Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemnieku saimniecība "Augstkalni" izceļas ar augstu izslaukumu no govs

Lizuma pagasta zemnieku saimniecība “Augstkalni”, kur saimnieko pieredzējušās lauksaimnieces Ineses Bergas ģimene ir septītā lielākā saimniecība Latvijā, kas ražo bioloģisko pienu. Starp lielajiem slaucamo govju ganāmpulkiem šajā saimniecībā ir iegūts lielākais izslaukums no govs valstī. To pārtrumpo tikai dažas mazās saimniecības.

Saimniecība “Augstkalni” nodarbojas ne tikai ar piena, bet arī ar gaļas lopu audzēšanu. Tā ir stabils lauksaimniecības uzņēmums ar tendenci nemitīgi attīstīties.

“Augstkalnu” saimniece I.Berga stāsta, ka no govs gadā vidēji tiekot izslaukti 8525 kilogrami ar tauku saturu 4,3. Tālākai pārstrādei piens tiek nodots akciju sabiedrībai “Smiltenes piens”, akciju sabiedrībai “Rankas piens” un SIA “Skrīveru saldumi” konfekšu ražošanai. Piegādāts tiek tikai augstākā labuma piens. Šī sadarbība pastāv jau daudzus gadus. Ganāmpulkā šobrīd ir 168 slaucamās govis, bet pirms divdesmit gadiem “Augstkalni” bija Latvijas brūnās šķirnes saimniecība ar 64 slaucamām govīm. 

“Mums ir liela saimniecība, kurā saimniekojam visi kopā, darbus nedalot. Dodam darbu arī tiem Lizuma pagasta iedzīvotājiem, kuri vēlas kārtīgi strādāt. Tādi, kas grib saņemt tikai naudu, pie mums darbā netiek pieņemti. Mums saimniecībā ir jauni strādnieki, tāpēc viss ir labi,” saka I.Berga.

Kopš paša saimniekošanas sākuma lauksaimniece uzskata, ka ir jāsaimnieko reāli, katram projektam pretim liekot reālu saimniecības dzīvotspēju. Savulaik, kad pirms vairākiem gadiem, kad saimniecības modernizācijai tika iesniegts projekts par aptuveni 80 tūkstošiem latu, lai iegādātos jaunu lauksaimniecības tehniku – arklu, pļāvēju, presi un vēl citus lauksaimniecībā noderīgus agregātus, Inese savos izteikumos bija pārliecoša: “Ja saimniecība ir dzīvotspējīga, tad banka kredītu neatsaka, tikai zemniekiem nevajag grābt naudu, lai ierīkotu sev burbuļvannu.” Ka teiktais ir taisnība, pierāda arī šis augstais izslaukums.

I.Berga stāsta, ka šogad netaps neviens jauns projekts, jo par iepriekšējo Eiropas atbalsta maksājumu naudu ir iegādāta jauna lauksaimniecības tehnika lopbarības sagatavošanai. Tā ir “Class” tipa prese. Saimnieki uzskata, lai veiksmīgi strādātu, ir nepieciešama tehnika. Savukārt, lai lopi labi justos, tiem ir vajadzīga moderna mītne, tāpēc pirms aptuveni pieciem sešiem gadiem tapa projekts jaunas novietnes celtniecībai, kā arī pati novietne. Laikā, kad visi zūdāmies par slikto laiku, “Augstkalnu” saimniece bilst, ka vasara vēl tikai sākas un arī lietus tai piestāv. Viņasprāt, daudz sliktāk būtu, ja viss izkalstu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas