Vēlētāju aktivitāte rīta stundās - viena no augstākajām līdzšinējos referendumos

Piecu stundu laikā līdz plkst.12 referendumā par 10.Saeimas atlaišanu piedalījušies 18,5 procenti balsstiesīgo, un tas ir viens no augstākajiem līdzdalības rādītājiem referendumos, aģentūrai BNS novērtēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars.

"Konfliktsituācija starp parlamentu un prezidentu ir cilvēkus augsti motivējoša, kā arī atšķirībā no citiem referendumiem vēlētājiem uzdots korekts jautājums - par kuru cilvēkam ir viedoklis vai pieredze, salīdzinot ar ekonomiskajiem jautājumiem un citiem specifiskiem jautājumiem," aktivitātes iemeslus izskaidroja Cimdars.  

Augsts līdzdalības līmenis esot bijis referendumā par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, taču par to atšķirībā no šīs tautas nobalsošanas bijuši daudzi informatīvi pasākumi.

 

Iepriekš bažījos, ka varētu būt diezgan daudz vēlētāju, kas varētu būt izbrīnīti, kas šodien notiek," sacīja Cimdars, jo, viņaprāt, nav bijis liels informatīvais piesātinājums par 23.jūlijā notiekošo tautas nobalsošanu.

 

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka tautas nobalsošana par 10.Saeimas atlaišanu ir septītais referendums kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Taču šoreiz referendumā atšķirībā no iepriekš notikušajiem nav nepieciešams kvorums, lai to atzītu par notikušu.

 

Vislielākā aktivitāte līdz šim bijusi referendumā par Latvijas dalību Eiropas Savienībā, kas notika 2003.gada 20.septembrī. Šajā tautas nobalsošanā bija jāpiedalās vismaz 497 543 vēlētājiem, par šo jautājumu izteicās 1 010 467 jeb 71,49% pilsoņu. Par Latvijas dalību ES nobalsoja 676 700 jeb 66,97% vēlētāju, liecina CVK sniegtā informācija.

 

Savukārt vismazākā aktivitāte bija par pretrunīgi vērtētajiem grozījumiem nacionālās drošības likumos, kuru izsludināšanu apturēja toreizējā prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

 

Tautas nobalsošanā par abiem ar drošību saistītajiem likumprojektiem balsoja nedaudz vairāk par 338 tūkstošiem jeb 22,6% balsstiesīgo (katrā). Lai referendumus atzītu par notikušiem, tajos bija jāpiedalās vismaz 453 730 pilsoņiem.

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas