Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemes reforma tuvojas nobeigumam

Lai īstenotu zemes reformu un privatizāciju, izstrādātu zemes un citu nekustamo īpašumu valsts kadastru, uzmērītu zemes robežas, novērtētu nekustamos īpašumus, veiktu zemes pārraudzību un kontrolētu zemes izmantošanu, sertificētu un licencētu mērniekus, 1992.gada decembrī tika pieņemts likums par Valsts zemes dienestu. 20 gadu laikā Valsts zemes dienests ir attīstījies no cirkuļa līdz digitalizācijai. Ieviestas modernas informācijas sistēmas. Nobeigumam tuvojas zemes reforma. Vairāk foto šeit.

Jāpabeidz zemes reforma Piedaloties septiņu novadu pārstāvjiem, pagājušajā nedēļā Gulbenē notika Valsts zemes dienesta 20 gadu jubilejai veltīts pasākums. Tajā dienesta ģenerāldirektora vietniece attīstības jautājumos Līga Jurjeva un Vidzemes reģionālās nodaļas vadība tikās ar sadarbības partneriem.

 

"Līdzšinējie 20 darba gadi Valsts zemes dienestā man ir līdzinās lielai pieredzes skolai. Tie ir bagāti ar jaunām atziņām, kas devušas pamatojumu tam, cik ļoti mums ir vajadzīgs zemes dienests. Esmu lieciniece tam, kā par realitāti Latvijā kļuva personas īpašuma tiesības uz zemi, kā dienesta pārziņā tika pārņemtas pagastu zemes komisiju lietas un daudziem citiem procesiem," atceras Valsts zemes dienesta Vidzemes reģionālās nodaļas Gulbenes biroja vadītāja Līvija Safronova.

 

Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma formēšanas departamenta Zemes reformas procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne atzina, ka šī nav pati ilgākā zemes reforma, bet ir pašvaldības, kur vēl ir daudz darba, lai varētu teikt, ka reforma ir pabeigta. Piemēram, Gulbenes novadā vēl 634 gadījumos ir jāpieņem lēmums par zemes lietošanas tiesību izbeigšanu un zemes piekritību. Pilsētās zemes reforma ir jāpabeidz līdz 2014.gada 30. novembrim. To paredz pagājušā gada decembrī pieņemtās izmaiņas Zemes reformas pabeigšanas likumā. Speciāliste atzinīgi vērtēja faktu, ka Gulbenes novada pašvaldības zemes reformu plāno pabeigt jau šā gada augustā.

 

"Reforma būs pabeigta tad, kad Ministru kabinets pieņems rīkojumu par zemes reformas pabeigšanu pilsētās un laukos," norāda J.Mierkalne.

 

Domā par klientu ērtībām

Arvien lielāku nozīmi dienesta darbā iegūst jaunās informācijas sistēmas, piemēram, kadastra datu aktualizēšanā un īpašumu reģistrācijas procedūru vienkāršošanā. Uzskatāmi tika skaidrots, kādi būs nekustamo īpašumu īpašnieku ieguvumi pēc apgrūtināmo teritoriju informācijas sistēmas ieviešanas, kā arī pēc būvniecības informācijas sistēmas un citu jauno valsts informācijas sistēmu izveides, piemēram, būvju datu reģistrēšanā un nekustamā īpašuma objekta apgrūtinājumu noteikšanā. Auditorijā izskanēja atzinīgi izteikumi, ka jauno sistēmu ieviešana dienesta darbā īpašniekam ļaus ietaupīt laiku, kā arī pasūtīt un saņemt dokumentus elektroniskā formā attālināti savā darba vietā. Īpašniekiem nebūs jātērē savi līdzekļi un jāpasūta apgrūtinājumu plānu sagatavošana mērniekiem.

 

"Ja arī visas pašvaldības sāks lietot un reģistrēt datus par būvēm Ekonomikas ministrijas izstrādātajā būvniecības informācijas sistēmā, tad šos datus Zemes dienests saņems no šīs sistēmas. Tas nozīmē, ka būvju īpašniekam vairs nebūs jānāk uz dienestu un jāpasūta būvju kadastrālā uzmērīšana," norāda L.Jurjeva. Ir plānots kadastra datus nodot uz zvērinātu notāru informācijas sistēmu tiešsaistes režīmā, lai notāri tos varētu izmantot savu amata pienākumu pildīšanā. Rezultātā īpašniekiem vairs nebūs jānāk uz zemes dienestu, lai saņemtu papīra dokumentu mantojuma lietas kārtošanai.

 

Pateicas sadarbības partneriem

Pasākumā dienesta vadība pateicās saviem esošajiem un bijušajiem Gulbenes biroja darbiniekiem, pašvaldībām un citiem sadarbības partneriem, kas devuši ieguldījumu Zemes dienesta darba kvalitātes veicināšanā. Valsts zemes dienesta Pateicības rakstu un piemiņas velti saņēma arī Gulbenes novada dome par labu sadarbību un atsaucību semināru rīkošanā. Tās izpilddirektore Sarmīte Krišāne savukārt pateicās dienesta vadībai. Piemiņas velti saņēma arī Gulbenes Zemesgrāmatu nodaļas vadītāja Inese Čakša. Savukārt SIA "Metrum" sertificētais mērnieks Noldis Ieleja saņēma dienestam neraksturīgu dāvanu - recepšu grāmatu, kurā apkopotas dienesta darbinieku piedāvātās ēdienu pagatavošanas receptes.

 

Prezentē unikālu izdevumu

Tika atklāta izstāde "Zemes reformas Latvijā 20. un 21.gadsimtā. Mērniecība no cirkuļa līdz digitalizācijai" un ekspozīciju "Garāk, smagāk, ilgāk". Izstāde vēl šodien ir aplūkojama Gulbenes novada telpās. Bija iespējams iepazīties ar dienesta izdoto grāmatu "Zemes reforma - atslēga uz īpašumu". Tas ir unikāls izdevums, kas nebūs nopērkams grāmatnīcās, bet kā dāvanu to saņems visas Latvijas pašvaldības. Izdevumu veidojis 15 autoru kolektīvs - galvenokārt dienesta ilggadējie darbinieki, kā arī pieaicinātie eksperti. Tajā atklāta zemes reformas procesa attīstība vairāk nekā 20 zemes reformas īstenošanas gados. Tā satur plašu statistisko informāciju, kā arī normatīvo aktu kopumu. Izdevums uzskatāms par rokasgrāmatu, strādājot pie dažādiem zemes reformas jautājumiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas