Visvairāk interesē jautājumi par mantojumu

Notāru dienas Latvijā notiek jau ceturto gadu pēc kārtas
Latvijas notāri šogad turpina pirms četriem gadiem aizsākto tradīciju, no 16.līdz 19.martam rīkojot Notāru dienas, kuru laikā notāru birojos par brīvu sniedz skaidrojumus par cilvēkiem svarīgām un aktuālām juridiskām tēmām. Atbildes uz interesējošiem jautājumiem otrdien varēja saņemt arī gulbenieši, konsultējoties ar zvērinātu notāri Baibu Jaunbērziņu.

Pētījumu centrs "SKDS" nesen, veicot sabiedriskās domas aptauju, noskaidroja, ka gandrīz 90 procenti Latvijas iedzīvotāju šobrīd gribētu saņemt profesionāļu padomus par daudziem juridiska rakstura jautājumiem. Izprotot iedzīvotāju bažas un neziņu par nākotni, notāri šogad neizvirzīja noteiktu tēmu, bet bija gatavi konsultēt cilvēkus par jebkuru juridiska rakstura jautājumu.

 

Interese ļoti liela

Gulbenē iedzīvotāju interese par iespēju konsultēties ar notāru tiešām bija liela. Kopumā laika posmā no pulksten 13.00 līdz 17.00 B.Jaunbērziņa konsultēja 32 cilvēkus. Kāda notāres birojā sastaptā sieviete laikrakstam atklāja, ka viņa vēlas noskaidrot atbildes uz jautājumiem par mantojuma tiesībām.

 

Viņa atzinīgi vērtēja, ka notāri ir raduši iespēju šajos spiedīgajos apstākļos cilvēkus konsultēt par brīvu.

 

 

"Pētījuma centra "SKDS" veiktās aptaujas rezultāti liecināja, ka pašreiz aktuālākie jautājumi sabiedrībā ir par darba tiesībām, nekustamo īpašumu, banku lietām, mantojuma lietām un īres tiesībām. Pie mums par darba tiesībām nekonsultējās neviens cilvēks. Tas varbūt ir izskaidrojams ar to, ka cilvēki domā - notāri nav īsti kompetenti šajā jomā, taču notārs ir tāds pats jurists kā jebkurš cits. Pamatnostādnes mēs spējam sniegt arī šajās tiesībās. Cilvēkus visvairāk pie mums interesēja mantojuma lietas un lietas, kas saistītas ar nekustamo īpašumu - kā to iegūt, kā veikt kaut kādu darījumu ar to. Viena specifiska konsultācija bija par bērna aprūpes tiesībām, nedaudz arī par aizdevumiem un noguldījumiem," stāsta B.Jaunbērziņa.

 

"Konsultējoties par mantojuma lietām, cilvēkus interesēja, kādi ir termiņi, vai viņiem ir tiesības uz mantojumu, kādi nepieciešami dokumenti, kā arī tas, vai parādi ir arī mantojumiem. Varbūt agrāk cilvēki par to neaizdomājās, jo parādu bija mazāk, taču tagad parādās šāda tendence un daudziem cilvēkiem tas ir jaunatklājums, ka var mantot arī parādus."

 

Konsultējas gan veci, gan jauni

Notārei tika jautāts arī par izmaksām.

 

"Visas izmaksas ir strikti un nosauktas Ministru kabineta noteikumos. Vienīgais, kas katrā konkrētā lietā var mainīties, tie ir faktiskie izdevumi, kas ir saistīti ar dažādu vēstuļu, dokumentu, paziņojumu, izziņu prasīšanu," uzsver B.Jaunbērziņa.

 

"Cilvēki izteica prieku un pateicību, ka ir iespēja atnākt un uzzināt atbildes uz interesējošiem jautājumiem, ko ierobežotu finansiālo iespēju dēļ ikdienā viņi nespēj izdarīt. Turklāt konsultēties nāca gan gados jauni, gan arī veci cilvēki."

 

B.Jaunbērziņa uzskata, ka cilvēki, īpaši laucinieki, ir diezgan labi juridiski izglītoti.

 

"Laikam jau mūsu dzīve ir tāda, ka vismaz bez minimālajām juridiskajām zināšanām nevar iztikt. Protams, ir jautājumi, par kuriem cilvēkiem nav pilnīgas informācijas vai arī tā ir novecojusi," norāda B.Jaunbērziņa.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas