Zintis Vībāns: “Gulbenē nebija politiska siltuma tarifa” 4

Gulbenes pilsētas domes deputāts Zintis Vībāns, kas līdz 1.maijam vadīja SIA "Vidzemes enerģija". Viņam kā ekspertam "Dzirkstele" jautā, vai patiešām pilsētā siltumapgādes nodrošināšanai šajā sezonā ir vajadzīgs gāzes katls.

"Siltuma var pietrūkt," saka Z.Vībāns par gaidāmo ziemu un apkures sezonu Gulbenē, izmantojot esošās katlumājas.

 

Visa vaina esot tur, ka faktiksi jau līdz 1.novembrim Gulbenē, Nākotnes ielā, bija jābūt uzceltai jaunajai ar šķeldu kurināmajai katlumājai. Taču tagad skaidrs, ka šādos termiņos iekļauties nav iespējams. Tāpēc esot vajadzīgs pagaidu variants. SIA "Vidzemes enerģija" izraudzījusies šādu variantu - katlu, kuram par kurināmo izmantojama sašķidrinātā gāze.

 

Z.Vībāns uzsver, ka Gulbenē centralizētajai siltumapgādei ir pieslēgti jauni objekti gan pilsētas centrā, gan Vecgulbenes muižas virzienā. Ir paveikts darbs, lai pilsētu atslogotu no piesārņojuma, ko agrāk radīja mazās katlumājas. Tas, kā norāda Z.Vībāns, ir ieguvums, kas jānosargā.

 

Kāpēc nolēma aiziet no amata?

Z.Vībāns uzsver, ka uzņēmumā "Vidzemes enerģija" viņam nekas nav piederējis un nepieder. Z.Vībāns nekad nav bijis SIA "Vidzemes enerģija" īpašnieks, bet tikai izpildītājs - direktors. Viņam nepieder neviens siltumtrases centimetrs pilsētā, neviens siltummezgs vai siltummaiņas detaļa, neviena katlumāja un neviens katls, kas nodrošina centrālapkuri Gulbenē. Visas šādas baumas viņš kategoriski noraida.

 

Aiziešanu no "Vidzemes enerģijas" Z.Vībāns komentē tā: "Bija tikai trīs iespējas: strādāt tā, kā es uzskatīju par vajadzīgu un iespējamu; strādāt tā, kā vēlas uzņēmuma saimnieks, vai aiziet no darba. Es nevarēju sevī rast kompromisu un biju nemierā ar to, kā rit darbs, jo es tomēr biju atbildīgs par uzņēmumu, jo vajadzēja celt jaunu katlumāju, sāka pietrūkt siltuma jaudas, pieslēdzoties jauniem siltuma patērētājiem, bet īpašnieki naudas līdzekļus nepiešķīra būvniecībai, līdz ar to nevarēju realizēt to, kas ir nepieciešams pilsētas iedzīvotājiem siltums, tāpēc arī nolēmu atstāt amatu. To vēlējos darīt jau pērn septembrī, arī tika iesniegts atlūgums par aiziešanu no darba. Taču mani pierunāja palikt darbā, jo uzreiz nebija, kas stātos manā vietā. Tā es paliku "Vidzemes enerģijas" vadītāja amatā līdz 1.maijam."

 

Kā tarifu ietekmē pašvaldība?

"Arī šobrīd Gulbenē nav politiska siltuma tarifa. Arī iepriekš tas tāds nekad nav bijis," saka Z.Vībāns.

 

Viņš skaidro, ka pašvaldība siltuma tarifu ietekmēt var tikai vienā ziņā. "Vidzemes enerģija" nomā no Gulbenes pilsētas domes siltumtrases un Nākotnes ielas katlumāju. Pašvaldība nosaka, cik lielu vai mazu vēlas šo nomas maksu. Lūk, arī visa ietekme.

 

Tarifs atpalika no reālās situācijas

"Ja Gulbenē pagājušās apkures sezonas sākumā būtu bijis spēkā 28,16 latu tarifs par megavatstundu siltuma (bez pievienotās vērtības nodokļa), tad šodien būtu citādāk. Būtu pieticis naudas. Taču jaunais tarifs stājās spēkā tikai 25.februārī. Kamēr tiek apstiprināts tarifs, paiet 90 dienas," skaidro Z.Vībāns. Uzņēmumu "Vidzemes enerģija" finansiāli negatīvi iespaidojusi arī samērā siltās aizvadītās ziemas. "To jau nevar prognozēt, kāda būs ziema. Bijām rēķinājušies, ka tā būs aukstāka," saka Z.Vībāns.

 

Austriešu katliem ir dūmeņi!

Z.Vībāns arī noraida baumas par to, ka Gulbenē, R.Blaumaņa ielas katlumājā, izvietotie trīs austriešu katli nebūtu izmantojami. Tie esot darba kārtībā un tos var izmantot jebkurā brīdī, dodot 1,5 megavatu jaudas siltuma.

 

"Šie katli laika periodam, kad tika iegādāti, bija ļoti vajadzīgi, arī šobrīd, manuprāt, tie būs ļoti vajadzīgi, lai papildus piekurinātu, ja iestājas auksts laiks, tas ir, virs -20 grādiem," saka Z.Vībāns. Katram katlam ir savs dūmenis. Tā ka neatbilst patiesībai baumas, ka šiem katliem neesot skursteņu.

 

Šie katli ir SIA "Vidzemes enerģija" īpašums.

 

Fakti uzziņai

* Siltuma tarifu var mainīt biežāk nekā reizi gadā?

 

*Ja objektīvu faktoru ietekmē siltumapgādes uzņēmuma pamatotas izmaksas pieaug vairāk nekā par 5 procentiem no sākotnējā aprēķinā paredzētajiem, siltumenerģijas tarifus pārskata (no MK noteikumiem "Sabiedrisko pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika pašvaldību regulējamās nozarēs").

Pievieno komentāru

Komentāri 4

ha ha...

jaa pe.... inj.. sapratu gan/... te bij rakssts dzirkstelee kaadu laiku atpakal... un visi raudaaja kaa, tik nokaast no iedziivotaavien bijushais izpildirektors.. nu ir mainiijies viss un visi raud vgeel vairaak... ha ha ha... TO pe... inj.. raudi arii tu!!!! un maksaasi....

pirms 12 gadiem, 2008.09.17 16:10

to ha ha

Tu pats vispaar saprati,ko tu tur uzrakstīji?

pirms 12 gadiem, 2008.09.17 11:18

ha ha....

nu lielie ***eeji.. atceraas sarunu... par siltumu.. kas saistiita ar Vībana kungsu, ipashnieks u.t.t. visi ieberzaas un ka ir jauns izpilddirektors.. un NERAUDAT!!! neraudat................. un maksaasiet

pirms 12 gadiem, 2008.09.16 19:25

zoss

vai tikai gāzes katlu nevajag tālab, lai siltuma tarifu Gulbenē mainītu nevis 1x, bet 2x gadā?

pirms 12 gadiem, 2008.09.15 17:25

Vietējās ziņas