Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vilki uzbrūk lopiem

Postījumus rada meža cūkas
Stradu pagasta zemnieku saimniecības "Jaunkapenieši" saimniekiem 13.augusta rīts iesācies satraukuma pilns. Dažas minūtes pirms septiņiem no rīta saimnieks Ivars Strads ieraudzījis, ka nesen dzimušo gaļas šķirnes teļu par medījumu nolūkojuši trīs vilki. "Jaunkapeniešu" saimniece Līga Strade stāsta, ka tuvējos mežos šo dzīvnieku esot daudz.

"Vīrs bija redzējis, ka ganāmpulka vecās govis metušās teļu aizsargāt un visus trīs vilkus aizdzinušas līdz pat mežmalai. Ja teļš iebļaujas, tad, kā jau gaļas lopi, visi metas to aizstāvēt. Esmu dzirdējusi, ka vecās govis sadzen teļus bara vidū un visas sargā. Teritoriju, kur ganās lopi, iežogo elektriskais gans, bet šoreiz vilki bija pienākuši ļoti tuvu mājai - pie 20 metrus attālā malkas šķūņa. Laikam jau šo dzīvnieku tuvējā apkārtnē ir tik daudz, ka viņi vairs nebaidās," prāto L.Strade.  

Jūtas kā zooloģiskajā dārzā

Saimniecība sadarbojas ar medniekiem, kuri regulāri brauc un apseko zemnieku saimniecības teritoriju. Saimnieki lūguši mednieku palīdzību arī tad, kad pārāk uzmācīgas kļuvušas meža cūkas.

 

"Mums jau gluži kā zooloģiskajā dārzā. Visapkārt dažādi dzīvnieki," smejas saimniece. Gandrīz katru dienu uz ceļiem esot pamanāmas arī lūšu pēdas. Mednieki netālā auzu tīrumā pamanījuši arī lāceni ar lācēnu.

 

"Līdz šim mums nebija nācies redzēt, ka vilki uzbrūk lopiem. Tikai pirms daudziem gadiem bija gadījums, ka vilki mums aiznesa visas astoņas aitas. Mednieki stāstīja, ka vilku midzenis esot netālu no mūsu mājām - tepat Gulbīša purva malā. Tūlīt būs klāt septembris. Vilku mazuļi ir izauguši un jau dodas medībās, kāds tur brīnums, ka uzbrūk," stāsta L.Strade. Saimniekiem itin bieži izdodoties ieraudzīt vilkus. Arī pavasara pusē netālu no mājām no meža iznācis pamatīgs vilks, kas ātri aizbēdzis atpakaļ.

 

Lielu kaitējumus zemnieku saimniecības tīrumiem un ganībām nodarot arī meža cūkas. "Mēs pat ganībās zāli nopļaut nevaram, kā viss ir izrakāts. Pavasarī cūkas nāca uz kartupeļu tīrumu. Aicinājām talkā mednieku. Kādu laiku bija miers, bet pagājušajā naktī cūkas atkal ir bijušas kartupeļos. Ziemā, kad bija dziļš sniegs, bija žēl meža cūku. Vedām viņām uz mežu ābolus un citu barību. Bērni jau tolaik brīdināja, ka tikmēr barosim, kamēr netiksim vaļā. Tā arī tagad ir," stāsta L.Strade.

 

Mazāk savvaļā dzimušo teļu

Vilki šogad radījuši nopietnas problēmas arī Litenes pagasta zemnieku saimniecības "Sopuļi" saimniekam Gunāram Ciglim, kurš dabīgajās Pededzes pļavās izmitinājis savvaļas lopus un zirgus."Par to, ka kaitējumus sējumiem nodara meža cūkas, es pat vairs neuztraucos. Tā tas notiek katru gadu, tāpēc esmu ar to samierinājies. Daudz vairāk jākaro ar vilkiem. Nesen viens tika nošauts, bet ar to nedienas nebeidzas, jo salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, šogad savvaļas lopu ganāmpulkā teļu ir ievērojami mazāk. Govs, kurai dzimst teļš, šādos gadījumos aiziet projām no bara. Pēc piedzimšanas teļš vairākas dienas vēl ir nevarīgs un nespēj aizbēgt, tāpēc vilkiem šie teļi ir viegls ieguvums," stāsta G.Ciglis.

 

Saimnieks ir parakstījis līgumu ar medniekiem, ka atļauj medīt uz savas privātās zemes, tomēr pelēkie plēsēji ir gudri un tīšuprāt lodi nemeklē.

 

Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un uguns apsardzības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš stāsta, ka pagaidām ir nošauti tikai divi vilki.

 

"Mednieki jau nevar zināt, kurā brīdī un dienā vilks uzbruks lopiem, vai meža cūkas ieradīsies kartupeļu tīrumā. Par šo dzīvnieku parādīšanos saimniekiem pašiem ir jāinformē mednieki, kā arī jāslēdz apmedīšanas līgums. Lielākā daļa zemnieku tā arī rīkojas," bilst L.Kļaviņš.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas