Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemeņu laiks ir sācies

Par to, ka ir sācies zemeņu laiks, liecina zemeņu audzētāju piedāvātās ogas gan pilsētas centrā pie lielveikala “Maxima”, gan Gulbenes tirgū.

Pircējiem ir iespējams izvēlēties, kādas zemenes pirkt, jo tiek pārdotas ne tikai Latvijas zemeņu platībās audzētās, bet arī poļu un lietuviešu ogas, kas ir salīdzinoši lētākas, bet nekādā gadījumā nevar konkurēt ar vietējām zemenēm, kas ne tikai smaržo, bet arī garšo labāk.

 

Pirmo zemeņu ražu Gulbenē pircējiem piedāvāja arī Vizbulīte Ješkina no Rankas pagasta, kura ar šo rūpalu nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. Cilvēki labprāt interesējoties, no kurienes ogas atvestas, par kādu cenu tiek pārdotas, bet diemžēl visu nosakot naudas maka saturs. Daudzi  bilstot, ka gribētu ogas nopirkt, bet nevarot to atļauties.


”Pērn pirmās ogas bija ļoti lielas, bet šogad tās ir salīdzinoši mazākas, jo augsnē trūka mitruma. Cenšamies zemeņu platības laistīt, bet cik tad uz pannas var uzliet. Ja nebūtu bijis sauss, ogu raža būtu ļoti laba,” stāsta zemeņu audzētāja. V.Ješkina iecerējusi šogad zemeņu stādījumus paplašināt, lai varētu kultivēt jaunas šķirnes. Viņa stāsta, ka arī šogad varot lepoties ar sešām jaunām zemeņu šķirnēm, piemēram, ‘Eliani’, ‘Kimberly’, ‘Saulene’, ‘Elkat’ un citām. Pagājušajā pavasarī viņa iestādījusi dažus desmitus šo šķirņu stādu, bet jau augustā tām atvēlētas vairākas dobes. Ja kāda no jaunajām šķirnēm sevi nav attaisnojusi, ogu audzētāja uz brīnumiem necer, bet no tās atsakās. Lai tik daudz nevajadzētu noņemties ar zemenāju ravēšanu, ogas būtu tīrākas, kā arī augsnē ātrāk pavasaros iesiltu, bet ziemā zemenes labāk pārziemotu, audzētāja izmanto polietilēna plēvi. Viņa šogad pat iegādājusies salīdzinoši labāku un dārgāku plēvi, lai varētu salīdzināt, kura labāka. Tiekot izmantota arī agroplēve. Tiem, kas vēl tikai nolēmuši pievērsties zemeņu audzēšanai, V.Ješkina iesaka zemenes stādīt augustā, jo tad līdz pirmajam salam tās spēj labi iesakņoties un jau nākamajā gadā dod pirmo ogu ražu. Zemenes labi ražojot pirmos trīs gadus, tad pēc ražas novākšanas tās likvidējot.


Pircēji jau paspējuši nogaršot arī Rankas pagasta “Kalnapakalniešos” audzētās zemenes. Saimniece Gunta Kalniņa stāsta, ka ogu ātrākai nogatavināšanai nekādus pārsegumus neizmantojot, bet paļaujoties tikai uz sauli, jo saulē gatavojušās zemenes esot daudz saldākas un garšīgākas.


Aivars Maltavnieks pirmo ogu ražu uz Gulbeni bija atvedis no Alūksnes novada Trapenes, kur zemenes viņš audzē hektāru lielā platībā. Sava novada ļaudīm Aivars zemenes sola piedāvāt pēc Jāņiem. Arī viņš atzīst, ka zemeņu raža sausuma dēļ ir padevusies slikta. “Cenšos zemenes laistīt, bet visu platību nolaistīt nav iespējams. Laikam ir vajadzīga spēcīgāka laistāmā iekārta,” spriež zemeņu audzētājs. Lai pasteidzinātu ogu ienākšanos, viņš daļai zemenāju uzlicis agroplēvi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas