekam vai valdītājam ir atļauts aizsargjoslā veikt attiecīgā objekta ekspluatācijai, remontam, renovācijai, rekonstrukcijai nepieciešamos darbus. Par to RASTVEIDĀ BRĪDINĀMS ZEMES ĪPAŠNIEKS VAI TIESISKAISVALDĪTĀJS VISMAZ DIVAS NEDĒĻAS PIRMS DARBU UZSĀKŠANASrakstveidā , izņemot avāriju novēršanas vai to seku likvidēšanas darbus, kurus var veikt jebkurā laikā bez brīdinājuma.

(3) Aizsargjoslās, kas ir lauksaimniecības zemēs, plānotie ekspluatācijas, remonta, renovācijas un rekonstrukcijas darbi veicami laikposmā, kad šīs platības neaizņem lauksaimniecības kultūras vai kad ir iespējama lauksaimniecības kultūru saglabāšana, izņemot avāriju novēršanas vai to seku likvidācijas darbus, kurus var veikt jebkurā laikā.

(4) Pēc darbu veikšanas objekta īpašnieks vai valdītājs sakārto zemes platības, lai tās būtu derīgas izmantošanai paredzētajām vajadzībām, kā arī atlīdzina zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam darbu izpildes gaitā nodarītos zaudējumus. Zaudējumu apmēru nosaka un zaudējumus atlīdzina likumos noteiktajā kārtībā vai pēc savstarpējas vienošanās.

(5) Ja aizsargjoslas sakrīt vai krustojas, ar attiecīgo objektu ekspluatāciju un remontu saistītos darbus kopīgajos aizsargjoslu iecirkņos veic attiecīgo objektu īpašnieki vai valdītāji pēc savstarpējas vienošanās.

(6) Juridiskās un fiziskās personas, veicot aizsargjoslās darbus, kuru dēļ ir nepieciešams objektus aizsargāt no bojājumiem, pārbūvēt vai pārvietot, aizsardzības, pārbūves vai pārvietošanas darbus veic pēc saskaņošanas ar attiecīgā objekta īpašnieku vai valdītāju. Ar minētajām darbībām saistītās izmaksas sedz attiecīgā juridiskā vai fiziskā persona vai — pēc savstarpējas vienošanās — objekta īpašnieks vai valdītājs.

(7) Juridiskajām un fiziskajām personām aizsargjoslās jāizpilda attiecīgā objekta īpašnieka vai valdītāja likumīgās prasības.
ts aizsargjoslās gar pazemes elektropārvades kabeļlīnijām veikt darbus ar triecienmehānismiem, nomest smagumus, izmest un izliet kodīgas un koroziju izraisošas vielas, degvielu un eļļošanas materiālus;

5) aizliegts celt, kapitāli remontēt, rekonstruēt vai nojaukt jebkuras ēkas un būves bez attiecīgo komunikāciju īpašnieka atļaujas;

6) aizliegts veikt jebkāda veida derīgo izrakteņu iegūšanas, iekraušanas un izkraušanas, gultnes padziļināšanas, zemes smelšanas, spridzināšanas un meliorācijas darbus, kā arī izvietot lauka apmetnes un mehanizēti laistīt lauksaimniecības kultūras;

7) aizliegts aizsargjoslās gar zemūdens elektropārvades kabeļlīnijām iekārtot kuģu, liellaivu un peldošu celtņu piestātnes, noenkuroties, braukt ar izmestu enkuru un tīkliem, ierādīt zvejas vietas un zvejot, ķert ūdens dzīvniekus un iegūt ūdensaugus ar dziļūdens rīkiem, kā arī ierīkot dzirdinātavas;

8) aizliegts skaldīt ledu;

9) aizliegts braukt ar mašīnām un mehānismiem, kā arī strādāt ar lauksaimniecības tehniku, kuras augstums, mērot no ceļa (zemes) virsmas, pārsniedz 4,5 metrus;

10) aizliegts veikt zemes darbus dziļāk par 0,3 metriem, bet aramzemēs - dziļāk par 0,45 metriem, kā arī veikt grunts planēšanu ar tehniku;

11) aizliegts veikt darbus, kas saistīti ar zemju applūdināšanu uz laiku;

12) aizliegts ar jebkādām darbībām traucēt energoapgādes uzņēmuma darbiniekus, kuri aizsargjoslā veic ekspluatācijas, remonta, rekonstrukcijas, avāriju novēršanas vai to seku likvidācijas darbus šajā likumā noteiktajā kārtībā;

13) aizliegts audzēt kokus un krūmus meža zemēs — platībās, kuras norādītas aizsargjoslu noteikšanas metodikā, ārpus meža zemēm — visā aizsargjoslas platumā. Ārpus meža zemēm zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs aizsargjoslā VAR AUDZĒT KOKUS UN KRŪMUS, ja par to noslēgta rakstveida vienošanās ar elektrisko tīklu īpašnieku.

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 21:20

Ha!

333 Stuuru maajaas kruumu nav, sen viss sakopts, netici - aizbrauc un apskaties! Viss ir nolikts savaa vietaa, lai nu veel kaadam tik liela teritorija taa buutu sakopta kaa vinniem! Cik naacies iegriezties, nekad nekur nav aizaudzis, vienmeer ir padomaats par katru kaktinnu!

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 18:12

333Tas viss attiecas uz tik tisam nesakoptam vietam ,bet sis bija cits gadijums.Par bojajumiem neuztraucos ,vajadzes pats salabosu,una vajadzes ievilksu kabelliniju gan projektu izstradasu.

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 17:51

333

Jauni izaugs, nav ko nervozet. Vai stadiet citur. Varat ar elektrikiem samaksat un vini ieliks kabeli vai pabidis liniju mala. Bet, ka jau teicu, man personigi jusu sakopta koka del negribetos sedet bez elektribas. Lazdas, kas aug manai majai tuvuma, es bez atlaujas zaget nedrikstu un ta ka man tie netrauce pofig, lai aug, ka grib. Padomajiet pasi, mana pagalma, linijas tuvuma aug ozols, zars nokrit uz linijas un jus kadu sutku sezat tumsa, bet jums ledusskapis, saldejama kamera vai udenssuknis... Patiks gaidit kamer elektriki salabos? Saubos. Pirms uztraukties par zaru, padomajiet par cilvekiem ari. Varbut jusu linija pienak tikai jusu maja, tad nu tiesam tos zarus vareja neaiztikt. Ja jums paveiktos palikt tumsa, pasi savus krumus izzagetu pectam.

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 17:41

?

Diez vai no jaunaudzzu zzagariem malka sanaaks! Kruumam nebija ne vainas, bija izveidots gana skaists, nevis kropls!

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 16:49

333 ja lazdas kopj,tad vinas neizaug 6m garuma,bet gan veidojas skaists krums.Ta ka padoma savus kocinus ari kadreiz apkopt nevis gudri spriedelet.Pats esmu linijas tirijis ,kad sradaju GulbenesETR nuvismaz gadus SEPTINUS UN MUMS NEGAD NEBIJA DOMSTARPIBAS AR KLIENTIEM.

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 16:23

333

Es nestridesos. Nezinu cik tur liels spriegums linija un cik vadu. Varbut saja gadijuma ir ta ka stasta cilveks. Bet musu laika, kad mes visi esam atkarigi no elektribas un man negribetos ziema vai pec vetras palikt bez elektribas kaiminu kopta "baobaba" del. Tadam gadijumam ja ipasnieks atsakas atlaut griezt zaru sastadit aktu un ja notiks el.partraukums vina koka del, lai atmaksa zaudejumus tiem kas cieta. Redzesiet ka visas lazdas 1,5m augstuma tiks novaktas. Un es zinu ka izskatas lazdas un kas tur pa kropliti auga pusotra metra augstuma? Man pari celam aug 6m.! Par tiem zariem, varbut jums malku atstaja, tapec nesavaca.

pirms 10 gadiem, 2011.07.08 16:03

Vietējās ziņas