Viss maksā – arī atkritumi

Iedzīvotājiem tomēr jāturpina šķirot atkritumus kaut vai tāpēc, lai iemācītos darīt to pareizi
Valsts ekonomiskā krīze ir skārusi arī Malienas sadzīves atkritumu poligonu, jo sadzīves atkritumu šķirošana SIA "Alba 5" šobrīd izmaksā salīdzinoši dārgāk nekā to savākšana un apglabāšana. "Tomēr tas nekādā gadījumā nenozīmē, ka iedzīvotājiem atkritumi vairs nav jāšķiro," atgādina SIA "Alba 5" valdes loceklis Aldis Amantovs. Arī otrreizējā atkritumu pārstrāde šobrīd nesedz atkritumu savākšanas izmaksas.

"Cilvēkiem nav pamata uzskatīt, ka atkritumu poligons ir peļņas ādere. Piemēram, 2008.gadā vien valstij esam samaksājuši 6,5 tūkstošus latu par dabas resursu nodokli. No šīs summas 60 procenti ir aizgājuši pašvaldībām," stāsta A.Amantovs.

Daudzums samazinās

Pagājušajā gadā uz Malienas atkritumu poligonu ir nogādātas 63 tonnas stikla; PET pudeles un plastmasas atkritumi - 40; papīrs un kartons - 140 tonnas.

"Diemžēl situācija atkritumu tirgū šobrīd ir mainījusies, piemēram, tonna stikla maksā 11 latus, bet kartons - 20 latus par tonnu. Par šo niecīgo summu kartons un plastmasa ir jāsavāc, vēlreiz jāpāršķiro ar rokām un jāsapresē. Cena neatbilst ieguldītajam darbam," uzskata A.Amantovs.

Konteinerus, kas domāti stiklam, iztukšo vidēji reizi mēnesī, bet konteinerus, kas domāti plastmasai un kartonam Gulbenē iztukšo katru nedēļu. "Taupības nolūkā kartonu, papīru un plastmasas atkritumus vedam ar vienu atkritumu savākšanas automašīnu. Pat tad, ja mēs vestu katra krāsainā konteinera saturu atsevišķi, strādnieki tos vēlreiz pāršķirotu," stāsta A.Amantovs.

Neprot šķirot

Diemžēl iedzīvotāji vēl nav iemācījušies šķirot atkritumus. "Ir cilvēki, kuri krāsainos konteinerus atrauj vaļā. Tiklīdz tas notiek, tajot tiek mesti visi atkritumi. Ir cilvēki, kuri regulāri pārbauda konteineru saturu un izsvaida sašķirotos atkritumus," stāsta A.Amantovs.

Zilais konteiners ir domāts tikai papīram un kartonam. Tajā met kartona kastes, avīzes un žurnālus. Nedrīkst mest saplacinātas piena un sulu pakas, netīru un slapju iepakojumu! Zaļais konteiners ir paredzēts tikai stikla iepakojumam - pudelēm un burkām. Tajā nevar mest spoguļstiklu, automašīnu stiklus, lustras, traukus, logu stiklus, jo tie nav iepakojums, tāpēc tie jāmet sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā. Dzeltenajā konteinerā, kas paredzēts plastmasas atkritumiem drīkst mest saplacinātas PET pudeles, tīrus polietilēna maisiņus, plēves, plastmasas kastes. Tajā nedrīkst mest jogurta, krējuma, margarīna trauciņus, rotaļlietas, eļļas un kečupa pudeles, saimniecības preces un sadzīves priekšmetus.PET un stikla pudelēm korķus un uzlīmes nost var neņemt. Vēlams speciālajos šķirošanas konteineros mest tikai tukšu iepakojumu, kā arī izlietoto iepakojumu pirms izmešanas izskalot, lai palikušās pārtikas produktu atliekas bojājoties neizplatītu nepatīkamu smaku.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas