Zemnieku darbu novērtē

Biruta Reizniece: "Mēs pirmo reizi 11 gados izjūtam, cik labi ir būt kooperatīva biedram."
Lizuma pagasta zemnieku saimniecības "Cīruļi" saimnieki Biruta un Modris Reiznieki apbalvoti ar Zemkopības ministrijas Atzinības rakstu par centīgu darbu un nozīmīgu ieguldījumu lauksaimniecības attīstībā. "Uzskatu, ka Atzinības raksts ir visas ģimenes nopelns, jo esam ģimenes uzņēmums. Mums palīdz arī abi dēli," saka saimniecības īpašniece B.Reizniece.

11 gadu vēsture Saimniecības pastāvēšanas vēsture ir rakstāma ar divciparu skaitli - tā dibināta 1998.gadā. Savulaik "Cīruļos" 6 hektāru platībā audzēti kartupeļi, bet šobrīd galvenās ražošanas nozares ir piena lopkopība un graudkopība.

 

"No kartupeļu audzēšanas atteicāmies, jo tad, kad Alvis Pūcītis pārdeva kartupeļu pagrabu, mums vairs nebija, kur glabāt izaudzēto ražu," atteikšanos skaidro Biruta.

 

Sējumu platībām saimnieki atvēlējuši kopumā 100 hektārus, bet zālājiem - 33 hektārus. Neiztiekot arī bez nomātajām platībām. Ja vien ar laiku situācija lauksaimniecībā uzlabosies, saimnieki ir gatavi tikt galā pat ar 200 hektāriem.

 

Iesaistās kooperatīvā

Biruta priecīgi stāsta, ka esot sācies govju atnešanās laiks, tāpēc šobrīd konkrēti nemaz nevarot nosaukt lopu skaitu.

 

"Ganāmpulkā bija daudz grūsno telīšu, jo cerējām, ka izdosies veiksmīgi pārdot, bet par tādu cenu, kā tās reāli maksā, nav iespējams pārdot, bet arī par pusvelti atdot negribējām. Arī piens pamazām kļūst dārgāks, tāpēc jaunās gotiņas paturēsim paši. Šobrīd kūtī ir apmēram 50 dažāda vecuma lopi, starp kuriem 24 ir šķirnes slaucamās govis. Šā mēneša laikā šis skaits varētu sasniegt 30," stāsta Biruta.

 

"Cīruļi" ir iesaistījušies lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā "Māršava", kas izveidots Valmieras novadā un nodarbojas ar piena pārdošanu. Biruta ir kooperatīva valdes locekle.

 

"Kooperatīvā iestājāmies tad, kad akciju sabiedrība "Cesvaines piens" atteicās pieņemt no mums pienu. Pēc piena "Māršava" pie mums brauc katru otro dienu un tālāk to pārdod "Rīgas piena" kombinātam. Par pārstrādei nodoto pienu mums maksā neatkarīgi no nodotā piena daudzuma, kā tas ir citur. Mēs pirmo reizi šajos 11 gados izjūtam, cik labi ir būt kooperatīva biedram," stāsta Biruta.

 

Šobrīd pārdienās tiek nodoti vairāk nekā 800 litri piena. Piena litra cena tuvojas 20 santīmiem. Saimnieki uzskata, ka nelielai saimniecībai iesaistīšanās šādā kooperatīvā ir izdevīga, lai gan savulaik pret to izturējušies skeptiski.

 

Ziemassvētkos - bez kredītiem

"Cīruļu" saimnieki atzīst, ka šogad graudi jāpārdod par mazu cenu. Saimniecībā audzē kviešus un miežus, kā arī rapsi. Par tonnu kviešu samaksāti 60 lati, bet par tonnu miežu - 55 lati.

 

"Esam arī graudu kooperatīva "Latraps" biedri. Tas ir izdevīgi, jo saņemot Eiropas fondu atbalstu, tas ir pluss," piebilst Biruta.

 

Saimnieki priecājas, ka šajos Ziemassvētkos viņiem patiešām būs lieliska dāvana, proti, decembrī bankā tiks samaksāta pēdējā kredīta summa. "Cīruļos" nākotnes plānus kaļ ļoti objektīvi, izvērtējot pašreizējo rocību un nākotnes iespējas.

 

"Ir realizēts tikai viens "Sapard" projekts, iegādājoties lauksaimniecības tehniku, bet lopkopībā šo gadu laikā esam ieguldījuši ļoti maz, jo sākotnēji nebijām pārliecināti, ka attīstīsim šo ražošanas nozari, zemo piena cenu dēļ," atzīst Biruta un Modris.

 

Viņi nav atmetuši domu, ka varbūt nākotnē izdosies iegādāties jaunu graudu novācamo kombainu, pie nosacījuma, ka neatteiksies no graudkopības. Ja izvēle kritīs par labu lopkopībai, tad nāksies būvēt jaunu novietni lopiem, lai gan dēli sliecas par labu labības audzēšanai.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas