ZZS - pašpārliecināti un odiozi 6

“Zaļo un Zemnieku savienība” (ZZS) ir šobrīd Latvijā pie varas esoša politiskā apvienība ar  57 gadus veco Ministru prezidentu Māri Kučinski priekšgalā. Viņš arī ir un paliek apvienības izvirzītais kandidāts uz premjera amatu jaunajā valdībā pēc 13.Saeimas vēlēšanām.
“Pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas ZZS startēs Saeimas vēlēšanās kā premjera partija,” akcentē “Diena”. 13.Saeimas vēlēšanām gatavojoties, ZZS šobrīdējie deputāti ir iesnieguši grozījumus Satversmē par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Citas partijas apjēgušas, ka tas ir trumpis, un nesteidzas piekrist ZZS viedoklim.

ZZS ir dibināta pirms 16 gadiem, gatavojoties startēt 8.Saeimas vēlēšanās. Apvienībā sākotnēji iekļāvās “Latvijas Zemnieku savienība” (kura jau kopš Latvijas atjaunotās brīvvalsts sākuma aktīvi darbojas arī Gulbenes novadā) un “Latvijas Zaļā partija”. Turpmākajos gados apvienības pārstāvji visu laiku ir bijuši vai nu pie varas, vai valdības sastāvā, vai tās priekšgalā. Ar ZZS sadarbojas arī trīs reģionālās partijas - “Liepājas partija”, “Latvijai un Ventspilij”, “Daugavpils novada partija”, kā arī “Līvānu biedrība”.

ZZS elektorāts vienmēr ir bijuši lauku cilvēki un zaļi domājošie pilsētnieki. Taču  apvienībai un tās pārstāvjiem ir savas ēnas puses. Piemēram, nupat klajā nācis skandāls sakarā ar Jūrmalas domes priekšsēdētāja, 49 gadus vecā Gata Trukšņa (ZZS) KNAB konstatēto dzīvi pāri līdzekļiem, kā arī aizraušanos ar kokaīnu. Vai partijas iekšienē to nemanīja vai pievēra acis? 2017.gada pašvaldību vēlēšanās ZZS Latvijā ieguva 157 deputātu vietas. Tā ir reāla vara reģionos, arī Gulbenes novada pašvaldībā, kur no 17 deputātiem 6 ir ievēlēti no ZZS. Šobrīd valdībā strādā pieci ZZS ministri – aizsardzības, finanšu, satiksmes, zemkopības un veselības. Viņi kandidē arī 13.Saeimas vēlēšanās.  ZZS vienmēr bijusi varas virsotnē. Kur vara, tur nauda. Jau 2011.gadā “Diena” publicēja rakstu, kurā “Sabiedrība par atklātību “Delna”” norādīja: apšaubāmas reputācijas deputātu kandidātu visvairāk ir ZZS. “Delna” tolaik vainoja ZZS arī par administratīvo resursu izmantošanu savā labā.

Strīdos neiesaistās, labāk uzdzied
Veiktā Saeimu balsojumu analīze atklāj norādes par saskaņotu ZZS rīcību ar “Saskaņu”. Žurnāla “Ir” 2017.gada vasarā publiskotās oligarhu sarunas apliecina rīcības saskaņošanu starp ZZS sastāvā darbojošos 65 gadus veco partijas “Latvijai un Ventspilij” pārstāvi, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu, 48 gadus veco uzņēmēju Aināru Šleseru un 59 gadus veco 12.Saeimas deputātu, “Saskaņas” frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču. Zīmīgs ir A.Lemberga citāts no “Rīdzenes sarunām”. “Esmu definējis, ka “zaļajiem zemniekiem”, jāņem vērā sekojošs apstāklis: starp tiem, kas ievēlēti, nedrīkst būt tādi, kas aiz savas ideoloģiskās pārliecības vai pagātnes nevar veidot koalīciju ar “Saskaņu”.”

Portāls “Pietiek.com” nupat saistībā ar gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām paudis: “Aivars Lembergs ir pārbijies: ZZS vietu koalīcijā ar “Saskaņu”, iespējams, ieņems “KPV LV”.”

“Liktenis dod iespējas, nevis garantijas” - šāds virsraksts ir intervijai ar M.Kučinski, kas lasāma gulbeniešu pastkastītēs nonākušajā drukātajā ZZS reklāmas izdevumā. Tur premjers atklāj savas izturības recepti, jo, kā izrādās, prot neko “neņemt galvā”. Uz cilvēciskajām lasītāja stīgām mēģina spiest arī pārējās tur lasāmās intervijas ar zīmīgiem virsrakstiem: “Jūs varat zaudēt visu, kas jums ir” (saruna ar  52 gadus veco aizsardzības ministru Raimondu Bergmani), “Neizaugt par mīkstčauļiem” (saruna ar 56 gadus veco 12.Saeimas deputātu Aināru Mežuli).

Priekšvēlēšanu kampaņai ZZS, kā arī tās deputātu kandidāti aktīvi izmanto sociālos tīklus. Zīmīgs ir video, kurā ir skaisti dabasskati, cilvēki un arī premjers, spiežot uz emocijām, pasaka vienu teikumu: “Mēs esam latvieši.” Kā sacīt jāsaka, pārējais ir pateikts bez vārdiem. Šajā pieejā, kuru var uzskatīt arī par banālu, tāpat iekļaujas 66 gadus vecais ZZS frakcijas priekšsēdētājs 12.Saeimā Augusts Brigmanis. Internetā skatāmais video ar viņa dalību pieteikts šādiem vārdiem - “Arī turpmāk ZZS rīkosies Latvijas interesēs”.

Sociālajos tīklos var izsekot arī partiju savstarpējai komunikācijai. Kontekstā ar Maskavas kremli vairākas tā sauktās latviskās partijas norāda arī ZZS virzienā. Ne tik tieši, bet savā “Facebook.com” profilā “Progresīvie” izplatīja uzsaukumu pārējām partijām nesadarboties ne ar “Saskaņu”, ne ZZS – raksta “Re:Baltica.lv”. A.Brigmanis atbild īsi: “Viņiem skauž!” Kopumā izskatās, ka ZZS pirms 13.Saeimas vēlēšanām pretstatā konkurentu histērijai izturas mierīgi. Reklāmai apvienība izmanto vecvecās metodes – iedzīvotāju pastkastītes, vides plakātus, kultūras namus un tikšanās, arī koncertus par brīvu, kuros uzstājas aktieris Guntis Skrastiņš un viņa draugi (liecina ZZS informācija “Facebook.com”). Koncerta nosaukums - “Es gribu dzīvot un dziedāt Latvijā”.

Sola stabilitāti, dzīves kvalitāti
ZZS savu priekšvēlēšanu programmu sāk “ar pārliecību” un solījumiem “katram Latvijas iedzīvotājam”. Izvirzītās prioritātes ir: “vienlīdzīgākas iespējas visiem, tautsaimniecības attīstība un valstiskuma stiprināšana”.

Valstiskumu ZZS vēlas stiprināt gan ārēji, gan iekšēji – ar kultūras tradīcijām, latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas lietošanu un attīstību, kā arī, novēršot funkciju dublēšanos, veicinot sadarbību starp valsts, pašvaldību institūcijām un sabiedrību. 

“Re:Baltica”, analizējot partijas darbus, uzsver vairākas lietas, ko vēlētāji nedrīkstētu aizmirst. ZZS ar “Saskaņu” noturēja Ingunu Sudrabu kā parlamentārās komisijas vadītāju oligarhu sarunās, kurās pati pieminēta, nosargāja Jāni Dūklavu pēc “Rīdzenes sarunu” atziņām par “limončiku” vērtu zemes īpašumu Rīgas ostā, palīdzēja izplosīt radio un TV regulatoru, iestājās pret mediju kropļojošu pašvaldības avīžu aizliegšanu, iestājās par Ingas Koļegovas apstiprināšanu VID vadītāja amatā par spīti meliem deklarācijā. Partija pieņēma ziedojumus no ABLV bankas,  lai gan banka jo tobrīd figurēja vismaz trīs skaļos naudas atmazgāšanas skandālos.

Šajās Saeimas vēlēšanās tie, kuri Gulbenes novadā vai Latvijā gribēs balsot par ZZS kā A.Lemberga p­ārstāvētu politisku spēku, viņu pašu deputātu kandidātu sarakstā neatradīs. A.Lembergs nekandidē. 

Premjers gan vēlēšanās kandidē. Ekonomists ar Latvijas Universitātes izglītību M.Kučinskis ZZS deputātu kandidātu sarakstā ir Vidzemes vēlēšanu apgabala “lokomotīve”. Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas publiskoto informāciju viņam ir 28 808 eiro parādsaistības. Vidzemes sarakstā ir arī spēkavīrs R.Bergmanis ar diviem maģistra grādiem – ķīmijā un sporta pedagoģijā. Šajā pašā vēlēšanu apgabalā startē 48 gadus vecais ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, kurš pēc izglītības ir agronoms, ar 31 748,73 eiro parādsaistībām.

ZZS Vidzemes sarakstā iekļauts 34 gadus vecais gulbenietis Daumants Dreiškens, kurš savulaik beidzis ģimnāziju Gulbenē. Gulbenieši ir pamanījuši, ka viņš ZZS Vidzemes deputātu kandidātu sarakstā ir pats pēdējais. D.Dreiškens par to “Dzirkstelei” saka: “Startēt Saeimas vēlēšanās nebija mana iniciatīva. Pats nepieteicos. Man piedāvāja iet sarakstā. Biju ar mieru. Pēdējais numurs sarakstā nav nekas slikts. Vēlētāja acīs jau parasti izceļas saraksta pirmie un pēdējie cilvēki. Un pastāv jau arī iespēja pievienot pluszīmi kandidātiem, kuri vēlētājam īpaši patīk, kā arī svītrot tos, kuri nepatīk.” Sev par labu viņš saka – būtu labi, ja Saeimā atrastos Gulbenes novada pārstāvis. Lai tas notiktu, viņam ar pluszīmju palīdzību būtu jāpakāpjas sarakstā uz augšu. Šobrīd D.Dreiškens joprojām ir Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas darbinieks.


Gulbene – ģeogrāfiskā krustpunktā

Kā redzat Gulbenes un novada nākotni?

Atbild partijas “Zaļo un Zemnieku savienības” Vidzemes deputātu kandidātu saraksta līderis Māris Kučinskis:

- Gulbene ir nozīmīgs Latvijas reģiona centrs, kurā sekmīgi mijiedarbojas lauki un pilsēta. Kokapstrāde, spēcīgas zemnieku saimniecības un veiksmīgi mazā biznesa pārstāvji, mazie ražotāji ir reģiona saimnieciskās darbības mugurkauls. Gulbene atrodas zināmā ģeogrāfiskā krustpunktā, un tas nozīmē, ka pilsētā jānodrošina plašs spektrs dažādu pakalpojumu pieejamībai. Tāpat ir jābūt labai šīs pašvaldības sasniedzamībai ar citiem līdzās esošajiem reģiona centriem.

Noteikti arī nākotnē ir jānotur šobrīd esošais labais izglītības līmenis Gulbenes pašvaldībā. Tāpat jānotur, nenoliedzami, lieliskie tūristu pievilkšanas elementi – Vecgulbenes muiža, bānītis, kā arī citi novadā esošie tūrisma objekti.

Par ceļiem… Sabiedrības mobilitātei (darbam, mācībām, ceļam uz ārstniecības un kultūras iestādēm, valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšanai) jānodrošina sociālekonomiski nozīmīgāko autoceļu (tajā skaitā reģionālo un vietējās nozīmes) identifikācija, renovācija un uzturēšana. Tāpat jānodrošina autoceļu fonda pakāpeniska atjaunošana un investīciju pieaugums autoceļu renovācijai, uzturēšanai, kvalitātes un satiksmes drošības uzlabošanai, iezīmējot finansējuma avotus.


Daudziem labklājība atkarīga no ZZS

Gunārs Rubenis, sporta veterāns Gulbenē:

- Šai apvienībai ir savs, kā tautā saka, “korumpētais vēlētājs”. Tie ir zemnieki, kuri saņem lielās subsīdijas. Tie ir pašvaldībās pie varas esošie ZZS cilvēki un ar viņiem saistītie. Tas ir savs atkarīgo loks. Par ko gan citu viņi var balsot, ja ne par ZZS? 13.Saeimas deputātu kandidātu sarakstā no šīs apvienības redzam daudzus cienījamus cilvēkus. Arī sportistus. Raimonds Bergmanis ir godavīrs, kurš bija lietpratējs gan sportā, gan tagad tāds ir, vadot Aizsardzības ministriju. Taču ir jāsaprot, ka sarakstā daudz ir tādu cilvēku, kuriem atvēlēta tikai mānekļu loma vēlētāju pievilināšanai.

Daudziem no kandidātiem ir profesionālie sasniegumi, taču nav teikts, ka viņi būs spējīgi darboties arī politikā. Tāds ir, piemēram, svarcēlājs Viktors Ščerbatihs, kurš savulaik jau paspējis būt Saeimas deputāts, taču neatceros nevienu viņa kā parlamentārieša publisko uzstāšanos. Lai Dievs dod, ka šajā ziņā viņu pārspēj mūsu bobslejists Daumants Dreiškens, ja kļūs par Saeimas deputātu. Par premjeru Māri Kučinski neko sliktu nevaru sacīt, taču jāsaprot, ka viņš ir tikai ZZS politikas īstenotājs, nevis savas gribas realizētājs.

Arī Gulbenē ZZS kopā ar partiju “No sirds Latvijai” ir pie varas. Kopumā neko sliktu sacīt nevaru, bet sporta nozarei gan viņu politika novadā kaitē. Manuprāt, nav vajadzīgi tādi sporta pasākumu noslēgumi, kur tēriņos iekļauts organizatoru pirktais alkohols. Taču arī novada sportistiem ir nepieciešama iespēja pulcēties un kopā priecāties par labi padarītu darbu, par panākumiem. Tā tas notiek arī valstī. Šogad 3.novembrī Rīgā notiks ikgadējā Latvijas Vieglatlētikas veterānu asociācijas  konference ar balli noslēgumā, un tradicionāli piedalīsies arī gulbenieši. Mūsu sporta funkcionāriem jāmācās, kā rīkot pasākumus.


Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 6

x.

1000% nebalošu, par ZZS, man vienalga, kas tur sarakstā ir, ne ko jau līdz šim nav izdarījuši, tukši solījumi.

pirms 3 gadiem, 2018.10.02 15:14

Balsošu gudri

Visu laiku Saeimā, un kur ZZS un citi vecie. Uki aizveduši Latviju? Pirms vēlēšanām katra vecā partija ir solījusi gan eldorado, gan ulubeli un ko tik visu vēl ne, bet kad sākas reālie darbi, tauta mūk līdzīgi kā žurkas no grimstoša kuģa... Kas gudrs, par viņiem vairs nebalsos, jo sevi piesaka vēl nesašmucējušies kandidāti.

pirms 3 gadiem, 2018.10.02 18:01

starij

tikai ne par zaļajiem tie ir tautas indētāji padomājiet kādā veidā varbūt sapratīsiet

pirms 3 gadiem, 2018.10.03 06:20

Tumša vai gaiša nākotne

Dod, Dievs, tautai prātu nekāpt uz grābekļiem un šoreiz nobalsot par labāko no iespējamā!

pirms 3 gadiem, 2018.10.03 20:06

Vietējās ziņas