Vizīte pie ārsta būs dārgāka

Artis Stuburs: "Pacientu iemaksas ir kā aizsardzības mehānisms cilvēkiem, kuri daudz slimo."
Ja valdība apstiprinās Veselības ministrijas izstrādāto jauno pacienta iemaksu projektu, tad 1.februārī, ejot pie ģimenes ārsta, apmeklējot ārstu - speciālistu, kā arī ārstējoties slimnīcā, būs jāmaksā salīdzinoši vairāk.

Četras reizes dārgāk Paredzēts, ka par ģimenes ārsta ambulatoru apmeklējumu būs jāmaksā 1 lats, par speciālista apmeklējumu ambulatori - 5 lati, par ārstēšanos slimnīcā - 12 lati par diennakti. Mainītas arī pacientu iemaksas par diagnostiskajiem izmeklējumiem gan ambulatori, gan slimnīcās.

 

"Iemaksu pieaugums ir satraucošs, jo līdz šim par ģimenes ārsta apmeklējumu maksājam 0,50 latus, pie speciālista - 2 latus, par ārstēšanos slimnīcā diennaktī - 3 latus. Maksas palielinājums par ģimenes ārsta apmeklējumu šajos apstākļos ir saprotams, bet pieaugums no 2 uz 5 latiem par speciālista apmeklējumu, manuprāt, nav pieņemams, tāpat kā diennakts maksas slimnīcā četrkārtīgais palielinājums. Vienīgais pieņemamais risinājums varētu būt atsevišķu kategoriju atbrīvošana no pacienta iemaksas," spriež rajona padomes konsultants veselības aizsardzības un sociālajos jautājumos Artis Stuburs.

 

Pamatojoties uz paredzamo pacienta iemaksas palielinājumu, noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam jāmaksā ne vairāk kā 250 lati un pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem, un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem.

 

"Tiesa, arī šīs summas ir palielinātas. Būtībā šīs pacientu iemaksas ir kā aizsardzības mehānisms cilvēkiem, kuri bieži slimo. Tas nozīmē, ja pacients gada laikā ir samaksājis šo summu un var to apliecināt ar kvītīm vai čekiem, tad Veselības obligātās valsts apdrošināšanas aģentūra viņam izsniedz izziņu, ka vairāk nav jāmaksā," stāsta A.Stuburs.

 

Aprūpēs mājās

A.Stuburs pozitīvi vērtē mājas veselības aprūpes sistēmu, kas ir jauns pakalpojums, lai slimnīcas samazinātu pacientu ārstēšanas ilgumu, kā arī lai cilvēks pēc operācijām un citām kaitēm atveseļotos pierastajā vidē.

 

"Pagājušā gada oktobrī slimnīcas, kā arī sertificēti ārsta palīgi vai medicīnas māsas no pašvaldībām varēja pieteikties konkursam par veselības aprūpi mājās. Tie, kas pieteicās, šobrīd jau var slēgt līgumu ar aģentūru. Bažas rada fakts, ka kopējais finansējums šim pasākumam valstī ir nedaudz vairāk kā 326 000 latu, bet deficīts veselības aprūpes sistēmā ir 44 miljoni latu. Maksa par vienu šādu pakalpojumu diennaktī noteikta 8 lati. No slimnīcas izrakstītajam pacientam, kuru mājās apmeklē ārsta palīgs vai medicīnas māsa, lai veiktu, piemēram, pārsiešanu, injekcijas un tamlīdzīgi, par to nebūs jāmaksā," norāda A.Stuburs. No Gulbenes rajonā šo pakalpojumu veikšanai ir pieteikusies Gulbenes slimnīca, Baibas Mezītes ģimenes ārsta prakse Lizuma pagastā, Beļavas feldšerpunkts, kā arī Daukstu pagasta Staru feldšerpunkts.

 

"Pieteikšanās bija medicīnas iestāžu brīva izvēle. Iespējams, daudzi nepieteicās, jo nav atbilstības novērtējuma šim darbam, kā arī ir ierobežots finansējums šā pakalpojuma veikšanai," piebilst A.Stuburs.

 

Konkrētā pakalpojuma teritorijas ir sadalītas. Diemžēl konkrētas diagnozes, kad veicama šī mājas veselības aprūpe, ir ļoti ierobežota. Tie ir onkoloģiskie slimnieki, pacienti pēc operācijām un ar kustību traucējumiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas