Zinātniece izglīto novadniekus 1

Mājsaimniecības atkritumu apsaimniekošanas eksperte, fizikas zinātņu doktore Rūta Bendere piekritusi dāvināt novadniekiem savas zināšanas. Šonedēļ viņa Gulbenes novadā uzstājas ar lekcijām 15 reizes, tiekoties gan ar bērniem, gan ar pieaugušo auditoriju.

“Viņai ir nekustamais īpašums Tirzas pagastā, Vecadulienā. Apsveicami, ka viņa vēlas savās zināšanās dalīties ar novadniekiem,” “Dzirkstelei” saka novada domes izpilddirektore Sarmīte Krišāne.


Atkritumu dedzināšana padara mūs slimus Pirmdien R.Bendere ar saviem kolēģiem viesojās Lizuma pagastā, kur gan uz tikšanos bija atnākuši knapi 10 interesentu. Lektore izdalīja klātesošajiem uzskates materiālu, kas sadarbībā ar Vides aizsardzības fondu ir tapis izplatīšanai tieši Gulbenes novadā. Bukletu sagatavojusi un izdevusi Atkritumu saimniecības asociācija, kuras valdes priekšsēdētāja ir R.Bendere.


Sarunā ar lizumniešiem ekspertei bez pūlēm izdevās visus pārliecināt, ka arī lauku cilvēki ir atkritumu radītāji, kaut arī bieži vien to negrib atzīt. Katram valsts iedzīvotājam atkritumu “grozā” gadā iekrājas aptuveni 250 kilogramu mājsaimniecībā radušos atkritumu, uzsvēra R.Bendere.


Zinātniece skaidroja, ka kaitīga cilvēka veselībai ir sadzīves atkritumu dedzināšana vai norakšana zemē, jo kaitīgās vielas iesūcas ne tikai vidē, bet arī paša cilvēka šūnās. R.Bendere detalizēti skaidroja, ka atkritumu šķirošanai katrā mājsaimniecībā ir jānotiek vismaz 5 grupās – bioloģiskie atkritumi, papīrs un kartons, plastmasa, stikls un pārējie nešķirotie (kuros neietilpst bīstamie) atkritumi. R.Bendere aicināja lauciniekus kompostēt bioloģiskos atkritumus un izmantot dārza mēslošanai. Eksperte arī uzlielīja SIA “Rubate”, kura ir vienīgā prot lietderīgi izmantot būvniecības atkritumus.


Lizumā skumst, atvadoties no SIA “ZAAO”

Lizumniešiem jautājumu bija maz, galvenokārt tehniskas dabas, un uz tiem atbildēja lielākoties SIA „Vides pakalpojumu grupa” pārstāve Marina Andrejeva un novada domes Īpašumu pārraudzības nodaļas speciālists Jānis Šmoteks. Sarunu noskaņa bija lietišķa un vērsta uz sadarbību, kaut arī lizumnieši atzina, ka nav viegli pieņemt jauno atkritumu apsaimniekotāju, jo pagastā bija laba sadarbība ar iepriekšējo pakalpojumu sniedzēju – SIA “ZAAO”.


Atkritumu apsaimniekošanas informatīvās nedēļas norisi Gulbenes novadā atbalstījusi vietēja pašvaldība.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

yyy

Nez ka atkritumu apsaimniekotaji ir pabalstijusi vinu,lai sadi propogandetu cilvekiem.Protams ,kaitigi dedzinat un aprakt,labak maksat bargu naudu ,lai aizved atkritumus,nevis pa velti sadedzinat.Tik maksajat duraki cilveki-maksajat ,maksajat.(sory-nedarbojas garumzimes)Ka esmu dedzinajusi darza atkritumus,papirus,plastmasu un visu citu,kas deg,ta ari dedzinasu,retak bus jaizved maksa konteiners.

pirms 6 gadiem, 2014.11.18 19:22

Vietējās ziņas