Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

VSAA piedāvā sagatavot pilnvaras

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) pensionāri aktīvi interesējas par jauno pensijas apmēru pēc indeksācijas, un problēma esot tā, ka telefoniski šādas ziņas aģentūra nevar sniegt, tāpat arī skaidrot to pensionāra tuviniekiem.

“Fizisko personu datu aizsardzības likums atļauj ziņas par izmaksājamajām summām atklāt tikai pašam pensionāram, kad viņš uzrādījis personu apliecinošu dokumentu. VSAA darbiniekiem nav tiesību kādas summas nosaukt telefoniski, citiem cilvēkiem tās varam paziņot tikai likumos noteiktos gadījumos, tas ir, pensionāra pilnvarotajām personām,” uzsver VSAA Madonas reģionālās nodaļas vadītāja Maija Biezā. Viņa uzsver, ka likumdevējs ir paredzējis vairākas pilnvarošanas iespējas.

“Pēc Civillikuma pilnvarotā persona var vest noteiktas lietas ar speciālpilnvaru; pārzināt visas pilnvarotāja lietas ar universālpilnvaru; tikai zināmas lietas - ar ģenerālpilnvaru,” skaidro M.Biezā. Speciālpilnvara vai ģenerālpilnvara būs derīga izziņu saņemšanai, iesniegumu par izmaksas adreses maiņu, pensijas pārrēķinu gadījumā un tamlīdzīgi, ja tajā būs norādīts, ka persona, kurai pilnvara izsniegta, var kārtot tieši šādus jautājumus. Universālpilnvara ir derīga visu jautājumu kārtošanai.

“Kopš šī gada spēkā ir nākotnes pilnvarojums. Persona nosaka savu tiesību aizsardzību brīdim, kad pati nespēs saprast savu rīcību un vadīt savu darbību. Neiedziļinoties notāru un bāriņtiesu kompetences niansēs, jāpiebilst, ka šis pilnvarojums stājas spēkā tikai tad, kad likumā noteiktajā kārtībā atzīta cilvēka nespēja patstāvīgi rīkoties.”

Taču VSAA saviem klientiem piedāvā vēl kādu iespēju. Pensionāram jāierodas nodaļā kopā ar personu, kurai nolēmis uzticēt pieprasīt izziņas vai konsultācijas, un aģentūras darbinieks sagatavo pilnvaru, kas ir derīga tikai VSAA jautājumu kārtošanai.

“Ar šādu pilnvaru nevar pieprasīt pensiju ieskaitīt citas personas kontā, bet turpmāk var saņemt izziņas, pieprasīt, lai uz bankas kontu pārskaitīto pensiju nes mājās un tamlīdzīgi gan pats pensionārs, gan viņa pilnvarotā persona. Šādas pilnvaras sagatavošanai nepieciešama pensionāra un viņa pilnvarotās personas pase vai identifikācijas karte. Pilnvaru sagatavojam dažu minūšu laikā,” uzsver M.Biezā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas