Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vēlies mainīt vārdu, uzvārdu vai tautību - būs jāmaksā vairāk 3

Ministru kabinetā izskatīšanai ir iesniegts jauns likumprojekts, kas paredz izmaiņas vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņā. Ja tas tiks apstiprināts, tad vārda, uzvārda un tautības maiņa ar 2017.gada 1.janvāri maksās vairāk. Arī Gulbenes dzimtsarakstu nodaļā ir vērsušies cilvēki, kuri vēlas mainīt vārdu vai uzvārdu.

Dzimtsarakstu nodaļā “Dzirkstele” noskaidroja, ka 2014.gadā saņemti septiņi iesniegumi ar šādu lūgumu, pērn - pieci, bet šogad līdz šim interesi izrādījušas divas personas. Nodaļas darbiniece stāsta, ka cilvēki vēlas pievienot vai noņemt vienu vai otru uzvārdu, noņemt vai pievienot otru vārdu. Šādas vēlmes izsakot lielākoties gados jauni cilvēki.

“Ir arī tā, ka puisis un meitene ir reģistrējuši laulību un vēlas doties medusmēnesī uz kādu citu valsti ārpus Latvijas. Ir jāmaina personu apliecinošais dokuments, bet ceļā jādodas tik ātri, ka nav iespējams apmainīt pasi. Tādā gadījumā līgava vēršas pie mums un lūdz saglabāt viņas pirmslaulības uzvārdu,” stāsta darbiniece.

Šobrīd valsts nodeva ir 71,14 eiro, bet nākotnē tā varētu būt 150 eiro. Paaugstinātā valsts nodeva liks cilvēkiem rūpīgāk pārdomāt savu rīcību. Likumprojekts paredzēs iespēju iegūt mātes vai tēva esošo uzvārdu, kas konkrētajā brīdī atšķiras no personas uzvārda, kura vēlas mainīt savu uzvārdu. Šādas situācijas rodas, kad personas vecāki ir stājušies citā laulībā, mainījuši uzvārdu un ģimenē ir vēl citi bērni, pusmāsas, pusbrāļi. Līdz ar to personai, arī pilngadīgai, tiks radīta iespēja būt vienā uzvārdā ar pārējo ģimeni. Personai, kura, stājoties laulībā, pieņēmusi laulātā uzvārdu, būs iespēja mainīt uzvārdu uz savu pirmslaulības uzvārdu, pievienojot otra laulātā uzvārdu. Tiks noteikts regulējums, kas darāms ar bērna uzvārdu pēc vecāku uzvārdu maiņas. Likumprojekts paredz, ka persona varēs iegūt arī otru vārdu, ka otrs vārds varēs būt arī kā pirmais vārds. Tāpat būs iespēja iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu. Un arī turpmāk persona varēs mainīt vārdu un uzvārdu, ja veikusi dzimuma maiņu.

Vārdu, uzvārdu un tautību varēs mainīt persona, kura sasniegusi 15 gadu vecumu, ievērojot likumā noteiktos izņēmumus. Nepilngadīgai personai, kura būs sasniegusi 15 gadu vecumu un kura pati iesniegs iesniegumu, vecāku vai citu likumisko pārstāvju atļauja nebūs nepieciešama. Personvārda maiņu atteiks, ja persona atrodas meklēšanā, apcietinājumā vai kriminālā sodāmība nav dzēsta vai noņemta. Mainīt tautības ierakstu atteiks, ja izvēlētais tautības nosaukums nav Tautību klasifikatorā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

fjodorovs piga

grib notīties no pagātnes, novadā zināmi cilvēki

pirms 3 gadiem, 2016.08.03 09:11

Mjā

Stāķos ir viena kundzīte, kura nomainīja vārdu,jo ārzemēs esot bijušas problēmas ar krievisku vārdu, nomainīja uzvārdu uz mammas jaunības uzvārdu, apprecējās paņēma otru uzvārdu...kāpēc tik sarežģīti vajadzēja rīkoties??? Baumo, ka bija milzīgas problēmas???

pirms 3 gadiem, 2016.08.03 20:24

tautmīlis dibens

Es neko netaisos mainīt un lepojos ar ekskluzīvo famīliju.

pirms 3 gadiem, 2016.08.04 18:12

Vietējās ziņas